Comenius profesionālā pilnveide Skotijā

06.03.2012

Jūlijā divas nedēļas piedalījos Eiropas vidusskolu angļu valodas skolotāju profesionālās pilnveides kursos Skotijā, stāsta Anna Verza, Preiļu Valsts ģimnāzijas angļu valodas skolotāja. Skolotājiem tā ir unikāla iespēja uzzināt par jaunām tendencēm valodu mācīšanas jomā Eiropā, veidot jaunus kontaktus starptautisko projektu izstrādei, tikties ar skolu pārstāvjiem un rast jaunas idejas, kuras izmantot tālākai mācību procesa pilnveidošanai un uzlabošanai. Kursos piedalījās angļu valodas skolotāji no Čehijas, Francijas, Vācijas, Ungārijas, Itālijas, Spānijas, Polijas, Portugāles un es no Latvijas.

Kursu programmā ietilpa gan praktiskas nodarbības angļu valodas, kā svešvalodas mācīšanai, gan arī dažādas kultūrvēsturiskas un izzinošas aktivitātes. Praktisko nodarbību laikā strādājām pāros vai nelielās darba grupās, varējām dalīties pieredzē un izteikt savus priekšlikumus. Nedēļas nogalē devāmies ekskursijā uz Sentandrūsu (St Andrews), kura kļuvusi īpaši slavena, pateicoties Prinča Viljama un Keitas Midltonas romantiskajam mīlas stāstam, kurš esot aizsācies tieši Sentandrūsas parastā „North Point” kafejnīcā. Protams, ieteicams arī tuvākajā zvejnieku ciematiņā nogaršot pasaulē labāko (pēc pašu skotu vērtējuma) slaveno „fish and chips” ēdienu.

Lai gūtu plašāku un daudzpusīgāku ieskatu Skotijas vēsturē, kultūrā un tradīcijās, bija arī organizētas ekskursijas uz Katrīnas ezeru, Stērlingu, Kulrosu, Glāzgovu un Edinburgu. Plašajā kursu programmā katrs interesents varēja atrast sev ko īpašu un saistošu. Vēstures cienītājiem iesaku apmeklēt Stērlingas pili un Vollesa pieminekli. Savukārt, ja ir interese iepazīt Skotijas vēsturi caur teatralizētiem uzvedumiem, tad to var izdarīt, apmeklējot Skotijas Skolas muzeju un Kelvingrova Mākslas galeriju Glāzgovā. Politikas cienītājiem ir noteikti jāapmeklē Skotijas Parlaments, kur tiek pasniegtas lekcijas par Skotijas vēsturi, tradīcijām un centieniem iegūt neatkarību un suverenitāti. Kultūras baudītājiem iesaku izstaigāt Edinburgas vecpilsētu, vērot Karalisko jūdzi, kā arī iegriezties Skotijas Nacionālajā muzejā un Galerijā.

Dzīvojot viesģimenēs, varējām iepazīt vietējo dzīvesveidu, iejusties ģimenes ikdienā un nobaudīt tradicionālos Skotijas ēdienus. Kursu noslēguma rīkotajā atvadu vakarā baudījām slaveno Skotijas dūdu mūziku un dejas.

Tā ir brīnišķīga zeme, kurā dzīvo stipra un lepna tauta, kas ciena savu valsti un lepojas ar tās vēsturi, kultūru un sasniegumiem.
Pavisam drīz, oktobra sākumā, būs iespēja atkal atgriezties Skotijā. Šoreiz kopā ar mūsu ģimnāzijas Comenius skolu partnerības projekta dalībniekiem dosimies apciemot mūsu draugus, kuri dzīvo pašos Skotijas ziemeļos.

Vēlētos aicināt savus kolēģus, arī citu mācību priekšmetu skolotājus izmantot Comenius programmas piedāvātās iespējas un apmeklēt īpaši sev noderīgus kursus kādā no Eiropas Savienības valstīm. Ņemot vērā to, ka gada laikā ir trīs projektu pieteikuma termiņi, katrs var atrast arī optimālo kursu norises laiku. Neviena mācību grāmata vai pat izglītojoša filma nespēj aizstāt izjūtas, pieredzi, pārdzīvojumus un piedzīvojumus, kurus jūs paši varat izbaudīt klātienē.