Pieredzes stāsts: sirdij tuva profesija pusotra gada laikā ar garantiju

24.08.2016

Veterinārsta asistente Elza Lapsiņa (23) ir Smiltenes tehnikuma 2015. gada absolvente, kas profesiju ieguva pusotra gada laikā Jauniešu garantijas programmā. Viņa ir gandarīta, ka ieguvusi profesiju, kas atbilst viņas būtībai un interesēm, un var strādāt savā prakses vietā – respektablā veterinārajā klīnikā Rīgā. 

Apgūt profesiju, kas patiešām patīk

Pēc Rīgas vakara ģimnāzijas beigšanas Elza kādu laiku strādājusi dažādus gadījuma darbus, taču visu laiku nav pametusi sajūta – tas, ar ko nodarbojas, nav viņas īstais aicinājums.

“Vienā brīdī sapratu – man ir tikai 21 gads. Esmu pietiekami jauna, lai apgūtu profesiju, kas patiešām patīk. Mamma uzzināja par Jauniešu garantijas izglītības programmām. Nedaudz paceļojot pa internetu, uzzināju par iespēju Smiltenes tehnikumā apgūt veterinārārsta asistenta profesiju. Tā kā man jau no bērnības ļoti patīk dzīvnieki, uzreiz sapratu, ka piedāvājums ir man. Vienu brīdi gan apsvēru iespēju braukt uz Jūrmalu un mācīties par SPA konsultanti, bet beigās tomēr nolēmu par labu profesijai, kas vairāk atbilst manai būtībai.


Galvenais – nekad nepadoties!

Par visiem veterināro priekšmetu skolotājiem varu teikt, ka viņi ir fantastiski - īsti sava aroda meistari! Gan kursa audzinātāja Inese Dūjiņa, gan citi skolotāji – Biruta Birkenšteina, Gunārs Laizāns, Rudīte Benta - prata tā iedrošināt! Nebija nemaz tik vienkārši uzreiz saņemties un, piemēram, iespricēt dzīvniekam. Tehnikuma skolotāji iemācīja nepadoties un saglabāt vēsu prātu, neļaujot bailēm un uztraukumam ņemt virsroku.

Ļoti patika, ka visi skolotāji vienmēr uzsvēra – nav neatrisināmu problēmu! Ne mācībās, ne darbā. Ja nesanāk viena lieta, noteikti kas cits padosies labāk. Tas deva fantastisku motivāciju un rosināja vēlmi uzzināt par savu izvēlēto profesiju vairāk. Pedagogi ar mums regulāri dalījās savā pieredzē, jo visi tehnikuma veterināro priekšmetu skolotāji ir arī praktizējoši veterinārārsti.


Nevajag sevi norakstīt

Sākot mācīties, ātri sapratu, ka tas ir mans īstais aicinājums. Jauniešu garantijas programma ir kolosāla iespēja, ko iesaku izmantot ikvienam jaunietim, kurš savu sapņu profesiju vēl nav izvēlējies.

Sabiedrībā valda priekšstats - lai apgūtu profesiju, jāmācās vismaz trīs vai četrus gadus. Jaunieši nezina, ka ir arī gada un pusotra gada programmas, kur jāapgūst tikai profesionālie priekšmeti, turklāt to var uzsākt līdz pat 29 gadu vecumam. Tāpēc nevajag sevi norakstīt un iedomāties – ja neesi turpinājis mācīties 18 gados, tad visu turpmāko mūžu neatliks nekas cits kā strādāt veikalā par kasieri.  

Novērtēju to, ka mums maksāja ļoti labas stipendijas. 115 eiro mēnesī, ko vari saņemt, ja sekmīgi mācies un nav neattaisnotu kavējumu, ir ļoti laba motivācija. Pirmajos mēnešos saņēmām 70 eiro mēnesī. Tehnikumu beidzot, kontā tika ieskaitīta visa pārējā naudiņa, kas bija labs atspaids, izejot lielajā dzīvē. Uzreiz pēc skolas beigšanas mani uzaicināja strādāt bijušajā prakses vietā – Dzīvnieku veselības centrā Rīgā. 

Esmu neizsakāmi laimīga, ka tā notika, jo sākumā uz to necerēju. Klīnika ir liela un prestiža, tajā ir iespēja strādāt kopā ar izciliem ārstiem un slaveniem ķirurgiem, kas man ļoti daudz iemācījuši. Arī prakses laikā izjutu kolēģu labvēlīgo attieksmi.

Praksi vadīja dakteris Aigars Briņķis, taču man bija tā laime mācīties pie visiem Dzīvnieku veselības centra ārstiem - ļoti pretimnākošiem, gataviem dalīties gan savās zināšanās, gan pieredzē. Jaunajam speciālistam tas ir ārkārtīgi būtiski."


Pacienti, kas nebeidz pārsteigt

Elza īpaši novērtē, ka Dzīvnieku veselības centrā var gūt pieredzi darbā ar visdažādākajiem dzīvniekiem. “Esmu piedalījusies ne vien tradicionālo mājdzīvnieku, bet arī ežu, bruņurupuču, degū, iguānu, papagaiļu un kaiju ārstēšanā. Piemēram, klīnikas uzgaidāmajā telpā var novērot interesantus skatus - blakus suņiem un kaķiem stāv pāvs. Darbā nekad nav garlaicīgi. Klīnikā tiek izmantotas jaunākās diagnostikas iekārtas, un tajā strādā ļoti zinoši ķirurgi, kas regulāri seko līdzi visiem jaunumiem veterinārmedicīnā.”

Iespējams, kādreiz Elza turpinās mācības augstskolā, bet pagaidām par to nedomā. “Tas ir dārgs prieks. Jāmācās seši gadi, turklāt – daudzi teikuši, ka pirmajos trīs mācības ar darbu savienot esot tikpat kā neiespējami.” Jauniete arī nespēj iedomāties sevi dzīvojam ārpus Latvijas. “Atvaļinājuma laikā desmit dienas pavadīju Anglijā. Bija jauki, bet ļoti gribējās uz mājām. Pastrādājot ārzemēs, varbūt varētu ātrāk iekrāt naudu studijām, bet bez Latvijas nevaru.”

Materiāls sagatavots publicēšanai sadarbībā ar Smiltenes tehnikumu un intervijas autori Baibu Vaheri

 

Uzziņai

Jauniešu garantijas uzņemšanas laikā profesionālās izglītības iestādes visā Latvijā piedāvā apgūt kādu no darba tirgū pieprasītām profesijām gada laikā. Šīm mācībām var pieteikties jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem. Ar visām profesijām, mācību priekšrocībām, uzņemšanas noteikumiem, pieredzes stāstiem un citu noderīgu informāciju var iepazīties šeit.