Comenius individuālā profesionālā pilnveide Edinburgā, Skotijā

09.11.2012

Comenius stipendiju individuālās profesionālās pilnveides kursiem izmantoju jau trešo reizi un esmu ļoti pateicīga par šo iespēju. Divreiz esmu šo stipendiju izmantojusi kursiem Anglijā, šoreiz izvēlējos Skotiju. Uzdrošināšos apgalvot, ka izglītošanās ceļojot ir mana aizraušanās, kas sākās ar vācu valodas kursu apmeklēšanu Rostokā studiju laikā.

Individuālās mobilitātes pieredze ir unikāla

Individuālās mobilitātes pieredze dod iespēju apgūt ceļošanas iemaņas, bet neatsverama vērtība ir ceļojuma laikā satiktie cilvēki, viņu dāvātās emocijas un pozitīvisma deva, kas liek starot pašai kādu laika brīdi un dāvāt pozitīvas emocijas citiem. Izglītošanās citā vidē ir izaicinājums, kas sniedz ne tikai zināšanas savā mācību priekšmetā, bet arī attīsta izpratni par daudzkultūru Eiropu, jo kur gan citur var vienkopus satikt skolotājus no tik daudzām valstīm. Uzturēšanās citā vidē prasa apgūt  tās tradīcijas, kultūru un ikdienu. Smaidošas sejas, laipnība, ieklausīšanās, atbalsts, sapratne, tolerance- tās ir lietas, kas tevi pozitīvi uzlādē un dod apziņu, ka vienmēr ir uz ko tiekties.
Par kursiem

Kursi notika Edinburgā un tajos piedalījās vidusskolas angļu valodas skolotāji no Vācijas, Portugāles, Francijas, Spānijas, Nīderlandes, Lihtenšteinas, Šveices un Latvijas. Kursu nodarbības vadīja 3 skolotāji, kas bija īsti sava aroda meistari. Īpaša veiksme bija skolotājs no privātskolas Džulians, kuram piemita ne tikai pedagoga, bet arī aktiera talants. Var tikai apbrīnot, ar kādu aizrautību un entuziasmu viņš vadīja nodarbības un prata aizraut pārējos.

Tika piedāvāts plašs programmas klāsts metodisko un valodas zināšanu uzlabošanai, kā arī tika iekļauta interneta un informāciju tehnoloģiju pielietošana. Bijām noslogoti visas dienas garumā, bija gan metodiskā apmācība, gan praktiskās nodarbības, gan izglītošanās kultūras jomā. Bija piedomāts pie tā, lai diena būtu maksimāli aizpildīta un, lai būtu iespēja kontaktēties un pārrunāt kopīgus jautājumus ārpus nodarbību laikā. Kursu sākumā veicām dažādas aktivitātes savstarpējās komunikācijas un sadarbības veicināšanai. Lai pēc iespējas vairāk iepazītu kolēģus, tika pielietoti dažādi grupēšanas principi. Līdz ar to ātri radās sajūta, ka no svešiem, iepriekš nepazīstamiem cilvēkiem ir izveidojies draudzīgs kolektīvs. Kursu nodarbībās tika iekļauti uzdevumi vārdu krājuma paplašināšanai, izrunas mācīšanai, debašu organizēšanai, filmu un dziesmu iekļaušanai mācību valodas apmācībā. Tikām iepazīstināti ar jauniešu žurnāliem un paši iesaistījāmies sava žurnāla izveidē. Tika sniegts ieskats Skotijas izglītības sistēmā. Kursu noslēguma nodarbībā katrs skolotājs prezentēja aktivitāti vai stundas plānu, ko iepriekš bija sagatavojis kā mājas uzdevumu. Mājās atvedu mapi ar noderīgām aktivitātēm un disku ar kursu materiāliem.

Par Skotiju

Edinburgā ik uz stūra varēja just Skotijas elpu, tā bija tiešām ideāla vieta, lai iepazītos ar šīs zemes kultūru, kas arī ir neatņemama valodas mācīšanas sastāvdaļa. Kursi notika pilsētas centrā, tāpēc varējām praktiski pārliecināties, ka Edinburga ir tūristu iecienīta pilsēta, Karaliskā jūdze (Royal Mile) mudžēja no tūristiem, neskaitāmiem suvenīru veikaliņiem, ielu muzikantiem, kas bija ģērbušies tradicionālajos kiltos un spēlēja dūdas. Kursu organizatori bija parūpējušies par piesātinātu ārpus nodarbību programmu: ekskursija ar autobusu pa Edinburgu, apmeklējām 2 pilis ārpus Edinburgas, kino, spēlējām boulingu.

Skotija mani piesaistīja ar savu krāšņo dabas daudzveidību, ko veido ne tikai zaļojošās ielejas, mirdzošie ezeri, stāvās  kraujas un klintis, bet arī daudzās pilis un viduslaiku vecpilsētas. Edinburga, kurā mīt gandrīz pusmiljons cilvēku, nenoliedzami ir viena no Eiropas skaistākajām  pilsētām, kuras apmeklētākā un iespaidīgākā tūrisma vieta ir Edinburgas pils, kas paceļas virs pilsētas uz augsta pakalna un kurā  atrodas Skotu Kroņa dārglietas. Karaliskā jūdze (Royal Mile), kas ved uz Edinburgas pili,  ir pārvērtusies par īstu tūristu slazdu ar fantastiskiem suvenīru veikaliņiem, kas tirgo kašmira izstrādājumus un visu iespējamo un neiespējamo ar skotu rūtīm, un pulcē tūristus ap ielu muzikantiem. Mākslas un kultūras baudītājus vilina Edinburgas festivāls – spilgtākais mūzikas un mākslas festivāls katru gadu vasaras beigās.  Skoti ļoti lepojas ar savas tautas tradīcijām un pat mūsdienās oficiālajā apģērbā nēsā kiltus – tradicionālos skotu svārkus. Neprognozējamie laika apstākļi ar biežo līņāšanu, zili baltais karogs, dūdu spēlētājs uz Karaliskās jūdzes Edinburgā,  viduslaiku pilis ar skaisti iekoptajiem dārziem, brīnumainās ainavas- tās ir galvenās pieturzīmes, kas iespiedušās atmiņā no Skotijas brauciena.

Ieguvumi

Esmu gandarīta, ka nedēļu atrados draudzīgā kolektīvā ar tikko iepazītiem cilvēkiem, izjutu sirsnību, labvēlīgu attieksmi un rūpes no kursu organizatoriem, izglītojos profesionāli. Iepazinu daudzus lieliskus cilvēkus un spilgtas personības: Karlu no Vācijas, kura pēc kursiem plānoja ar velosipēdu apceļot Skotiju, Tolu, kura dzimusi Senegālā, strādājusi Amerikā un pašlaik dzīvo Vācijā. Pirms došanās uz mājām iepazinos ar 18-gadīgo Elenu no Austrālijas, kura pēc skolas beigšanas plāno 4 mēnešus ceļot pa Eiropu, kā arī ar 2 sievietēm no Amerikas, kuras 4 mēnešus ceļos pa Eiropu. Šīs tikšanās lika par daudz ko aizdomāties.

Vēlētos aicināt skolotājus smelties iedvesmu, uzdrīkstēties un izmantot Comenius programmas piedāvātās iespējas un sameklēt sev noderīgus kursus kādā no Eiropas Savienības valstīm.

Viss pārējais būs atkarīgs no jūsu pašiniciatīvas, uzņēmības un drosmes, kā rezultātā jūs gūsiet zināšanu, pieredzes un emociju buķeti, ko nesniedz neviena mācību grāmata.