Pieredzes stāsts: beidzot esmu atradis sev piemērotu profesiju

20.07.2016

Profesionālās izglītības kompetences centra (PIKC) Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma absolvents Eduards Savicks (24), pabeidzot mācības Jauniešu garantijas programmā, pusotra gada laikā ieguva viesu uzņemšanas dienesta speciālista profesiju un labu darbu.

Kāds bija viņa ceļš līdz šai profesijai un īstajam darbam, kas beidzot patīk un sniedz gandarījumu? 


Pastrādāju un sapratu, ka jāmācās!

"Līdz šim esmu izmēģinājis spēkus dažādās profesijās - gan mācībās, gan darba vidē. Pēc 12. klases aizgāju mācīties uz Rīgas Celtniecības koledžu par arhitekta palīgu, taču šī profesija neiepatikās, jo ļoti daudz bija jāpielieto matemātikas zināšanas. Esmu mācījies arī par ārsta palīgu Rīgas 1. medicīnas koledžā, taču šīs mācības nevarēja apvienot ar darbu, un es skolu pametu.

Ja godīgi, toreiz īsti nezināju, ko gribu, tāpēc nolēmu vispirms pastrādāt. Vienu gadu nostrādāju celtniecības jomā remontdarbos. Pastrādāju arī Latvijas Pastā, kur manos pienākumos bija darbs ar sīkpakām. Pēc tam trīs mēnešus pastrādāju viesu namā. Tur iepatikās visvairāk, jo šis darbs ļāva uzzināt daudz ko jaunu un komunicēt ar cilvēkiem. Visas šīs darbavietas palīdzēja uzlabot arī manas latviešu valodas zināšanas.

Darba pieredze ir laba lieta, bet sapratu, ka nepieciešama arī izglītība, jo mūsdienās ar 12 klašu izglītību neizdzīvosi. No draugiem uzzināju, ka Rīgas tūrisma un radošās industrijas tehnikumā ir iespēja mācīties par viesu uzņemšanas dienesta speciālistu. Daudz nedomājot, pieteicos.

 

Noder saskarsmes psiholoģijas zināšanas

Mācības bija interesantas. Bijām samērā mazs kurss un ļoti draudzīgi savā starpā.

Visvairāk patika teorija par runas, kustību un neverbālo ķermeņa valodu, kurā varēja uzzināt daudz noderīga, kā izturēties situācijās, ja viesis nezina nevienu svešvalodu. Arī tad jāspēj ar viņu sazināties.

Apguvām arī citas saskarsmes prasmes, piemēram, kā reaģēt konfliktsituācijās. Svešvalodas labi zināju jau iepriekš. Mācību laikā ieguvu arī apliecību darbam ar sistēmu tūrisma pakalpojumu rezervācijai.

Mācības Jauniešu garantijas programmā piedāvā arī dažāda veida atbalstu un labumus, piemēram, stipendiju līdz 115 eiro mēnesī. Es to saņēmu tikai pirmos mēnešus, jo uz mācību otru pusi jau sāku strādāt un darba dēļ nācās kavēt nodarbības, bet stipendijas saņemšanai ļoti būtisks ir apmeklējums un sekmīgas atzīmes, kas gan nebija problēma. Mācību un prakses laikā notika arī karjeras konsultācijas.

 

Atradu darbu mācību laikā

Pateicoties skolai, diezgan ātri atradu darbu. Mācību laikā uzzināju, ka viesnīca Opera Hotel & SPA, kas atrodas Rīgas centrā, meklē darbiniekus. Sāku strādāt kā šveicars un jau pēc mēneša tiku darbā recepcijā jeb viesu uzņemšanas dienestā, kur izgāju arī savu kvalifikācijas praksi. Sākumā strādāju kā reģistratūras administrators, nu jau esmu vadošais administrators.

Jāatzīst, ka sākumā nebija viegli, kamēr apguvu viesnīcas rezervācijas sistēmu, kas atšķīrās no skolā mācītās, un citas darba nianses, bet nu jau jūtos kā īstajā vietā. Nav mazsvarīgi, ka šajā darbā var arī salīdzinoši labi nopelnīt.

 

Esmu viesnīcas seja

Viesu uzņemšanas dienesta speciālists ir jebkuras viesnīcas “seja” – pirmais darbinieks, ko tūrists sastop, tāpēc mana darba galvenais pienākums ir atstāt ļoti labu pirmo iespaidu. Svarīgi ir būt pozitīvam, smaidīt un spēt atrisināt jebkuru jautājumu.

Darba ikdienā mēdz būs visdažādākās situācijas, kas svešā valstī piemeklē tūristus – piemēram, grūtības orientēties pilsētā, apzagšana un citas ķibeles. Tāpēc šis darbs nav domāts cilvēkiem, kuriem nepatīk risināt problēmjautājumus, bet nepieciešamas precīzas instrukcijas.

Man pašam tā ir piemērotākā profesija, ko esmu sev līdz šim atradis. To varu novērtēt tikai tagad pēc iepriekšējiem mēģinājumiem gan mācīties, gan pastrādāt citās profesijās."

 

Uzziņai

Jauniešu garantijas uzņemšanas laikā profesionālās izglītības iestādes visā Latvijā piedāvā apgūt kādu no darba tirgū pieprasītām profesijām gada laikā. Šīm mācībām var pieteikties jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem. Ar visām profesijām, mācību priekšrocībām, uzņemšanas noteikumiem, pieredzes stāstiem un citu noderīgu informāciju var iepazīties šeit.