Viens gads Francijā, viens – Portugālē: Erasmus Mundus pieredze

16.10.2012

Erasmus Mundus augstākās izglītības programmas galvenais mērķis ir nodrošināt izcilu izglītības kvalitāti, bet programma sniedz studentiem arī virkni citu ieguvumu – iespēju ceļot un iepazīt citas kultūras, kā arī iegūt draugus un sadarbības kontaktus visā pasaulē. Baiba Niparte izbaudīja Erasmus Mundus pieredzi, iegūstot maģistra grādu Francijā un Portugālē.

Atpakaļ uz Franciju – Erasmus Mundus programmas ietvaros

Baibas Nipartes izglītības ceļš jau vairākkārt vedis franču kultūras virzienā – mācoties Rīgas Franču licejā, Baiba trīs gadus apguva franču valodu, savukārt, bakalaura studiju laikā Erasmus programmas ietvaros, viņa vienu semestri studēja universitātē Parīzē - Université Pierre et Marie Curie. Pēc fizikas bakalaura grāda iegūšanas Latvijas Universitātes Fizikas un Matemātikas fakultātē (LU FMF), Baiba atkal raudzījās ārvalstu virzienā, meklējot maģistrantūras studiju iespējas. „Es aizrakstīju savai Francijas pasniedzējai no Erasmus studiju laikiem, un viņa man ieteica Erasmus Mundus maģistrantūras programmu. Līdz šim par tādu nebiju dzirdējusi, bet izrādījās, ka šajā programmā ir manām interesēm atbilstošs studiju virziens un es varu iegūt arī stipendiju! Ja ir vēlme mācīties ārzemēs un, ja izdodas atrast interesēm atbilstošu programmu - Erasmus Mundus ir tiešām lieliska iespēja, zināšanu un pieredzes ziņā – ļoti liels ieguvums!” atzīst Baiba.

Erasmus Mundus maģistrantūras programma ietver mobilitāti Eiropas mērogā, jo studijas katru gadu notiek citas valsts universitātē. Baiba izvēlējās studiju programmu „Funkcionālie, advancētie materiāli un inženierija”. Pirmajā studiju gadā viņai bija iespēja izvēlēties studēt Vācijā vai Francijā, savukārt otrajā gadā jāizvēlas no piecām citām augstskolām. Baiba pirmo mācību gadu pavadīja Francijā, Grenoblē, otrajā gadā studēja gleznainajā ostas pilsētā Aveiro, Portugālē, bet izstrādāt maģistra darbu atgriezās Grenoblē. Studiju noslēgumā Erasmus Mundus studenti iegūst dubulto maģistra diplomu, ko izsniedz abas universitātes, kurās students ir studējis.

Rudens brīvdienas Azūra krasta metrapolēs – Nicā (bildē), Monako un Kannās. Francija.

Rudens brīvdienas Azūra krasta metrapolēs – Nicā (bildē), Monako un Kannās. Francija.

Aktuāla studiju programma un paši labākie pasniedzēji

Lai izvēlētos maģistrantūras studiju virzienu, Baiba vēroja, kādas ir jaunākās tendences zinātnē, un viņu ieinteresēja nanotehnoloģijas un materiālzinātnes, kas fizikas teoriju piesaistītu praktiskām lietām. Stāsta Baiba: „Mūsdienu pasaulē materiālzinātnes ir viens no aktuālajiem zinātnes virzieniem, kas nosaka augsto tehnoloģiju attīstību. Piemēram, datoru cietie diski - kāpēc mēs nevaram sasniegt mazākus izmērus un lielāku ietilpību? Tādēļ, ka ir noteiktas materiālu īpašības, kas to nosaka, un, ja mēs gribām palielināt datu apjomu saglabāšanas ietilpību, tad mums vajag meklēt citus materiālus. Tā ir ļoti interesanta zinātne, kura mūsdienu digitālajā pasaulē attīstās patiešām strauji. Arī domājot par turpmākajām karjeras iespējām, man vienmēr ir gribējies skatīties plašāk, tādēļ es vēlos zinātni un izpēti sasaistīt ar mārketingu un ekonomiku, ar reālo dzīvi. Vēlētos strādāt, piemēram, ražošanas uzņēmumā kā eksperts jeb konsultants, kas iesaka labākos risinājumus materiālu izvēlē.”

