Aizkraukles seniori māca tautas dejas Turcijā

03.02.2014

Lai veicinātu sadarbību un pieredzes apmaiņu par kultūras tradīciju nodošanu jaunajai paaudzei, biedrība „Aizkraukles reģionālā Tautskola” un Turcijas organizācija „Efem Akdeniz Genclik ve Spor Kulubu Dernegi” ar Grundtvig programmas atbalstu realizēja apmaiņas projektu “Sadraudzība tautas dejā”. Projekta ietvaros Aizkraukles seniori turku bērniem mācīja latviskās tradīcijas, bet Turcijas brīvprātīgie dalījās ar savu tradicionālo kultūru Aizkrauklē.

INGŪNA JUHNĒVIČA, projekta brīvprātīgā:

„Mums, projekta dalībniekiem, visiem jau ir vairāk kā 50 gadu, mēs esam seniori. Tādēļ lielākais projekta ieguvums bija apziņa, ka mēs tomēr varam kaut ko iemācīt citas valsts jauniešiem, neskatoties uz valodas, kultūras un temperamenta atšķirībām. Prieks, ka izdevās radīt interesi par savu valsti, kultūru un folkloru. Turcijā bijām trīs nedēļas, beigās jau sākām apgūt arī turku valodu un tā bija ļoti vērtīga starpkultūru izglītības pieredze. Tie, kas saka - ai, man jau ir daudz gadu, kur tad es tagad braukšu, ko es vēl varu izdarīt – es varu ieteikt nebaidīties no jaunas pieredzes! Patiesībā dzīve pēc piecdesmit tikai sākas, vajag uzdrošināties, meklēt interesantus projektu partnerus un doties pieredzes apmaiņās! Interesantu lietu, ko mēs varam iemācīties paši vai mācīt citiem, patiešām ir ļoti daudz!”

Turku un latviešu seniori dalās tautas tradīciju pieredzē

Projektā piedalījās seši brīvprātīgie dalībnieki no Latvijas un seši pensionēti skolotāji no Turcijas. Katras valsts dalībnieki devās trīs nedēļu braucienā uz apmaiņas valsti, kura laikā viesojās izglītības un pašvaldību iestādēs, mācījās paši un mācīja citiem tautas dejas, piedalījās dažādās kultūras aktivitātēs un uzstājās ar koncertiem. Projekta Latvijas dalībnieki stāsta, ka trīs nedēļas Antālijā bijušas patiešām intensīvas, jo dejošanas nodarbības notika četras reizes nedēļā. Latvieši ne tikai mācīja turku bērniem un skolēniem latviešu dejas, bet arī paši apguva turku deju soļus. Arī Turcijas dalībniekiem vizīte Latvijā bija piepildīta un intensīva – Turcijas seniori ne tikai mācīja savas tradīcijas latviešu bērniem, bet arī tika iepazīstināti ar latviešu tautas mūziku, dejām un citām latviešu tautas tradīcijām – siera siešanu, aušanas tradīcijām, pirts kultūru. Viena no galvenajām aktivitātēm Latvijā bija turku tradicionālās kultūras mācīšana bāreņu nama „Līkumi” bērniem.

Stāsta Anita Ostrovska, Aizkraukles reģionālās tautskolas vadītāja: „Šajā aktivitāte bija iesaistīti visi bāreņu nama „Līkumi” bērni. Turki mācīja viņiem turku tradicionālās dejas, demonstrēja savus tautas instrumentus, kopa dziedāja dziesmas. Bērniem tas bija ne tikai ļoti interesanti no kultūras aktivitātes viedokļa, bet arī emocionāli svarīgi, jo turki visu bija labi pārdomājuši un vienmēr ieradās bērnu namā ar saldumiem un kādu dāvaniņu bērniem. Noslēgumā viņi kopā sagatavoja koncertprogrammu un sniedza koncertu Aizkraukles pagasta sākumskolā.” Tā kā A.Ostrovska ir arī folkloras kapelas „Karikste” vadītāja, projekta ietvaros tika organizēta arī kopēja muzicēšana ar folkloras kapelu un dalīšanās ar instrumentālās tautas mūzikas tradīcijām. A.Ostrovska stāsta, ka turku tautas mūzika esot niansētāka nekā latviešu, turkiem ir raksturīga, tā sauktā, starptoņu mūzika, un latviešiem to apgūt nemaz neesot bijis tik vienkārši. Tomēr šī pieredze bija ļoti interesanta, un kopēja muzicēšana noslēdzās ar koncertu muzejā „Kalna Ziedi”, kur varēja iepazīt ne tikai tautas mūzikas bagātību, bet arī piedalīties kārtīgos tautas dančos.

