Norvēģijā pavadītais studiju laiks

Norvēģiju par savu studiju vietu izvēlējos tāpēc, ka vienmēr biju vēlējies izbaudīt dzīvošanu valstī ar tik augstu dzīves līmeni. Lillehammerē pavadītais laiks noteikti bija ļoti vērtīgs - internacionāla pieredze, jauni draugi, plašāks redzesloks un zināšanas.

Esmu Vidzemes Augstskolas Biznesa vadības un ekonomikas fakultātes 3. kursa students. 2009. gadā saņēmu finansējumu studijām Norvēģijā, Lillehammeres Universitātē.

Lillehammerē ierados 2009. gada augustā. Pirmie divi mēneši pagāja, cītīgi apgūstot norvēģu valodu. Kursa noslēgumā bija jānokārto eksāmens. Vēlāk mācīties kļuva nedaudz grūtāk, jo klāt nāca sarežģītāki mācību priekšmeti. Mācības notika angļu valodā. Daudz bija jāstrādā patstāvīgi - jāgatavo dažādi grupu darbi un prezentācijas. Lekcijas visbiežāk notika kopā ar norvēģu studentiem. Arī grupas – pasniedzēju veidotas – tika sadalītas tā, lai kopā būtu gan norvēģi, gan studenti no citām valstīm. Viena mācību kursa noslēgumā bija jākārto eksāmens, kura laikā studenti tika sadalīti pa vairākām telpām, kurās kārtību uzraudzīja norvēģu pensionāri.

Kopmītnēs dzīvoju vienā stāvā ar citiem apmaiņas studentiem no dažādām valstīm – Vācijas, Francijas, Kanādas un Kosovas. Katram no mums bija sava istabiņa, bet visbiežāk laiku pavadījām kopā virtuvē, gatavojot vakariņas, skatoties filmas, vienkārši pļāpājot, svinot dzimšanas dienas un citus svētkus. Tas ļāva labāk iepazīt citu valstu jauniešus, sadraudzēties un papildināt savas valodu zināšanas. Dzīve Norvēģijā ir salīdzinoši dārga, bet, tā kā mēs bijām trīs studenti no Vidzemes Augstskolas, tad kopā iegādājāmies pārtiku un gatavojām ēst, kas ļāva nedaudz ietaupīt.

Lillehammeres Universitāti izvēlējos, jo esmu ziemas sporta veidu cienītājs. Kā zināms, 1994. gadā Lillehammerē notika ziemas olimpiskās spēles un visa spēlēm sagatavotā infrastruktūra joprojām ir saglabājusies. Arī pati universitātes ēka sākotnēji celta kā olimpiādes preses centrs. Katram universitātes studentam ir sava elektroniskā atslēga un skolas telpas drīkst izmantot līdz vēlam vakaram. Studentiem bez maksas ir pieejama arī trenažieru zāle un sauna.

Kā tas dzīvē dažkārt gadās, ziema aizkavējās. Kā stāstīja paši Lillehammeres iedzīvotāji, jau oktobra beigās sniega segai vajadzēja būt metru biezai, bet tobrīd uzsniguši bija vien pāris centimetri. Ziemas prieki tomēr neizpalika, jo apmēram 25 kilometru attālumā no Lillehammeres atrodas neliels kalnu ciematiņš vārdā Šušoena. Turp devāmies vairākas reizes nedēļā, jo sniega kalnos bija pārpārēm. Kā vēlāk uzzināju, tieši tur atrodas viens no galvenajiem distanču slēpošanas un biatlona centriem valstī.

Norvēģiju par savu studiju vietu izvēlējos arī tāpēc, ka vienmēr biju vēlējies izbaudīt dzīvošanu valstī ar tik augstu dzīves līmeni.

Protams, izmatoju iespēju arī nedaudz paceļot pa Norvēģiju. Apskatīju dažus no ievērojamākajiem tūristu galamērķiem (Kjeragu, Preikestolenu), piedalījos arī skolas organizētā ekskursijā, devāmies pārgājienā kalnos.

Lillehammerē pavadītais laiks noteikti bija ļoti vērtīgs - internacionāla pieredze, jauni draugi, plašāks redzesloks un zināšanas.