Ieteikumi studijām Norvēģijā

Kopumā esam ļoti priecīgi, ka izmantojām iespēju doties mācīties uz Norvēģiju. Tur pavadītais laiks patiešām bija interesants, iepazināmies ar citiem ārzemju un vietējiem studentiem.

Studējot maģistrantūras pirmajā kursā, radās interese par studijām ārzemēs. Sākumā pieteicos plaši zināmajā programmā ERASMUS, kas sniedz finansiālu atbalstu  studijām ārzemēm. Taču pēc tam uzzināju par Stipendiju grantu shēmas studentu mobilitātes programmu. Būtiski, ka šajā programmā studentam piešķirtais finansējums ir krietni lielāks. Pieteicos un saņēmu apstiprinājumu!

Mans mērķis bija doties studēt Oslo Universitātē maģistrantūras pēdējā semestrī, kad Latvijas Universitātē studējošiem studentiem jāraksta maģistra darbs. Arī mana sieva bija maģistrantūras studente un šo stipendiju mēs saņēmām abi. Līdz ar to uz Norvēģiju devāmies visa ģimenīte kopā – es, mana sieva un mūsu mazais, kuram tobrīd bija tikai divi gadiņi.

Pirms došanās uz Norvēģiju, jāsakārto dažas formalitātes. Atzīmēšu svarīgākās.

Kopmītnes

Pirmkārt, svarīgi laicīgi pieteikties studentu kopmītnēm, it īpaši, ja tiek plānots braukt kopā ar ģimeni. Nosacījums – abiem vecākiem jābūt studentiem. Pieteikšanās ir viegli un ērti izdarāma interneta adresē: www.sio.no. Mēs īrējām dzīvokli, jo laicīgi nepaguvām pieteikties uz ģimenes numuru.

Apdrošināšana

Instrukcijās rakstīts, ka studentam jābūt veselības apdrošināšanas kartei, kas derīga arī Norvēģijā. Iesaku jau laicīgi pasūtīt Eiropas Vienoto Apdrošināšanas karti (EVAK). To var izdarīt šajā interneta adresē: http://www.voava.gov.lv/lat/es/LV_iedzivotajiem/EVAK/  Būtiskākais - tā ir bezmaksas!

Pieteikšanās uz kursiem

Iespējama jau pirms prombraukšanas, taču galējais apstiprinājums par vietu noteiktā kursā tiek saņemts pēc reģistrēšanās, kas ir pirmās divas janvāra nedēļas pavasara semestrī. Ierodoties reģistrēšanās laika sākumā, var rēķināties, ka pēc tam būs brīvs laiks gandrīz divas nedēļas.

Studijas

Neskatoties uz to, ka galvenais mērķis man bija maģistra darba rakstīšana, izvēlējos apgūt vēl divus akadēmiskos priekšmetus. Viens ir saistīts ar manu studiju nozari „Economic globalisation and regional development”, otru - Norvēģu valodas pamatus piedāvā visiem ārzemju studentiem, kuri interesējas par valodas apguvi.

Bija nepieciešams ļoti daudz laika, lai izpildītu valodas mājas darbus un sagatavotos katrai nodarbībai. Nodarbības bija divas reizes nedēļā.

Par akadēmisko priekšmetu ”Economic globalisation and regional development” varu teikt, ka semestra laikā mācīties nav grūti. Lekciju apmeklējums netiek fiksēts un izdales materiāli ir pieejami privātajā studentu kontā (līdzīgs kā LU LUIS). Kurss tika sadalīts piecās grupās un katrai grupai atsevišķi notika semināri – visa semestra laikā apmēram piecas reizes. To ietvaros notika grupu darbu prezentācijas un diskusijas.

Prasības kursa apguvei bija obligāts semināru apmeklējums, eseja un eksāmens. Pēdējam iesaku gatavoties visnopietnāk, jo ir neliela atšķirība no mums ierastā eksāmenu norises veida. Tas ir - tiek doti tikai četri atvērtie jautājumi, uz kuriem jāatbild rakstiski trīs stundu laikā. Nekādus palīglīdzekļus izmantot, protams, nedrīkst. Atšķirība no Latvijas (vismaz manas programmas LU) bija tā, ka tiek sagaidīta ne tikai konkrēta atbilde uz jautājumu un lekcijās dzirdētā informācija, bet obligāti jāpauž savs viedoklis.

Grāmatas

Katra kursa saturā ir noteiktas grāmatas, kas nepieciešamas kursa apguvei. Norvēģijā vietējiem studentiem ir pieņemts tās pirkt, neskatoties uz to, ka vienas mācību grāmatas cena ir vidēji 35 līdz 50 lati. Visas grāmatas ir pieejamas bibliotēkā, bet ļoti ierobežotā skaitā. Līdz ar to ieteikums izvērtēt konkrēto mācību grāmatu pirkšanu. Literatūras saraksts ir pieejams katra kursa satura aprakstā.

Ir iespēja pirkt teorijas un darba burtnīcas no iepriekšējo gadu studentiem, kuri sludinājumus par grāmatu pārdošanu ir izvietojuši uz ziņojumu stendiem valodu fakultātē un/vai bibliotēkā. Darba burtnīcā izpildītie uzdevumi ir izdzēsti, jo studenti jau iepriekš ir plānojuši šīs grāmatas pēc kursa apguves pārdot. Cena parasti ir divreiz lētāk nekā grāmatnīcā.

Studentu sporta nodarbības

Noteikti iesaku izmantot studentiem piedāvātās sporta nodarbību iespējas. Pašā skolas teritorijā ir viens studentu sporta centrs, bet to neapmeklēju. Devos uz sporta klubu „Domus Athletica”, kas atrodas 10 minūšu gājiena attālumā no skolas. Par 700 NOK (apmēram 56 LVL) var iegādāties studenta karti visam semestrim un tas nozīmē, ka iespējams izmantot sporta laukumus (futbols, basketbols), trenažierus (ļoti labi), baseinu (gan lielais, gan mazais) un saunu. Papildu ir jāmaksā par tenisa laukuma un ekipējuma īri, bet tās ir salīdzinoši zemas izmaksas. Šajā studentu sporta centrā ir pieejams arī solārijs, kas ir salīdzinoši lēts (salīdzinājumā ar pilsētas cenām).

Dzīve un uzdzīve

Studenti bieži izmanto plaši piedāvātās aktīvās atpūtas iespējas - pārgājienus, izbraucienus uz dažādām vietām, sportošanas nodarbības. Netiek aizmirsts arī par ballītēm - tiek rīkoti pasākumi studentiem. Pilsētā ir arī klubi, kurus iecienījuši studenti, jo tur par saprātīgām cenām var labi atpūsties!

Finanses

EEZ/NFI stipendija ir ļoti laba un pietiek ne tikai izdzīvošanai, bet arī labai dzīvošanai! Tomēr iesaku rūpīgi plānot savus izdevumus, jo līgumā ir paredzēts pēdējo stipendijas daļu -1200 EUR par pēdējo mēnesi saņemt tikai pēc atgriešanās, kad iesniegta atskaite par Norvēģijā pavadīto laiku.

Kopumā esam ļoti priecīgi, ka izmantojām iespēju doties mācīties uz Norvēģiju. Tur pavadītais laiks patiešām bija interesants, iepazināmies ar citiem ārzemju un vietējiem studentiem. Bijām izbraukuši arī ārpus Oslo - daba tur patiešām ir skaista! Arī mūsu mazajam tas bija interesants laiks, jo visu šo pusgadu viņš gāja norvēģu bērnudārzā un sāka jau runāt viņu mēlē!

Paldies par doto iespēju studēt!