Āra nodarbību vadīšana Portugālē

07.04.2014

Izmantoju Comenius profesionālās pilnveides kursus „Outdoor Leadership” (Āra nodarbību vadīšana), jo daudzas mācību stundas ir iespējams vadīt āra vidē (mežā, ezera krastā vai parkā u. c.), tādējādi skolēniem veidojot izpratni, ka skolā apgūstamais mācību saturs ir cieši saistīts ar reālo dzīvi. Sāku rakstīt pieteikumu uz šiem kursiem.

Pieredzē dalās Monta Pāvule, Trikātas pamatskolas skolotāja:

Man vienmēr ir paticis ceļot. Tā ir iespēja izzināt citu valstu kultūru, redzēt pasauli un iepazīt jaunus cilvēkus. Skolotājs – tā ir profesija, kurā vienmēr jāmācas kaut kas jauns. Uzskatu, ka skolotājs nedrīkst apstāties savā izaugsmē. Viņam ir jācenšas bagātināt savu profesionālo pieredzi, jābūt radošam, mērķtiecīgam un jādzīvo līdzi laikam, apgūstot jaunākās metodes un tehnoloģijas. 

Pēc 3 mēnešu ilgas gaidīšanas saņēmu ziņu, ka mans projekts apstiprināts un man piešķirts Eiropas Savienības Mūžizglītības programmas finansējums kursu dalībai Portugālē, Cascais pilsētā. Izrādījās, ka kursos piedalās vēl kāds dalībnieks no Latvijas. Sazinājos arī ar viņu.

Svētdienā (16.03.) mans ceļojums varēja sākties. Lisabonā ieradāmies ap 16:00 pēc vietējā laika. Lidostā mums bija sarunāta tikšanās ar kursu organizatoriem. Lidostā iepazināmies ar pārējiem kursu dalībniekiem no Zviedrijas, Grieķijas, Ungārijas, Polijas, Somijas, Igaunijas un Horvātijas.
Mūsu pirmā naktsmītne bija Muchaxo viesnīca pie paša Atlantijas okeāna. Jauka un ērta viesnīca ar ļoti laipniem un atsaucīgiem vadītājiem. Nākamajā dienā Atlantijas okeāna pludmalē norisinājās mūsu pirmās aktivitātes –sadarbības veicināšanas spēles un pārējo dalībnieku iepazīšanai, kuras iespējams veikt skolā darbā ar skolēniem. Jau pirmo aktivitāšu laikā iemācījos vairākus jaunus veidus, kā iespējams skolēnus sadalīt pāros un grupās. 

Ja sagaidāt Power Point prezentācijas visas dienas garumā, tad neesat ieradušies uz pareizajiem kursiem

Pārējās dienās bijām tuvējā dabas rezervātā, mežā, pils un pilsētas parkā. Visas dienas bija notikumiem, idejām un zināšanām bagātas. Dienas gaitā bija nelielas lekcijas par tēmām „Ieteikumi un triki āra nodarbību vadīšanā” un „Kas vispār ir āra nodarbību vadīšana?”, kā arī praktiska darbošanās pāros un grupās. Kursi katru dienu notika dabā. Viena no kursa organizatorēm Margita teica: „Ja sagaidāt Power Point prezentācijas visas dienas garumā, tad neesat ieradušies uz pareizajiem kursiem!” Organizatori vadīja kursus ļoti meistarīgi, aicinot mūs līdzdarboties un praktiski iesaistoties visās darbībās. Darbojoties laiks paskrēja nemanot. Bija reizes, kad pusdienojām mežā, izbaudot dabu. Mums pašiem bija iespēja izmēģināt vadīt grupu. Mums katram bija jāsagatavo viena mācību stunda kādā no mācību priekšmetiem attiecīgajam skolēnu vecumposmam. Šīs nodarbības reāli modelējām un izspēlējām, lai zinātu, kāda varētu būt skolēnu reakcija un aktivitāte. Tādējādi mēs piedalījāmies kursu organizēšanā ar savu pieredzi un idejām.
Kursu laikā izdevās aprunāties ar visiem dalībniekiem, uzzināt viņu pieredzes stāstus, salīdzināt tos ar situāciju Latvijā un savā darba vietā. Tā bija iespēja uzzināt, kā citur izmanto āra vidi mācību satura apguvei, gūt idejas, kuras varētu izmēģināt arī savā profesionālajā darbībā.
Kursi noslēdzās ar sertifikātu izsniegšanas ceremoniju Cascais pilsētas parkā 22.martā. Viennozīmīgi mēs visi kļuvām par labiem paziņām. Un man vienmēr būs prieks kādu no dalībniekiem satikt vēl kādu reizi.
Man ļoti patika šie kursi. Kursu vadītāji bija sirsnīgi, profesionāli un ļoti atsaucīgi. Viņi savā starpā viens otru papildināja un varēja redzēt, ka viņi ir ļoti laba komanda. Manuprāt, šie bija vislabāk organizētākie un vadītie kursi, kādos esmu bijusi.
Viena nedēļa pie Atlantijas okeāna paskrēja nemanot. Katras dienas beigās bija liels nogurums, jo lielus ceļa gabalus veicām ar kājām, bet apziņa, ka esmu ieguvusi jaunas, interesantas metodes, kuras izmantot savā profesionālajā darbā, bija spēcīgāka. Esmu apmierināta ar kursu saturu un norisi. Varu tikai ieteikt izmantot līdzīgas iespējas un nepadoties pie pirmajām grūtībām, bet mēģināt un darīt, kamēr izdodas sasniegt iecerēto!