Vienkārši vislabākā vasara Baltijā

05.08.2010

Vidzemes Augstskolā (ViA) 2010. gada augustā risinājās 12. Baltijas Starptautiskās vasaras skola „Vides apziņa. Komunikācija. Interpretācija.”, kas notika Erasmus intensīvās programmas ietvaros. Vasaras skolas pastāvēšanas laikā pirmo reizi tās tematika bija veltīta vides un ilgtspējības jautājumiem. Valmierā pulcējās 29 studenti no sadarbības augstskolām Somijā, Turcijā, Nīderlandē, ASV un Latvijā.

Programmas atklāšanā, kas atbilstoši tās tematikai notika brīvā dabā, zaļajā augstskolas iekšpagalmā, Vidzemes Augstskolas rektore Vija Daukšte studentiem novēlēja gūt jaunas sajūtas un atziņas, kā dzīvot dabas un cilvēka radītajā vidē un atrast zelta vidusceļu starp šīm abām pasaulēm:

- Neatkarīgi no tā, kur ikviens no mums ir dzimis, kādā valodā runājam, kāda ir mūsu kultūra un tradīcijas, apkārtējā vide ir tas, kas mūs visus vieno. Un ir jāmācās un jāmeklē veidi, kā dzīvot līdzsvarā starp vidi, kuru esam sev radījuši, un to, kas ir dabas dota. Vidzemes Augstskolas studiju vide ir labi piemērota vides apziņas attīstībai. Ceru, ka vasaras skolas dalībnieki no dažādām valstīm to sekmīgi izmantos šogad un turpmākajos gados un arī Vidzemes Augstskolas studenti turpinās to darīt ikdienā, - atzina ViA rektore.

Erasmus intensīvās programmas „Vides apziņa. Komunikācija. Interpretācija.” vadītāja Zane Kalniņa pastāstīja:
- Atklāšanas ceremonijas laikā tapa arī vides apziņas interpretācijai veltīti plakāti, dalībniekiem uzrakstot savu skatījumu par plakātos redzamiem dažādiem vides elementiem. Plakātos atklājās, cik dažādas var būt uztveres par vienu un to pašu elementu, piemēram, attēlā ar plastmasas pudelēm tika saskatīta gan nepieciešamība tās pārstrādāt, gan dzīvībai tik nepieciešamais dzeramais ūdens, gan arī ierosinājums iegādāties metāla pudeli, kuru varētu piepildīt ar ūdeni atkal un atkal. 

Pirmās dienas nodarbībās notika vairākas vasaras skolas atslēgvārdiem — vides apziņa, komunikācija, interpretācija — veltītas aktivitātes. Rosinot komunikāciju un viedokļu apmaiņu par vides jautājumiem, dalībniekus aicināja izplānot ideālu pilsētu, nosakot tādus aspektus kā atrašanās vieta, optimālais iedzīvotāju skaits, nodarbošanās un infrastruktūra u.c. Vai ideāla pilsētas atrašanās vieta būtu tropiska sala? Vai būtu iespējams atteikties no automašīnām un lidmašīnām, aizstājot tās ar ūdenstransportu? Kādā veidā veicināt sabiedriskā transporta popularitāti? 

Turpmākās divas nedēļas, kas bija atvēlētas vasaras skolai, runājām par vidi, saprotot, ka katram cilvēkam par šo jautājumu ir atšķirīga izpratne. Gan no lektoriem, gan izbraukumos satiktajiem cilvēkiem mēs mācījāmies šīs dažādās interpretācijas. Sazinoties ar atšķirīgo viedokļu paudējiem, iedrošinājām studentus būt pārliecinātiem par savu individuālo vides apziņu un dalīties ar to.

Vasaras skolā piedalījās spilgta lektoru komanda. Piemēram, profesors Gregorijs Nataniels Tafs no ASV stāstīja studentiem par latvāņu apkarošas projektu, kuru viņš īsteno Latvijā. Lekcijas lasīja arī divas profesores no Nīderlandes un lektors no Turcijas. Tāpat vasaras skolā piedalījās ViA lektors Andris Klepers. Mēs apmeklējām ļoti interesantas vietas. Cēsu pusē, Amatciemā, satikām Aivaru Zvirbuli un iepazināmies ar viņa izpratni par to, kā cilvēkam sadzīvot ar dabu. Devāmies uz vienkoču parku Līgatnē un gleznotāja Vilhelma Purvīša dzimtajās mājās Vecjaužos satikām to tagadējo saimnieci - holandieti Margrietu Lestrādenu, kas tur, dziļos laukos, veido kultūras un mākslas centru. Apmeklējām arī Gaujas nacionālo parku, Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātu, Piekūna klejojumu takas pie Gaiziņkalna un Teiču purvu, kur kopīgi ar vides ekspertiem atklājām Latvijas dabas daudzveidību.

Adnan Menderes Universitātes tūrisma menedžmenta lektors Osmans Nuri Ozdogans no Turcijas vasaras skolās piedalījās kopā ar saviem studentiem. Viņš arī lasīja lekciju par tūrisma resursu aizsardzību, kas ir nopietna problēma Turcijā, kur ik gadu ierodas 25 miljonu tūristu:

- Esmu Latvijā pirmo reizi. Pirms tam esmu apmeklējis Lietuvu. Man patīk Baltijas valstis, jo šeit ir skaista, zaļa daba un cilvēki ir atvērti un draudzīgi. Kaut arī jums šī ir karsta vasara, to nevar salīdzināt ar Turcijas klimatu, jo pie mums ir + 45 grādi. Tādēļ mūsu cilvēki ir tik karstasinīgi. Latvieši ir daudz mierīgāki un dzīvi uztver filozofiski. - Osmans šajā nometnē vēlējās iepazīt arī citu valstu pārstāvjus un uzskata, ka dažādu tautu kultūras apguve ir vasaras skolas galvenā vērtība.

