Zemgales jauniešus aicina apgūt perspektīvas profesijas bez maksas

17.08.2015

Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) laikā no 13. augusta līdz 9. septembrim īsteno sociāli izglītojošo kampaņu „Atmet BEZdarbību!”. Tās mērķis ir motivēt jauniešus, kuri nestrādā un nemācās, izmantot projekta Jauniešu garantija priekšrocības – īsā laikā bez maksas apgūt kādu perspektīvu profesiju, tā ievērojami palielinot savas iespējas atrast darbu un saņemt konkurētspējīgu atalgojumu. Kampaņa norisināsies visā Latvijā, tostarp Zemgales reģionā. 

Kampaņas „Atmet BEZdarbību!” mērķauditorija ir jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem, kuri nemācās, nestudē pilna laika studiju programmās un nav nodarbināti. Kampaņas aktivitātes organizētas tā, lai pārliecinātu jauniešus, ka strādāt ir „stilīgi”. Tā mudinās domāt par savu nākotni savlaicīgi un līdz vasaras beigām pieteikties mācībām Jauniešu garantijas profesionālās izglītības programmās. Tajās jaunieši var iegūt tautsaimniecībā pieprasītu profesiju un noderīgu darba pieredzi, kas veicinās viņu konkurētspēju darba tirgū.

“Nokļūstot darba tirgū, jaunieši nereti saskaras ar skarbo dzīves realitāti – viņiem nav profesijas un trūkst darba pieredzes,” situāciju skaidro VIAA direktore Dita Traidās. „Vilšanās nodarbinājuma meklējumos tādos gadījumos mēdz būt liela, un tad jaunieši spiesti strādāt gadījuma darbus vai paļauties uz vecāku atbalstu. Atrast darbu, nopelnīt iztiku un izveidot karjeru, sēžot mājās bezdarbībā, nav iespējams. Ir 21. gadsimts - laikmets, kad kaut ko panākt var vienīgi ar aktīvu rīcību. Jauniešu garantija nodrošina iespēju iegūt profesiju un karjeras izaugsmes iespējas. Programmu piedāvājums ļauj to izdarīt ātri un bez maksas.”


Plaša profesiju izvēle un priekšrocības

Uzņemšana Jauniešu garantijas profesionālāsizglītības programmās notiek kopumā vairāk nekā 40 Latvijas profesionālās izglītības iestādēs vai to filiālēs. To vidū ir arī septiņas Zemgales reģiona izglītības iestādēs - Aizkraukles profesionālā vidusskola, Dobeles amatniecības un vispārizglītojošā vidusskola, Jelgavas amatu vidusskola, Jelgavas tehnikums, Jēkabpils agrobiznesa koledža, Vecbebru profesionālā un vispārizglītojošā internātvidusskola un Zaļenieku komerciālā un amatniecības vidusskola.

Šīs mācību iestādes Jauniešu garantijas ietvaros piedāvā jauniešiem apgūt vairākus desmitus profesiju, kurās Latvijā šobrīd novērojams kvalificētu darbinieku trūkums, piemēram, autoatslēdznieks, pavārs, konditors, galdnieks, frizieris, vizāžists, grāmatvedis, frēzētājs, virpotājs, klientu apkalpošanas speciālists, koka būvkonstrukciju montētājs, augkopības tehniķis, namu pārzinis, mūrnieks un citas.

Kopumā visā Latvijā jauniešiem ir iespēja apgūt vairāk nekā 100 darba tirgū pieprasītas profesijas. To var izdarīt bez maksas īsā laika periodā – gada vai pusotra gada laikā, kas ir viena no Jauniešu garantijas programmas būtiskākajām priekšrocībām. Papildu priekšrocības, ko var iegūt Jauniešu garantijas programmas dalībnieki - stipendija no 70 līdz 115 eiro mēnesī, iespēja bez maksas dzīvot dienesta viesnīcā, apmaksāti ceļa izdevumi prakses laikā un citi labumi.


