Sestdiena: Kā veikt virsapmetuma montāžu?

04.10.2014

Maksims Ivancovs Latviju starptautiskajā EuroSkills 2014 konkursā pārstāv elektroinstalāciju disciplīnā. Par kabeļplauktiem, virsapmetuma montāžu, KNX ierīču programmēšanu un Dali sistēmu stāsta pats konkursants.

Maksims atklāj, ka pirmajā konkursa dienā viņam bija jāveic virsapmetuma montāža. Tas nozīmē, ka uz tukšas sienas bija jāizveido gan kabeļplaukti, gan penāļi (tie paslēpj vadus), gan rozešu pamatnes un citas instalācijas, kas nepieciešamas uzdevuma izpildei. Jaunietis arī stāsta, ka daži viņa konkurenti jau pirmās dienas noslēgumā steidza sākt darbu ar vadu vilkšanu cauri plauktam.

Vakardien Maksims ievilcis kabeļus līdz vietai, kur būs izveidotas rozetes. Tad konkursants ielicis galvenos sadales skapjus un tajā izvietojis visas nepieciešamās ierīces, pogas, kā arī piestiprinājis vadus. Tāpat vakar jaunais profesionālis salika un pieslēdza rozetes un apgaismojuma ķermeņus.

Otrajā konkursa dienā viņš arī pieslēdza KNX sistēmu iekārtas jeb gudrās mājas sistēmu. Dali sistēmā (divvadu vājstrāvas sistēma apgaismojuma vadībai) taisīja galvenajam sadales skapim visu, kas atrodas tā iekšienē.

„Skapī iekšā bija spēka ķēde un aizsardzības aparāti, visas KNX akumulatora ierīces, Dali sistēmas barošana un visi vadu savienojumi,” skaidro Maksims.

Šodien, olimpiādes noslēdzošajā dienā, konkursantam būs jāveic mērīšana jeb instalāciju pārbaude. Tam atvēlēta viena stunda. Savukārt pēc tam Maksims veiks KNX ierīču programmēšanu, kas ir trīs stundu darbs pie datora.

Kā atzīst pats konkursants, tad interesantākais vēl priekšā – tā ir programmēšana. „Visgrūtāk šo dienu laikā man bija kabeļplauktu pielikšana un kabeļtrepes, jo bija jāstrādā ar salīdzinoši jaunu materiālu, ko īpaši bieži neesmu izmantojis,” skaidro Maksims.

Kā izskatās Maksima darba vieta, var apskatīt šeit: Flickr.

Sekojiet līdzi konkursantu gaitām un rezultātiem arī Skills Latvia Facebook lapā.