Aizkraukle veicina mūžizglītības pasākumus

Realizētā Grundtvig projekta iniciators bija biedrība „Aizkraukles reģionālā tautskola”, kuras mērķis ir saglabāt tradicionālo kultūru un latviešu senās tradīcijas. A.Ostrovska stāsta, ka kultūras un tradīciju saglabāšanas ziņā ir ļoti svarīgi, lai seniori savas dzīves laikā gūtās prasmes, iemaņas un tradīcijas nodotu jaunajai paaudzei. Tomēr liela daļa Latvijas senioru nebūt nealkst doties pensijā un īstenot tradīciju nodošanas misiju. „Senioru brīvprātīgais darbs nav pietiekami attīstīts, iespējams, tādēļ, ka cilvēki vairāk rēķina – kas man par to būs, cik man par to maksās, kā arī - pie mums cilvēki 55 gados nevis dodas pensijā, bet turpina pelnīt naudu. Reizēm pat šķiet, ka jaunie cilvēki ir spiesti aizbraukt no Latvijas darba meklējumos uz ārzemēm tikai tādēļ, ka seniori pēc pensijas vecuma iestāšanās joprojām turpina strādāt, nevis ievada darbā jaunos. Protams, viņi ir pieraduši pie noteikta dzīves līmeņa vai vēlas atbalstīt bērnus un mazbērnus, tādēļ reti kurš pensijas vecuma cilvēks pasaka – „jā, es saprotu, ka jādod darba vieta jaunajiem, tādēļ tagad iešu pensijā!” Līdz ar to, tajā vecumā, kad mūsu seniori ir beiguši darba gaitas, viņi bieži vien jau ir gana veci un iesaistīšanās brīvprātīgo darbā vai NVO sistēmā viņus neinteresē. Tomēr mēs ceram, ka ar dažādiem pasākumiem un projektiem var panākt, ka brīvprātīgais darbs, kā arī senioru aktivitātes gūst plašāku atbalstu.”

Kā stāsta A.Ostrovska, projekta galvenā ideja bija dalīties ar turku organizāciju pieredzē par senioru brīvprātīgo aktivitāšu organizēšanu: „Tādas aktivitātes kā pieaugušo izglītība, brīvprātīgais darbs, senioru iniciatīvas, Latvijā nav pietiekami attīstītas. Piemēram, ja Turcijā un Antālijā pieaugušo izglītības centri ir ļoti svarīgi, tā ir valstiski atbalstīta prioritāte, tad mēs vēl esam ceļā uz to. Aizkrauklē tas bija diezgan ilgs process, lai panāktu, ka mākslas un mūzikas skolas tiek atvērtas plašākai sabiedrībai un  arī - vecākiem cilvēkiem. Protams, cilvēkiem vecumdienās domāšana un uztvere paliek lēnāka, bet skaidrs, ka mēs nevaram pateikt – viss, tu esi vecs, tev vairs nevajag neko dzīvē mācīties! Atbalsts pieaugušo un senioru izglītībai nekad nevar būt par daudz! Tomēr Aizkrauklē to aktualizēt nebija vienkārši, jo sabiedrībā ir pieņemts, ka skolas ir domātas skolēniem. Bet kādēļ lai senioriem nedotu iespēju apgūt dažādas mūsdienīgas lietas? Mūsuprāt, izglītības iestāžu durvis ir maksimāli jāver vaļā visām paaudzēm, un Aizkrauklē mēs to esam panākusi.”

Atzinīgi novērtē Grundtvig projektu iespējas

Grundtvig senioru aktivitāšu programmas sniegtās iespējas Aizkraukles reģionālā Tautskola izmantoja pirmo reizi, un projekta īstenotāji programmu novērtē kā ļoti vērtīgu. „Šāda programma ir ļoti nepieciešama, it īpaši tādēļ, ka tajā ir iekļauta mobilitāte. Skaidrs, ka sēžot visu laiku vienā vietā, domāšana var kļūt absolūti stereotipiska. Un patiešām - to sajūtu, ka tu dzīvo ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā, var iegūt tikai caur šādiem mobilitātes projektiem, satiekoties ar citām kultūrām un paskatoties uz savu mīļo Latviju no malas. Tā ir iespēja ieraudzīt, ko citi dara savādāk, izvērtēt savas darbības, saprast, ko no citiem vajadzētu mācīties, kā arī paslavēt sevi par saviem veiksmīgajiem darbiem," teic A.Ostrovska.

Ingūna Juhņēviča, projekta brīvprātīgā: „Es esmu piedalījusies daudzos Grundtvig projektos, tai skaitā - Grundvig darbnīcā, ko varu ieteikt pilnīgi visiem! Kad es cilvēkiem stāstu, ka šie projekti ir atvērti un pienākas pilnīgi visiem - jebkuram cilvēkam jebkurā vecumā - daudzi ir pārsteigti. Bet Grundtvig iespējas patiešām ir milzīgas, un es uzskatu, ka katram cilvēkam, kas ir vecāks par astoņpadsmit gadiem, vajadzētu kādā akcijā piedalīties, jo tas ir ļoti interesanti! Mans ieteikums cilvēkiem, kas vēl tikai plāno iesaistīties Grundtvig projektos - esiet aktīvi, nebaidieties, izdomājiet interesantu ideju - ko tieši jūs vēlaties dzīvē iemācīties - rakstiet projektu un īstenojiet savu ideju!"