Worldskills 2011 gaisotne Londonā

07.10.2011

Visas sacensību dienas ExCel halle Londonā ir piepildīta ar dažādu vecumu un tautību pārstāvjiem. Šeit pulcējas ne tikai 1000 konkursantu, bet arī viņu pavadošās delegācijas – eksperti, komandu līderi, oficiālie un tehniskie delegāti, nacionālo mediju pārstāvji. Taču visvairāk šeit manāmas ir skolēnu grupas, kas aktīvi „spieto” pa halles gaiteņiem.

Profesiju „zelta uznāciens”

Worldskills 2011 nav tikai profesiju olimpiskās spēles. Tas ir profesiju „zelta uznāciens”, jo katra profesija šeit tiek parādīta īpašā, iedvesmojošā un piesaistošā veidā. Tā vien gribas pildspalvu vai portatīvo datoru nomainīt pret kādu nopietnāku instrumentu un darboties kopā ar konkursantiem.

Īsts meistardarbu kokteilis

Šeit var vērot jauno pavāru un konditoru meistardarbus; meitenes, kas līganām kustībām masē klientes un klāj tām uz ķermeņa un sejas dažādas maskas; oficiantus, kas meistarīgi pilda glāzēs dzērienus un apkalpo ap galdiņiem sasēdušos viesus; automehāniķus, kas līkņā gar gaisā paceltiem vienādi spīdīgiem Mini Cooper; daiļdārzniekus, kas klāj bruģi un ierīko apstādījumus; jaunos santehniķus, šuvējas-modelētājas, lidmašīnu detaļu izgatavotājus, mūrniekus, galdniekus, flīzētājus, mašīnu krāsotājus un daudzus citus.

Latvijā izstāde „Skola”, Londonā - „Make it Happen!”

Paralēli sacensību arēnām halles rietumu galā izvietota arī Lielbritānijas profesionālo skolu izstāde „Make it Happen!” („Ļauj tam īstenoties!”), kas ļoti līdzinās Latvijas ikgadējai izstādei „Skola”. Turpat ar saviem informatīvajiem stendiem iekārtojušies dažādu valstu izglītības iespēju popularizētāji, aicinot klātesošos skolēnus doties mācīties uz Šveici, Japānu, Kanādu un citām pasaules valstīm.

Aicina jauniešus kļūt mobiliem un stāsta par karjeru

Atsevišķā stendā Eiropas Komisijas informatīvās kampaņas „Youth on the Move” („Jaunatne kustībā”) ietvaros ik pa laikam uzstājas jaunieši, kas, stāstot par savu mācību, dzīves un darba pieredzi citā valstī, aicina klātesošos būt mobiliem un izmantot Eiropas Komisijas piedāvātās iespējas.

Starp sacensību arēnām ik pa laikam izvietoti „Who am I?” („Kas es esmu!?”) stendi, kuros darbojas karjeras konsultanti, skaidrojot jauniešiem dažādu profesiju specifiku un palīdzot rast katra spējām un interesēm piemērotāko.

Iemēģini roku arodā!

Taču vislielākā interese un atsaucība no jauniešu puses ir vērojama pie „Have a Go” („Uz priekšu”) stendiem, kuros ikvienam interesentam ir iespēja vērot dažādu profesiju paraugdemonstrējumus vai izmēģināt dažādas profesijas dzīvē. Jaunieši šeit veido krēslus, apstrādā akmeni, kārto ziedus florista uzraudzībā, veido frizūras un liek grimu, līdzdarbojas pasaulē lielākā šūpuļzirdziņa radīšanā, lej šokolādes figūras, montē modinātājpulksteņus un daudz ko citu.

Chris Jones, Lielbritānijas vadošā profesionālās izglītības organizācijas (City&Guilds) ģenerāldirektors, uzskata, ka „WorldSkills konkursā viss ir par un ap profesionālo prasmju atzīšanu un cildināšanu. Tā ir ideāla platforma, lai akcentētu iespējas un panākumus, ko sniedz profesionālās prasmes, lai iedvesmotu cilvēkus „atslēgt” savas potenciālās spējas un karjeras vēlmes”.