Baiba atzīst, ka Erasmus Mundus maģistrantūras studijas ir būtisks ieguvums, lai tuvotos savam karjeras mērķim, jo programma deva iespēju mācīties pie pasniedzējiem, kas paši darbojas zinātnē, un sniedza studentiem augsta līmeņa informāciju par novitātēm nozares attīstībā un jaunāko pētījumu rezultātiem. „Viens no lielākajiem programmas plusiem ir arī tas, ka mums bija dota iespēja strādāt augsta līmeņa laboratorijās. Pat ja tas ir tikai viena eksperimenta ietvaros, šī pieredze ir ļoti noderīga, jo mēs darbojāmies ar jaunākajām tehnoloģijām, jaunākajām mērierīcēm, kādas Latvijā vēl nebiju izmantojusi,” stāsta Baiba.

Iespēja iepazīst citu valstu kultūru un iegūt draugus visā pasaulē

Kā stāsta Baiba, viens no lielākajiem Erasmus Mundus ieguvumiem, ir iespēja iepazīties ar citu valstu kultūrām. Studiju laikā izdevies iepazīt ne tikai Francijas un Portugāles kultūru un tradīcijas, bet arī trešo valstu studentu mentalitāti. Viens no Erasmus Mundus programmas mērķiem ir veicināt starpkultūru sapratni un dialogu, tādēļ tikai puse no Baibas kursabiedriem bija no Eiropas valstīm, pārējie bija studenti no Turcijas, Ķīnas, Korejas, Etiopijas, arī no Krievijas un ASV. „Galvenais ir jābūt atvērtam pret dažādām lietām un situācijām. Jāprot sadzīvot ar dažādiem cilvēkiem. Piemēram, ar ķīniešiem, kuri kopīgajā virtuvē aiz sevis vienmēr atstāj rīsus izlietnē un mērces pa galdu. Ar to ir jārēķinās - jāpieņem vai arī jāuzstāda savi noteikumi. Jārēķinās, ka Indijas un Pakistānas cilvēkiem ir pavisam citādāks skatījums uz dzīvi, ka viņi patiešām ievēro savas lūgšanu stundas. Tāpat dažādu valstu cilvēkiem ir atšķirīga attieksme pret saviesīgiem pasākumiem. Šo divu gadu laikā bija jāpielāgojas dažādām sadzīves situācijām, bija arī dažādi mīnusi, bet sadzīves grūtības noteikti nav iemesls, lai nebrauktu! Studijas un dzīve internacionālā vidē lieliski salauž stereotipus, dod plašāku skatījumu uz dzīvi un ļauj paskatīties uz sevi un Latviju no malas,” stāsta Baiba.

Vēl viena Erasmus Mundus priekšrocība ir iespēja ceļot. Atrodoties Latvijā, ne vienmēr var atrast finanses un laiku ceļojumiem, bet studiju laikā Baibai izdevies gan aizbraukt uz Parīzi, gan redzēt okeānu un kalnus! „Aizceļot uz Parīzi, kamēr studēju Francijā, noteikti ir lētāk, nekā braukt no Latvijas, tādēļ es šo iespēju izmantoju! Erasmus Mundus laikā esmu ieguvusi arī daudz jaunu draugu, un domāju, ka turpmākos gadus ar ceļojumu galamērķiem nebūs problēmu, jo ir visā pasaulē ir draugi, pie kuriem var palikt un kas var izrādīt dažādas vietas un pilsētas!”

Īpašs sagatavotības līmenis nav nepieciešams

Analizējot savu un savu kursabiedru priekšzināšanu līmeni pirms Erasmus Mundus studiju sākuma, Baiba atzīst, ka sagatavotības līmenis studentiem bija ļoti dažāds, un pamatā tas bija atkarīgs no bakalaura programmas specifikas. Tā kā materiālzinātnes apvieno gan ķīmiju, gan fiziku, gan bioloģiju, tad programmā uzņēma studentus, kas līdz šim studējuši šīs zinātnes, un līdz ar to, katram kursabiedram stiprāka bija kāda cita puse. Tiem, kas bakalaurā bija studējuši ķīmiju, spēcīgāka bija ķīmija, tiem, kas studēja fiziku, spēcīgāka bija fizika.