Cieša sadarbība ar vietējiem darba devējiem

Mācību noslēgumā jauniešiem tiek nodrošināta prakse dažādos Latvijas uzņēmumos, tā gūstot darba pieredzi, kas ievērojami palielina iespējas saņemt darba piedāvājumu mācību noslēgumā.

„Zaļenieku komerciālā un amatniecības vidusskola Jauniešu garantijas ietvaros piedāvā apgūt trīs profesijas – klientu apkalpošanas speciālists, augkopības tehniķis un mūrnieks. Visas programmas ir darba tirgū pieprasītas,” stāsta Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolas direktora vietniece Dace Vīpule-Kuļika. “Augkopības programmas pievienotā vērtība ir ciešā sadarbība ar spēcīgām un modernām Zemgales zemnieku saimniecībām. Zināšanas un praktiskās iemaņas, ko jaunieši iegūst 1,5 gadus ilgajā augkopības programmā, ir izmantojamas un ļoti nepieciešamas lauksaimniecības uzņēmumos. Visvairāk jaunieši novērtē iespēju Jauniešu garantijas ietvaros bez maksas iegūt augkopības tehniķa darbā tik ļoti nepieciešamo A, B un D kategorijas traktortehnikas vadītāja apliecību, kā arī saņemt ikmēneša stipendiju līdz 115 eiro.”

Kā norāda zemnieku saimniecības „Vilciņi 1” pārstāve Elīna Cēsniece: “Ir maldīgi uzskatīt, ka lauksaimniecībā mūsdienās var strādāt bez atbilstošas izglītības. Mūsu zemnieku saimniecībai regulāri ir nepieciešami izglītoti speciālisti, tāpēc Jauniešu garantija ir unikāla iespēja, kā tikai pusotra gada laikā apgūt labas lauksaimniecības prakses nosacījumus kultūraugu audzēšanā, ražas novākšanā un uzglabāšanā. Tā ir iespēja iegūt turpmākā darba uzsākšanai tik nepieciešamo praksi darbam ar modernu lauksaimniecības tehniku. Z/s “Vilciņi 1” gaida Jauniešu garantijas programmas audzēkņus praksē un arī mūsu pastāvīgajā darba kolektīvā.”

Atsevišķās Jauniešu garantijas programmās tiek organizētas arī darba vidē balstītas mācības. Tas nozīmē, ka jaunieši var iziet ne tikai 15 nedēļu praksi mācību noslēgumā, bet arī mācīties reālajā darba vidē pie uzņēmējiem visa mācību procesa laikā. Zemgales reģionā šāda iespēja ir Jelgavas tehnikumā, apgūstot koka konstrukciju montētāja profesiju sadarbībā ar būvniecības uzņēmumu Cross Timber Systems.

Plašāka informācija par projektu un uzņemšanas nosacījumiem pieejama VIAA interneta vietnes www.viaa.gov.lv sadaļā “Jauniešu garantija”. Savukārt ar visām projekta Jauniešu garantija izglītības programmām var iepazīties nacionālajā izglītības iespēju datubāzē: www.niid.lv. Dokumentus izvēlētajā izglītības iestādē var iesniegt līdz vasaras beigām.

Projekta Jauniešu garantija aktivitāte “Sākotnējās profesionālās izglītības programmu īstenošana Jauniešu garantijas ietvaros” tiek finansēta ar Eiropas Savienības Jaunatnes nodarbinātības iniciatīvas un Eiropas Sociālā fonda atbalstu, kā arī no Latvijas valsts budžeta.

 

Papildu informācija:

Kristīne Keiča
VIAA Komunikācijas un programmu publicitātes nodaļas
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr.: 67785461, 28628088, e-pasts: kristine.keica@viaa.gov.lv

Ilze Leimane
Hauska & Partner
Kampaņas “Atmet BEZdarbību!” komunikācijas konsultante
Tālr. 26536677, e-pasts: ilze.leimane@hauska.com