No jauno profesionāļu olimpiskajām spēlēm Latvijas dalībnieki mājās atved unikālu pieredzi

12.10.2011

Latvijas dalībnieki pirmo reizi startējuši profesionālo prasmju olimpiskās spēlēs WorldSkills 2011. Ir gūta unikāla pieredze un starptautisku ekspertu novērtējums Latvijas profesionālās izglītības konkurētspējai pasaulē, akcentējot konkursantu darba kvalitāti un kultūru.

5.-9.oktobrī Londonā notika jauniešu pasaules līmeņa 41. WorldSkills sacensības, kurās konkursanti no vairāk nekā 50 valstīm uz starptautiskās skatuves apliecināja savas spējas 46 disciplīnās. Latvija šogad iestājās šajā organizācijā asociētā biedra statusā, kas ļāva konkursā piedalīties divās disciplīnās, dalībniekiem necīnoties par vietām, bet iegūstot ekspertu vērtējumu par paveikto darbu. Mēbeļu galdnieku profesijā Latviju pārstāvēja Haralds Kresse, Rīgas Amatniecības vidusskolas (RAV) 3. kursa audzēknis, bet sausās būves un apmešanas darbos  - Aleksejs Žarkovs, Rīgas Būvniecības vidusskolas (RBV) absolvents, kurš šobrīd studē Rīgas Celtniecības koledžas 1.kursā.

Latvijas delegācijas vadītāja Dita Traidās, Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) direktore, atzīst: „Šī gada starts bija svarīgs tests mūsu profesionālās izglītības sistēmas piedāvājumam pasaules valstu sacensībās. No pagājušā gada Euroskills konkursa Lisabonā zinām, ka Eiropā esam konkurētspējīgi un varam izcīnīt gan medaļas, gan ekselences godalgas. Konkursantu dalība pasaules mērogā bija izaicinājums, kura galvenais mērķis bija pierādīt, ka Latvijas profesionālo skolu audzēkņi ir konkurētspējīgi pasaulē. Visi uzdevumi kopumā tika izpildīti un pilnībā pabeigti tam atvēlētajā laikā. Vēl nevaram konkurēt darba ātruma un mums pieejamo darba rīku ziņā.”

Sacensību uzdevumi abiem dalībniekiem bija jāveic gan ar tiem instrumentiem, kas paņemti līdzi, gan tiem, ko nodrošināja organizatori, līdz ar to dažviet darbu izpilde sagādāja grūtības. Bija jāpielieto jaunas vai nesen apgūtas darba izpildes tehnikas un materiāli, jāveic noteikts darba apjoms ļoti īsā laikā, kas izrādījās sarežģītāk, nekā sākumā šķita. Bija konkursanti, kas savā darba laukumā pārvietojās skrienot, bet netrūka arī tādu, kas uzdevumu nepabeidza.

Haraldam Kressem, kurš konkursā veidoja skapīti ar finierējumu, 24 dalībnieku vidū 500 punktu vērtēšanas skalā līdz ekselences līmenim pietrūka 50 punktu. Savukārt sausās būves veidošanā Aleksejam Žarkovam 12 konkursantu vidū līdz ekselences līmenim pietrūka vien 33 punktu.

Dalībnieki konkursam gatavojās visu vasaru. Haralds savas iemaņas pilnveidoja SIA „Stila mēbeles” nozares eksperta un RAV skolotāja Haralda Lauča vadībā. Savukārt Aleksejam gatavoties sacensībām palīdzēja RBV skolotāja Sandra Miklaševica un profesionālo atbalstu sniedza Andris Veinbergs no SIA „Knauf” un „Re&Re” speciālisti.

D.Traidās, apkopojot Latvijas delegācijas paveikto, uzsver, ka ar pieredzēto un novēroto Londonā ir pietiekami, lai domātu par tālāko Latvijas dalībnieku startu šādās sacensībās. Turklāt visas konkursa dienas jaunos profesionāļus vēroja dažādu starptautisku uzņēmumu pārstāvji, analizējot, kādu darbaspēku valstis nākotnē varētu piedāvāt nozares uzņēmējdarbības attīstībai noteiktā reģionā.

Vairāk informācijas par konkursu un dalībnieku sniegumu VIAA mājas lapas www.viaa.gov.lv sadaļā „WorldSkills”. 

Pasaules līmeņa konkurss WorldSkills notiek katru otro gadu un mijas ar Eiropas mēroga profesionālās meistarības konkursu EuroSkills. Pašlaik WorldSkills International asociācijā ietilpst 58 dalībvalstis. Katru dalībvalsti organizācijā pārstāv tikai viena valsts deleģēta institūcija – Latvijā tā ir Valsts izglītības attīstības aģentūra.