Cita lieta ar franču valodu! Tik daudz dzirdēts par francūžiem, kuri principiāli atsakās runāt angļu valodā. Vai franču valodas zināšanas ir obligātas? Baiba stāsta: „Latvijas studentiem, kas nezin franču valodu, bet vēlas studēt Francijā, tas varētu būt grūti, bet ne neiespējami! Erasmus Mundus studijas notiek tikai angļu valodā, tādēļ franču valoda ir nepieciešama sadzīvē, kontaktējoties ar francūžiem. Man bija kursabiedri, kas nerunāja franču valodā, un arī viņi šos gadus izturēja! Galvenais nevajag baidīties, ka pietrūkst zināšanu vai kaut kas nav skaidrs! Vajag iet, darīt un mēģināt! Sazināties angļu valodā vai kaut vai zīmju valodā! Arī franču valodā ir ļoti daudz terminu, kas ir starptautiskas nozīmes, tā kā – saprast var, un viss nav tik sarežģīti, kā sākotnēji liekas!”

Erasmus Mundus nav vienas vienīgas ballītes

Baiba stāsta, ka cilvēki ļoti bieži jaucot Erasmus un Erasmus Mundus programmas, bet, viņasprāt, atšķirība ir būtiska. „Cilvēkiem Erasmus parasti asociējas ar pusgadu citā valstī un vienām vienīgām ballītēm. Protams, arī Mundus programmā ir ballītes, jo tiek iepazīti jauni cilvēki, vieta, kultūra, tiek pavadīts laiks ar kursabiedriem. Bet lielākā atšķirība ir tā, ka Mundus programmā ir patiešām ļoti daudz jāmācās un labi jānokārto eksāmeni, jo pretējā gadījumā otrajā gadā var nesaņemt stipendiju. Erasmus bakalaura programmā šī pusgada izglītība citas valsts universitātē ir garantēta, mājās neviens nesūtīs! Otra atšķirība ir tā, ka Erasmus programmā es tiku ielikta starp francūžiem, un mācības notika franču valodā, savukārt Erasmus Mundus ir starptautiska programma ar studentiem no visas pasaules un mācības notiek angļu valodā. Katrā ziņā, varu pabrīdināt topošos studentus – Erasmus Mundus maģistrantūrā studijas ir nopietnākas kā Erasmus apmaiņā un palaisties nedrīkst!” stāsta Baiba.

Ieteikums studentiem – izvērtēt, vai ir gatavi svešām kultūrām

Studentiem, kas plāno studijas ārzemēs, Baiba iesaka vispirms izvērtēt, vai viņi tam ir gatavi. „Manuprāt, tieši Erasmus pieredze bakalaura studiju laikā pamudināja mani meklēt kaut ko ārpus Latvijas arī maģistrantūras studijām, jo biju pārliecinājusies, ka es to varu. Ir jārēķinās, ka ne vienmēr ir viegli izturēt divus gadus būt prom no mājām, ģimenes un draugiem. Neskatoties uz to, ka var sazināties internetā, reizēm ļoti pietrūkst, ka varētu tā vienkārši satikt senus draugus un parunāties. Tāpat – sarežģītāk šo laiku izturēt varētu būt cilvēkiem, kam ir grūti pieņemt citas kultūras īpatnības vai neprognozējamas sadzīves situācijas. Viens no piemēriem ir Francijas un Vācijas spēcīgā birokrātija. Piemēram, lai atvērtu bankas kontu un iegūtu bankas karti, ir jāparaksta divdesmit papīri un vairāki līgumi. Tāpat arī universitātē ir jāparaksta ļoti daudz papīru, dažādas formalitātes. Francijā ir sociālais atbalsts, kas atmaksā daļu īres naudas, un es tam ļoti rūpīgi gatavojos un pieteicos! Man bija situācija, ka es biju nodevusi visus dokumentus, bet pēc mēneša saņēmu vēstuli, ka viens no dokumentiem tomēr pietrūkst. Un tad ir jāiet un vēlreiz viss jāpilda vai jāatrod pazudušais dokuments. Katrā ziņā, ir jārēķinās, ka lietas nenotiek tā kā Latvijā, ka Tu aizsūti pieteikumu un nākamajā dienā viss ir kārtībā! Visām šīm birokrātijas lietām vajag lielu pacietību!”