Studiju periods Norvēģijā

Šķiet tik neticami būt atkal mājās, Latvijā, pēc lieliski pavadītā laika Norvēģijā, Voldas Augstskolā. Tā bija nenovērtējama pieredze, un tikai tagad atgriežoties, spēju novērtēt, cik daudz esmu ieguvusi un cik ļoti esmu augusi kā personība. Tā ir pieredze, kura mainīja un pilnveidoja manu dzīvi.

Sākšu ar to, kādēļ izvēlējos tieši Voldu. Manai izvēlei bija divi iemesli: pirmais – apburošā Norvēģijas daba, otrais – Voldas Augstskolas laipnā komunikācija un atsaucība.

Voldā, mazajā pilsētiņā, kurā ir nedaudz vairāk nekā 8000 iedzīvotāju, es ierados augustā. Pirmais mirklis bija neaizmirstams – brīnumainu un majestātisku kalnu ieskauta, es soļoju pretim jaunam piedzīvojumam.

Atmosfēra Voldas Augstskolā bija pārsteidzoši pozitīva. Pasniedzēji un atbildīgais personāls mūs, iebraucošos studentus, uzņēma ļoti sirsnīgi un vienmēr palīdzēja, ja gadījās kādas neskaidrības vai problēmas. 

Tā kā pirmo reizi dzīvoju viena, prom no savas ģimenes, saskaroties ar ikdienas problēmām, iemācījos tās risināt patstāvīgi saviem spēkiem. Ieguvums, kas noder, atgriežoties Latvijā, iemācījos plānot savus ikmēneša izdevumus.

Esot prom no savas dzimtenes, man bija iespēja arī novērtēt savu valsti, izvērtēt dažādu jomu plusus un mīnusus – to var tikai aizbraucot no savas valsts un paskatoties uz to no malas. Norvēģijā es ar lepnumu stāstīju par Latviju, ieinteresējot par to arī citus, iemācījos lepoties ar mūsu tradīcijām, kultūru un bagāto vēsturi. Protams, pamatīgi iepazinu arī Norvēģijas kultūru, cilvēkus un tradīcijas – to nevar iepazīt, lasot grāmatas vai skatoties filmas. Manuprāt, īpašo sajūtu, kas piemīt katrai valstij, var iepazīt tikai atrodoties attiecīgā vidē. Neatsverama bija arī iespēja studēt starptautiskā vidē – pirmajā semestrī mēs bijām gandrīz 50 apmaiņas studentu, kas lika man mainīties, kļūt ne tikai draudzīgākai, bet krietni atvērtākai. Apmaiņas pieredze iemāca cilvēkam sadzīvot un pieņemt otru tādu, kāds tas ir, kļūt tolerantākam.

Runājot par praktiskām lietām – studiju sistēma Norvēģijā atšķiras no Latvijas. Tur lielāku uzsvaru liek uz praktisko un patstāvīgo apguves daļu. Patstāvīga mācīšanās ir viens no Norvēģijas izglītības stūrakmeņiem. Studiju līmenis augstskolā ir ļoti augsts un zināšanas, kuras ieguvu, ir neatsveramas. Pozitīvi ir arī tas, ka Voldas Augstskola piedāvā plašas iespējas apgūt dažādus priekšmetus angļu valodā, un pasniedzēju zināšanas ir ļoti augstā līmenī. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ tik daudzi apmaiņas studenti izvēlas tieši Norvēģiju.

Tagad, paveroties atpakaļ uz pavadīto laiku, varu droši sacīt, ka nekad nenožēlošu izvēli piedalīties apmaiņas programmā. Tā ir neatsverama, iespaidiem bagāta un krāsaina pieredze, kuru es nešauboties ieteiktu izmantot ikvienam. Voldas Augstskolas sevi prezentē, sakot: "Volda is the place you will never forget", un es nevaru nepiekrist, jo, patiešām, laiks Voldā bija neaizmirstams, un tas mainīja manu dzīvi. Iegūtās zināšanas un pieredze neizgaisīs, tās liks par sevi manīt arī turpmākajā dzīvē. Norvēģu valodas zināšanas ir viens no maniem lielākajiem ieguvumiem.