Jauno zinātnieku pētījumi un aizraujoši eksperimenti Rīgas Centrālā dzelzceļa stacijā

25.09.2018

Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) aicina uz “Jauno zinātnieku staciju” Eiropas Zinātnieku naktī 2018. gada 28. septembrī no plkst. 18.00 līdz plkst. 21.00 Rīgas Centrālās dzelzceļa stacijas Centrālajā zālē un Stacijas laukumā. “Jauno zinātnieku stacijā” būs iespēja uzzināt par PostDoc Latvia programmas pēcdoktorantu pētījumiem un sasniegumiem, kā arī vērot un izmēģināt aizraujošus Laboratorium.lv eksperimentus.

 

Jaunie zinātnieku pētījumi un pieredzes stāsti “Pētniecība un zinātne izaugsmei”

Jānis Cīmurs, Latvijas Universitātes pētnieks, stāstīs par to, kā savaldīt magnētiskas daļiņas un likt tām kārtoties noteiktās struktūrās, lai tās liktu lietā. Jana Andžāne, Latvijas Universitātes pētniece, stāstīs, kā nanoslāņainu topoloģisku dielektriķu laminātu pārvērst elektrībā, Andris Bērziņš, Latvijas Universitātes pētnieks, stāstīs par mikroskopisku magnētisko lauku izpēti magnētiskās plānās kārtiņās un to no elektronikas līdz medicīnai, Ieva Pīgozne, Latvijas Universitātes pētniece, stāstīs par apģērba attīstību Latgalē 19. gadsimtā.

Elīna Makarova, Organiskās sintēzes institūta vadošā pētniece, par savu pētījumu, kas varētu palīdzēt atrast jaunas iespējas, lai uzlabotu veselības stāvokli pacientiem ar hroniskām slimībām, kas saistītas ar mazkustīgu dzīvesveidu. Oskars Grīgs, Koksnes ķīmijas institūta pētnieks, stāstīs par mikroorganismu kultivēšanas procesu kontroles izstrādi bioreaktoriem, kuru procesos iegūst tādus produktus kā piemēram vakcīnas, antibiotikas, maizes raugu, bio-degradablās plastmasas un daudzus, daudzus citus, cilvēkiem nepieciešamus produktus. Agris Bērziņš, Latvijas Universitātes pētnieks, stāstīs par savu pētījumu, kas veltīts farmaceitisko vielu kristālisko formu nozīmībai gan saistībā ar farmaceitisko preparātu iedarbību, gan intelektuālā īpašuma jautājumiem. Ģirts Būmanis, Rīgas Tehniskā Universitātes Būvmateriālu un būvizstrādājumu katedras pētnieks, meklē alternatīvas tradicionālajām izejvielām, jo ražošanas nozarē arvien ierobežotāki un izsīkstošāki kļūst neatjaunojamie dabas resursi motivē. Ģirts Būmanis stāstīs par to, kāds ir rūpnieciskās ražošanas blakusproduktu potenciālais pielietojums būvmateriālu ražošanā. Angelika Voronova, LVMI Silava pētniece, stāstīs par priedes genoma noslēpumiem un gēnu tīklošanās ar lēkājošo elementu starpniecību, Agnese Gailīte, LVMI Silava, stāstīs par trīs labi zināmas un pazīstamas melleņu ģints sugas – mellenes, brūklenes un zilenes molekulāri ģenētisko izpēti.

Eksperimenti zinātkāriem prātiem

Līdztekus jauno zinātnieku prezentācijām notiks arī Laboratorium.lv eksperimenti un darbnīcas. Pasākuma dalībnieki varēs vērot un paši izmēģināt eksperimentus ar magnētismu un eksperimentus ar elektrību un siltumu, kā arī darboties darbnīcā ar polimēriem, radot silikona tārpus.

PostDoc Latvia programma ir radīta, veicināt jauno zinātnieku karjeru zinātniskās institūcijās un komercuzņēmumos, kā arī uzlabotu Latvijas zinātnisko institūciju pētniecisko un inovatīvo kapacitāti un spēju piesaistīt ārējo finansējumu.

Pasākumu “Jauno zinātnieku stacija” rīko VIAA, atbalstu sniedz t/c Origo un Latvijas Dzelzceļš.

Eiropas Zinātnieku nakts programma pieejama šeit

Pasākums tiek īstenots ERAF projekta “Integrētie nacionālā līmeņa pasākumi Latvijas pētniecības un attīstības interešu pārstāvniecības stiprināšanai Eiropas pētniecības telpā” un pasākuma "Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts" ietvaros. 

Eiropas Zinātnieku nakts fotogaleriju ir iespējams apskatīt VIAA Flickr kontā. 

 

Papildu informācija:

Līga Mirlina,
VIAA ZPIPAD Pētniecības un inovāciju politikas atbalsta nodaļas
vecākā eksperte
Tālrunis: 67785472
E-pasts: liga.mirlina@viaa.gov.lv