Sestdiena: IKT komandas uzdevumu plašais spektrs

04.10.2014

Latvijas IKT komandai trīs konkursa dienās jāpaveic ne mazums lietu: jānodrošina intranets, jāizveido failu apmaiņas serveri, jāuzstāda monitoringa sistēma, jāizveido aktīvās direktorijas (AD) sertifikātu serveris un vēl daudz citu uzdevumu. Par katras dienas darba uzdevumiem stāsta Guntis un Elvis.

Guntis Šusts, viens no trijiem IKT komandas dalībniekiem, īsumā izklāsta savus konkursa dienu uzdevumus.

„Pirmajā dienā vienā no uzdevumiem bija jānodrošina, lai uzņēmumam strādātu intranets un publiskā mājaslapa, kā arī, lai mājaslapa būtu droša digitālajiem sertifikātiem. Tāpat vajadzēja izveidot iekšējo tīkla failu apmaiņas serveri un iekšējo e-pasta serveri, lai uzņēmuma darbinieki varētu viens otram sūtīt vēstules,” skaidro konkursants.

Otrajā dienā Guntim bija jāizveido starpniekserveris interneta piekļuvei, autorizējoties ar aktīvo direktoriju, un jāuzstāda monitoringa sistēma, lai varētu sekot līdzi visiem serveriem un tīkla aparatūrai. Tāpat bija jāuzstāda automātiskā dublējumkopiju veidošanās.

Šodien, EuroSkills 2014 konkursa trešajā dienā, Guntim būs jāizveido drošības kritēriji parolei, jānodrošina, lai pie tīkla nevarētu pieslēgties svešas iekārtas, jāuzstāda ugunsmūris, kā arī jāparūpējas, lai aktīvās direktorijas lietotāji var ielogoties Linux operētājsistēmā.

Guntis komandā strādā kopā ar Uvi Gravu un Elvi Pētersonu. Par saviem konkursa uzdevumiem pastāstīja arī Elvis.

„Man pirmajā dienā bija jāizveido uzņēmuma vienota lietotājsistēma ar aktīvās direktorijas (AD) palīdzību, AD serveriem atrodoties divās ēkās. Bija arī jānodrošina, lai datori, kas pieslēdzas pie iekšējā tīkla, saņemtu pareizas IP adreses. Tāpat bija jānodrošina dažādiem lietotājiem atšķirīgas tiesības iekšējā tīklā un jāizveido AD sertifikātu serveris, kas nodrošina drošu savienojumu tīklā. Tāpat uzstādīju abiem serveriem kopiju veidošanās un parūpējos, lai lietotāji tiktu pie kopēja tīkla diska,” stāsta konkursants.

Vakar, konkursa otrajā dienā, Elvim bija jāierobežo lietotājiem iespējas, ko viņi var izmantot tīkla diskā, piemēram, kādus failus viņi var likt un kādu apjomu izmantot. Konkursantam bija jāizveido uz abiem serveriem mapi, kuri sinhronizējas, jādod AD lietotājiem izmantot aplikācijas, kas atrodas uz servera un nav jāuzstāda uz datora.

Šodien Elvi gaida drošības diena. Proti, būs jānodrošina, ka Parīzes ofisā pie iekšējā tīkla var pieslēgties noteikti datori, kuriem ir sertifikāts. Papildus tam jāparūpējas par drošu tīkla izmantošanu darbiniekiem un viesiem, uz Lilles servera jāuzstāda iespēja izmantot PHP un noņemt no tā grafisko vidi, kā arī jānodrošina, ka viss tīkls atbild uz ping pieprasījumu.

Vēlam veiksmi un izturību IKT komandai un pārējiem Latvijas dalībniekiem pēdējā konkursa dienā!


Ieskatīties EuroSkills 2014 konkursa norisē iespējams šeit: Flickr.

Sekojiet līdzi konkursa gaitai arī Skills Latvia Facebook lapā.