Jauniešu apakšprogramma sniedz iespēju īstenot skolēnu klašu braucienus uz Ziemeļu un Baltijas valstu izglītības iestādēm, skolotāju apmaiņu un citas aktivitātes, kas uzlabo jauniešu formālās izglītības kvalitāti, attīsta inovācijas un labas prakses apmaiņu, kā arī veicina starpkultūru dialogu.
Jauniešu apakšprogramma:
- attīsta starptautisko sadarbību starp formālās vispārējās un profesionālās izglītības iestādēm, tai skaitā mūzikas un mākslas skolām;
- veicina izglītības kvalitātes uzlabošanu, izglītības radošuma un jauninājumu attīstību;
- attīsta Ziemeļvalstu un Baltijas valstu izglītības iestāžu sadarbību un veicina kopējas Ziemeļvalstu un Baltijas izglītības telpas izveidi;
- stiprina Ziemeļvalstu valodu un kultūru, kā arī savstarpējo Ziemeļvalstu un Baltijas valodu un kultūru izpratni;
- veicina saikni starp skolu izglītību un darba dzīvi.
Mērķgrupas
Pirmsskolas izglītības iestāžu, pamatskolu, vidusskolu un profesionālās izglītības iestāžu:
- skolēni/audzēkņi;
- skolotāji/pasniedzēji;
- izglītības iestāžu administrācijas darbinieki;
- citu organizāciju, iestāžu un uzņēmumu pārstāvji, kuru darbs saistīts ar formālo jauniešu izglītību.
Programmas aktivitātes
1. Mobilitātes projekti
- Sagatavošanas vizītes - īsi braucieni pie potenciālā sadarbības partnera kopēja projekta pieteikuma sagatavošanai; ilgums - līdz piecām dienām;
- Klašu apmaiņa (ietver arī profesionālās izglītības iestāžu izglītojamo praksi); ilgums – no piecām dienām līdz trīs nedēļām;
- Skolotāju un pedagoģiskā personāla apmaiņa; ilgums - no piecām dienām līdz diviem gadiem;
- No 2023. gada rudens tiek uzsākta jauns mobilitātes projektu veids – studiju vizītes izglītības iestāžu pedagoģiskajiem un administratīvajiem darbiniekiem, ilgums – no divām līdz trīs dienām.
2. Attīstības projekti un sadarbības tīkli
- Attīstības projekti ir paredzēti sadarbībai un pieredzes apmaiņai par projekta partneriem aktuāliem jautājumiem (inovatīvas mācību metodes, programmas, mācību un metodiskie materiāli u.tml.), kas atbilst Nordplus programmas mērķiem.
- Sadarbības tīkli paredzēti ilglaicīgai zināšanu, pieredzas, labās prakses un īstenotu projektu rezultātu apmaiņai starp projektā iesaistītajām organizācijām.
Projekta koordinators un projekta partneri
Projekta pieteikumu iesniedz viena no izglītības iestādēm, kas uzņemas koordinatora pienākumus. Koordinators ir atbildīgs par projektā paredzēto aktivitāšu īstenošanu un piešķirtā finansējuma izlietojumu. Partneru skaits projektā nav ierobežots.
- Mobilitāšu projektos nepieciešams vismaz viens projekta partneris no citas programmas dalībvalsts.
- Attīstības un sadarbības tīklu projektiem jāpiesaista vismaz divi sadarbības partneri no divām dažādām programmas dalībvalstīm.
Projekta koordinatori Jauniešu apakšprogrammā var būt tikai formālās izglītības iestādes – pirmsskolas izglītības iestādes, skolas, profesionālās izglītības iestādes, mūzikas un mākslas skolas, citas izglītības iestādes, kas īsteno valsts apstiprinātas mācību programmas jauniešiem.
Citas juridiskas personas, kas ir saistītas ar apakšprogrammas mērķa grupu – jauniešiem, piemēram, izglītības pārvaldes, pašvaldības, nevalstiskas organizācijas, uzņēmumi, valsts iestādes, bet tieši neīsteno valsts apstiprinātas mācību programmas, var iesaistīties Nordplus Jauniešu apakšprogrammas projektos kā partneri.
Nordplus programmas finansējums tiek piešķirts noteiktām izmaksu kategorijām un saskaņā ar programmas noteiktajām likmēm
- Mobilitātes projektiem:
- ceļa izdevumiem skolēniem un skolotājiem, un uzturēšanas izdevumiem skolotājiem, saskaņā ar programmas noteiktajām likmēm;
- fiksētu summu projekta vadības, īstenošanas un rezultātu izplatīšanas izmaksām (1000 eiro koordinatoram un 500 eiro katram partneriem, ja projekta budžets pārsniedz 15 000 eiro);
- faktisko izmaksu segšanai mobilitāšu dalībniekiem ar īpašām vajadzībām.
- Attīstības projektiem un sadarbības tīkliem:
- fiksētu summu projekta vadības, īstenošanas un rezultātu izplatīšanas izmaksām (3000 eiro koordinatoram un 1000 eiro katram partnerim);
- ceļa un uzturēšanās izmaksas partneru sanāksmēm saskaņā ar programmas noteiktajām likmēm;
- faktisko izmaksu segšanai dalībniekiem ar īpašām vajadzībām.
Projektu pieteikumu sagatavošana
Nordplus projektu pieteikumus iesniedz elektroniskā formā, izmantojot Nordplus projektu pieteikumu un atskaišu vadības sistēmu Espresso. Ir pieejama Espresso lietošanas instrukcija.
Projektu pieteikumiem jāpievieno visu partneru, tai skaitā projekta koordinatora, atbildīgo amatpersonu parakstītas apliecinājuma vēstules par gatavību iesaistīties projekta īstenošanā. Vēstules veidlapu ģenerē Espresso sistēma.
Attīstības un sadarbības tīklu projektu pieteikumiem jāpievieno projekta budžets, kurš jāsagatavo, izmantojot attiecīgās apakšprogrammas un projektu veida budžeta veidlapu.
Atskaites
Nordplus projektu atskaites (kā arī starpatskaites, ja projekta ilgums pārsniedz 18 mēnešus) iesniedz elektroniskā formā, izmantojot Nordplus projektu pieteikumu un atskaišu vadības sistēmu Espresso. Atskaitei nav jāpievieno izdevumus apliecinošo dokumentu kopijas, taču projekta koordinatoram piecus gadus pēc atskaites apstiprināšanas ir jāuzglabā visa projekta dokumentācija, kura jāuzrāda iespējamā audita gadījumā.
Administrēšana
Nordplus Jauniešu apakšprogrammas galvenais administrators ir Augstākās izglītības padome Zviedrijā (The Swedesh Council for Higher Education, UHR).