Iecavnieki – vieni no labākajiem runātājiem Erasmus debašu turnīrā

29.05.2012

24.maijā debašu turnīra „Erasmus 25” finālā par izglītības internacionalizāciju laurus plūca jaunieši no Cēsīm, uzvarot Jelgavas komandu. Savukārt par visa turnīra trīs labākajiem runātājiem žūrija atzina divus Iecavas vidusskolas audzēkņus - Eduardu Ceru un Mārci Vīnbergu, kā arī Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas skolnieci Mariju Urbanoviču.

Debašu tehnikā abus iecavniekus trenēja skolotāji Vita Lauciņa-Veinere un Mihails Haļitovs. „Jūtos gandarīts, ka Mārcis kā šī gada absolvents parādīja savu labāko sniegumu. Arī Eduards pēdējo mēnešu laikā ir ievērojami audzis oratora tehnikā, ko arī atzinīgi novērtēja žūrija. Kopumā debašu turnīra „Erasmus 25” līmenis bija ļoti augsts un jaunieši, pat neskatoties uz saspringto eksāmenu periodu, atrada laiku un iespējas, lai labi sagatavotos. Esmu patīkami pārsteigts par viņu apņēmību,” komentē treneris Mihails Haļitovs.

Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) organizētajās debatēs skolēni iepazīstināja dalībniekus, žūriju un klātesošo ar studentu ieguvumiem un izaicinājumiem Erasmus programmas laikā. Piemēram, debatētāji norādīja, ka, no vienas puses, dalībnieku valodu zināšanas nav ļoti augstā līmenī, no otras puses, komunikācijai un pārliecībai par savu atbilstību dalībai programmā Erasmus vairāk traucē nevis zināšanu trūkums, bet gan nedrošība par savām spējām izmantot un attīstīt esošās prasmes. Nereti Latvijas studenti labāk par citu valstu pārstāvjiem pārvalda svešvalodas.

Gatavojoties debatēm, vidusskolēni no Iecavas un citām pilsētām meklēja daudzpusīgu informāciju par studentu mobilitātes programmu Erasmus, konsultējās ar augstskolu pašpārvaldēm un iepazina pētījumus par studentu pieredzi ārvalstīs.

„Esam gandarīti par jauniešu lielo atsaucību dalībai debašu turnīrā, jo jāatzīst, ka tēma nav vienkārša un prasa lielu iedziļināšanos un koncentrēšanos, lai varētu argumentēti pamatot savu viedokli. Patīkami pārsteidza jauniešu sagatavotība, debatējot par jautājumiem, kas pašlaik ir arī augstāko amatpersonu diskusiju centrā, piemēram, studiju kredītpunktu atzīšana Eiropas Savienības dalībvalstīs,” komentējot debašu turnīru, norāda VIAA Erasmus nodaļas vadītāja Dārta Darbiņa.

Par pirmo vietu un galveno balvu, braucienu uz Stokholmu ar „Tallink” prāmi, cīnījās Valmieras, Liepājas, Jelgavas un Daugavpils reģionālo debašu finālisti. Debašu turnīru VIAA organizēja par godu populārākās studentu apmaiņas programmas Erasmus 25.gadadienai.

Erasmus ir mobilitātes un sadarbības programma, kas sniedz iespēju studentiem doties studijās vai praksē uz kādu no programmas 33 dalībvalstīm, profesionāli pilnveidoties augstākās izglītības iestāžu personālam, kā arī dažādu uzņēmumu speciālistiem dalīties ar savu pieredzi, lasot lekcijas vai vadot praksi studentiem ārvalstīs. Programmu Latvijā administrē VIAA.

Latvijā programma darbojas jau 12 gadus, un tajā līdz šim ir piedalījušies 9523 Latvijas studenti. Savukārt uz Latviju Erasmus programmas ietvaros devušies jau 3040 ārvalstu studentu.

Sekot līdzi citām gadadienas svinību aktivitātēm var Facebook un Twitter: „ERASMUS 25 Latvija”, kā arī www.viaa.gov.lv.

Papildu informācija:
Jeļena Gavrilova
Sabiedrisko attiecību konsultante
Tālr.: 67504731, 26663394
E-pasts: jelena.gavrilova@eurorscgpr.lv

Linda Lietaviete
VIAA sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 67359076, 29480589
E-pasts: linda.lietaviete@viaa.gov.lv