Personības izaugsmes treniņš Slovēnijā

30.04.2014

No 6.-11. aprīlim es, kā skolas karjeras konsultante, apmeklēju ES Mūžizglītības programmas Comenius organizētos kursus „Peer Coaching as a Sustainable Source of Professional Development”.

To laikā piedalījos interesantās un kvalitatīvi organizētās mācībās, baudīju Slovēnijas kultūru kopā ar pieredzējušiem kolēģiem no Beļģijas un Nīderlandes. Ļubļanā es ierados pavasarī, kad Slovēnijā jau bija plus 20 grādu temperatūra un visa pilsēta bija vienos ziedos – sākot ar pienenēm, tulpēm un narcisēm līdz pat kastaņām, ceriņiem, magnolijām un persiku kokiem.

Mans pirmais pārbaudījums bija mazajā pilsētas lidostā atrast īsto vadītāju starp desmit enerģiskiem mikroautobusa šoferiem, kuri vicināja plakātus ar uzvārdiem un vietu nosaukumiem. Veiksmīgi atradu un nokļuvu līdz galamērķim, apmetos viesnīcas istabiņā, kuru greznoja Ļubļanas foto un vēsturiski fakti par pilsētu.
Nākamajā rītā sastapos ar kolēģēm no Nīderlandes un Beļģijas, kas arī darbojās izglītības sistēmā - gan kā karjeras konsultantes, gan pedagogu attīstības treneres. Un tā organizatores Jernejas pavadībā devāmies uz Ļubļanas pilsētas muzeju un universitāti, lai tiktos ar pasniedzēju Blanku Takeri, kura gatavojās mūs „ievest koučinga pasaulē”.

Koučings jeb personības izaugsmes treniņš

Bija patiess prieks darboties kompetentas personības izaugsmes treneres vadībā: Blankai ir Kembridžā iegūta kouča izglītība un liela darba pieredze kā skolu, tā privātajā sektorā. Ļoti interesanti bija arī uzzināt par Blankas vadīto organizāciju „Skupina Primera”, jo lai gan tā ir maza kompānija salīdzinoši nelielā pilsētā, uzņēmuma uzkrātā pieredze ir ļoti vērtīga – darbošanās pedagogu izglītībā un personāla vadībā ne tikai pilsētas, bet arī valsts mērogā.

Turpmāk katru dienu no 9.00 līdz 17.00 mēs cītīgi mācījāmies, taču, lai arī darba process bija ļoti intensīvs un brīžiem jutāmies noguruši no jaunajiem iespaidiem, laiks paskrēja nemanot. Varbūt tādēļ, ka nodarbības netika organizētas vienkāršu lekciju veidā, bet gan bija ļoti praktiskas. Mēs nepārtraukti diskutējām, pārrunājām problēmsituācijas darba dzīvē, analizējām, meklējām risinājumus, piedalījāmies lomu spēlēs un grupu darbos, kā arī attīstījām savas konsultēšanas prasmes, trenējot jauniegūtās koučinga iemaņas.

Programmas ietvaros mēs bijām vizītē arī Slovēnijas Nacionālajā izglītības institūtā, kur tikāmies ar vienu no vadošajām pētniecēm Dr. Zoru Rutari un uzzinājām, kā tiek organizētas pedagogu apmācības Slovēnijā un kā skolotāji paši „māca viens otru” izmantojot koučingu.

Tā kā mūsu grupa bija neliela, mums radās iespēja papildus kursa programmai piedalīties kultūras aktivitātēs kopā ar citiem kolēģiem, kas „Skupina Primera” Mūžizglītības programmā apguva konfliktu risināšanu. Kopā ar šiem cilvēkiem bija iespēja uzzināt vairāk par testu pielietojumu koučingā, kā arī doties vakariņās ar dziesmām un dejām, kurās mēs katrs demonstrējām savas tautas tradīcijas, skaitījām dzejoļus un mēles mežģus katrs savā valodā.

Paralēli mācībām mēs katru dienu iepazinām kādu daļiņu Slovēnijas. Aplūkojām pasaulē vienīgo 5200 gadus veco koka riteni Ļubļanas pilsētas muzejā, apbrīnojām Jože Plečnika arhitektūru, klīstot pa šarmanto vecpilsētu, vērojām saulrietu Ļubļanas pilī un vienā no kafijas pauzēm ēdām sviestmaizes, sēžot Ļubļanicas upes krastos, kā īsti Slovēnijas studenti. Tāpat devāmies arī pamatīgākā ekskursijā uz Postoinas alu vērot daudzkrāsainos stalaktītus 150 m zem zemes.
Koučings jeb personības izaugsmes treniņš ir veids, kā palīdzēt cilvēkam mērķa sasniegšanā, to savā darbā var izmantot ikviens atbilstoši apmācīts karjeras konsultants un pedagogs. Arī es uzskatu, ka šajās mācībās sasniedzu savu mērķi – uzzināju kā pielietot koučingu savā darbā, uzlaboju savas prasmes klientu konsultēšanā, attīstīju savas angļu valodas iemaņas un ieguvu daudz jaunu interesantu kolēģu visā Eiropā! Hvala Slovenija!