Pētīt jādodas uz Šveici

14.08.2012

Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes (LLU VMF) doktorantūras studente Inese Bērziņa pieteicās Šveices Stipendiju fonda programmas SCIEX izsludinātajā konkursā, lai saņemtu finansējumu zinātnieku pieredzes apmaiņas braucienam uz Veterināro fakultāti Bernē (Vetsuisse faculty Bern). Vēl atrodoties Šveicē, Inese ir gatava dalīties pieredzē, kā norit viņas pētnieciskā darba prakse Pataloģijas institūta laboratorijā.

Izdevies arī bez kontaktiem

Informāciju par iespēju pieteikties stipendijai Inese ieguvusi no savas augstskolas (LLU) un sapratusi, ka tā būtu lieliska izdevība gan turpināt Latvijā aizsākto pētniecisko darbu, gan atkal pabūt Šveicē. Lai gan nepieciešamo dokumentu sagatavošanas process bijis visai saspringts, jo līdz iesniegšanas termiņa beigām bija atlicis tikai mēnesis, Inese ar visu tikusi galā operatīvi. Par visgrūtāko viņa atzīst atrast Šveicē sadarbības partneri – sevišķi tad, ja pirms tam ar šo valsti nav bijušas akadēmiska rakstura attiecības. Līdz šim Inese šajā valstī bija pabijusi tikai kā tūriste, tāpēc potenciālo kolēģu meklēšana bijusi jāsāk pilnīgi no nulles. Atlicis vienīgais iespējamais ceļš – cerot uz atsaucību, sūtīt vēstules ar sava projekta aprakstu visām iespējamajām Šveices zinātniskajām institūcijām. Atbildējušas tikai dažas, no kurām Inese kā piemērotāko izvēlējusies Vetsuisse fakultātes, Dzīvnieku pataloģijas institūtu Šveices galvaspilsētā Bernē.

Ikdienas darba ritms

Ineses pētniecības galvenais objekts ir baktērija Anaplasma phagocytophilum, un tās potenciāls izraisīt ādas slimības suņiem. Tā ir ļoti interesants pētniecības objekts, jo iemanījusies dzīvot un vairoties neitrofilajos leikocītos - šūnās, kas specializējas baktēriju iznīcināšanā! Baktērija izraisa gripai līdzīgus saslimšanas simptomus ne tikai lielākajai daļai zīdītāju, bet arī cilvēkiem. Ikdienas darbs, kas norit Patoloģijas institūta laboratorijā, bet notiek aktīva sadarbība ar pētniekiem no parazitoloģijas, neiroloģijas un citiem institūtiem. Interesanti, ka katra laboratorija aprīkota tikai ar pašu nepieciešamāko, bet dārgāko aparatūru lieto vairāki institūti kopā, kas ir ļoti praktiski un būtu ieviešams arī VMF Latvijā. Darbs sākoties agri, jau ap pulksten septiņiem no rīta, taču pēcpusdienu ļoti daudzi izmantojot aktīvajai atpūtai. Ja laiks ir labs, šveicieši dodas skriet, peldēt vai vienkārši garākā pastaigā, lai pēc tam atkal atgrieztos darbā – viņiem patīkot strādāt daudz. Inesei īpaši paguvusi novērtēt peldes veldzējošajā Āres upē.
Pieredze, kas paplašina redzesloku.

Inese uzskata, ka noderīga ir jebkura ārzemju pieredze, kura paplašina cilvēka redzesloku tā, kā tas nekad nevarētu notikt, pastāvīgi atrodoties dzimtenē. Šveice, protams, neesot izņēmums: „Esmu iemācījusies praktiski pielietot vairākas laboratorijas metodes, ko varēšu palīdzēt ieviest LLU Veterinārmedicīnas fakultātes laboratorijā. Darbs šeit ir bijis dinamisks un interesants!” atzīst Inese. Meitene arī pauž prieku par SCIEX programmā paredzētajām apmaiņas iespējām projektu vadītāju apmaiņas braucieniem, kas arī ir lieliska iespēja stiprināt nodibinātos kontaktus.

Pārbaudīju – citiem arī iesaku

Tā kā Inese savas dzīves laikā bieži ir uzturējusies ārzemēs, lielu pārsteigumu neesot bijis: „Laikam samērā labi protu pielāgoties dažādām situācijām,” meitene konstatē. Šveice ir kantonāla valsts, tāpēc dzīvesvietas atrašana, nodokļi, darba grafiks dažādās teritorijās var būt atšķirīgi. Citiem topošajiem entuziastiem dalībai šajā programmā viņa no sirds iesakot palasīt ārzemnieku pieredzi portālā www.englishforum.ch (English Forum Switzerland), kur bez ierakstiem forumā visiem angliski runājošajiem ir iespēja savā starpā sazināties, uzzināt par dažādiem pasākumiem un pat biznesa iespējām. Inese uzskata, ka iespējami daudz par topošo dzīvesvietu ir jāuzzina pirms braukšanas – gan sadarbības universitātes ārlietu daļā, gan jau minētajos interneta forumos. Par lielāko pārsteigumu Inese smejoties atzīst brīdi, kad pirmoreiz ieraudzījusi gaļas cenas veikalos. Latviešu cilvēkam tās varot likt pamatīgi trūkties un pat kļūt par veģetārieti. Noderīgi būtu arī rēķināties ar to, ka visi līgumi (internets, telefons, apdrošināšana) Šveicē lielākoties jāslēdz vismaz uz gadu, turklāt tie ir piesaistīti konkrētai adresei, kas nozīmē – mainoties dzīvesvietai, jāslēdz jauns līgums. Turklāt par dzīvokļa īri var tikt prasīti ļoti lieli drošības depozīti (līdz pat 12 mēnešu ilgam periodam). Kad mēģinu iztaujāt par vēl kādiem ieteikumiem topošajiem pētīt gribētājiem Šveicē, Inese ir lakoniska: „Pieteikties!”.