Piektdiena: IKT speciālistam konkursā jādemonstrē prasme darbā ar Windows, Cisco un Linux

06.07.2013

Salvim Poišam, informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) speciālistam, konkursā vienlīdz labi jāspēj darboties ar Windows un Linux, kā arī katru dienu jābūt gatavam 30 minūtēs atrisināt iedoto pārsteiguma uzdevumu.

Saruna Salvi sākas pēc konkursa trešās dienas, kad visiem konkursantiem ir nedaudz brīvā laika, lai atpūstos vai paskatītu pilsētu. Dodamies nelielā pastaigā pa Leipcigas vecpilsētu, kur sākam sarunu par WorldSkills konkursa uzdevumiem IKT profesijā.

Konkursants Salvis stāsta, ka pirmajā dienā bijis jāstrādā Windows programmā: jāuzliek DNS, DHCP serveris, aktīvā direktorija (lietotāju logini) VPN (virtuālais privātais tīkls), attālinātās aplikācijas, piemēram, lai var atvērt Word 365 caur internetu. Vēl bijis 30 minūšu laikā jāveic pārsteiguma uzdevums.

Otrajā dienā bija darbs ar Cisco. Galvenais uzdevums – jānodrošina komunikācijas: jāsataisa telefons tā, lai tam var piezvanīt no datora, neatkarīgi, cik tālu tie novietoti viens otra. Bijis jānodrošina bezvadu internets un uz programmas Packet Tracer jāveic pārsteiguma uzdevums.

Šodien, trešajā konkursa dienā, Salvis turpinājis darbu ar Cisco. Šoreiz – drošības diena. Bija jāizveido pēc iespējas drošāks tīkls, kurā sertificētiem lietotājiem pieejams e-pasts no interneta.

Rīt jaunieti gaidīs Linux. Būs jāuztaisa mājaslapa, jāuzliek DNS, DHCP serveris, kā arī jāizveido daudz lietotāju.
Salvis atklāj, ka pārsteiguma uzdevumu grūtāku padara ne tikai ierobežotais laiks, bet arī tas, ka šī darba laikā visiem ir redzams, ko viņš dara ar savu datoru,

Pasaules lielākais jauno profesionāļu meistarības konkurss WorldSkills 2013 notiek no 2. līdz 7. jūlijam Leipcigā, Vācijā. Konkursa rezultāti tiks paziņoti, un uzvarētāji apbalvoti svētdien, 7.jūlijā.

Vairāk par Latvijas komandas dalību konkursā var uzzināt VIAA mājaslapas www.viaa.gov.lv sadaļā „WorldSkills”. Foto no sacensībām VIAA Flickr galerijā.