Jonnaka no Nīderlandes Latvijā viesojās maijā un nolēma atgriezties, tādēļ pieteicās dalībai vasaras skolā. Viņa vēlējās vairāk iepazīt mūsu zemi un satikt jaunus draugus.

Tiia no Somijas pēdējo pusgadu pavadījusi Erasmus apmaiņas programmā Maltā. Viņa gribēja turpināt savu ārzemju pieredzi, tādēļ nolēma piedalīties šajā projektā. Latvijā Tiia ir pirmo reizi un šīs divas nedēļas vēlējās pavadīt, iepazīstot Latvijas dabu un dažādu kultūru pārstāvjus. Attaisnojušās arī viņas cerības vasaras skolā - no pieredzējušajiem lektoriem gūt jaunas ierosmes savām studijām.

ViA žurnālistikas specialitātes studente Jolanta Sermā:
- Braucot autobusā uz Valmieru, man piedāvāja šo iespēju, un divu minūšu laikā es atbildēju - jā, es piedalos, jo vides tēma man ir tuva. Cerēju pati vairāk iepazīt Latvijas dabu un parādīt mūsu viesiem, ka joprojām esam daudz tuvāk dabai, nekā tas ir Rietumos. Mēs pievēršam uzmanību detaļām un pazīstam savu dabu, zinām sēņu, ogu un dažādu augu nosaukumus. Salīdzinot ar viņiem, esam dabas bērni.

Vasaras skola noteikti man ir kārtīgs piedzīvojums un pārbaudījums. Šeit es iepazinos ar cilvēkiem, guvu jauna veida pieredzi. Uzskatu, ka esmu īsta latviete, bet tagad man ir jāsatiekas ar četru valstu pārstāvjiem, un ir tā, ka brīžiem nemaz negribas runāt angļu valodā - esmu taču latviete, man jārunā latviešu valodā. Tad nonāc situācijās, kad ar šiem cilvēkiem ir jāsadarbojas grupu darbos, un saproti, ka katram ir sava pieredze, kaut kas citādāks, bet visi ir tādi paši cilvēki kā mēs, latvieši. Ar viņiem kopā darbojoties, iepazīsti ne tikai citus, bet arī pats sevi.  Vasaras skola ir labs veids, kā to izdarīt.

Vasaras skola man ļāva pārvarēt savus aizspriedumus un kūtrumu. Mums bija laivu brauciens pa upi, un viena no Somijas meitenēm saka: padziediet dziesmas latviešu valodā! Un es sāku dziedāt, lai gan parasti kaunos to darīt, bet šoreiz bija kauns par to, ka ļoti maz dziesmām zinājām vārdus no galvas. Otrā lieta noteikti ir ārzemnieku atvērtība. Mums, latviešiem, ir - Labdien! - Labdien! - Turpretī ārzemnieki nāk un tevi apskauj, sabučo ar platu smaidu sejā. Tas palīdz atvērties un pārvarēt sevi. Saskarsmē ar citiem palēnām arī latvietis var atvērties.

Noteikti uzlabojušās manas angļu valodas zināšanas. Un cilvēciskais faktors. Esmu sapratusi, ka cilvēkus nevajag iedalīt tautībās un rasēs, arī cilvēks ar melnu ādas krāsu ir tāds pats kā mēs. Ļoti daudz varam mācīties no citu valstu un kultūru pārstāvjiem. Liela nozīme ir prasmei sarunāties vienā valodā. Ja  saproti valodu, labāk saproti cilvēku. Piedaloties šajā projektā, esmu iepazinusi labāk sevi, un mani vairs tik ļoti nesatrauc tas, ka mani sasveicinoties sabučo, es pati arī tā varētu izdarīt - tas nav nemaz tik traki, tas ir forši!

Arī ViA studente Ieva Balode ir šīs vasaras skolas dalībniece un viena no organizatorēm jau otro gadu. Ievai vasara ir piedzīvojumu pilna, jo, atgriezusies no prakses Birmingemā, Anglijā, Ieva tūdaļ metās iekšā darbos vasaras skolā.

- Šogad vasaras skolā ir fantastiski cilvēki, nav jūtams, ka es te būtu darba dēļ, jo ir atpūta, kas man bija tik ļoti nepieciešama. Katru gadu dodamies laivu braucienā, un šogad izbrīnīja tas, ka neviena meitene nečīkstēja par nolauztiem nagiem, par karstu sauli, par aukstu ūdeni. Visas peld, airē, palīdz cept desiņas - lieliskākās meitenes, kādas esmu satikusi! Visa vasara man ir viens liels piedzīvojums!

Viss ir atkarīgs no cilvēka: cik daudz izdari, tik daudz arī sanāk. Gūti jauni draugi gan no prakses, gan vasaras skolas, un viņi visi ir mīļi, un man ļoti pietrūks. Šovasar man ir tāda kā dzīves skola - apvienot darbu ar izklaidi, un, ja māk plānot savu laiku, tad to visu var paveikt! Protams, tas prasa pūles, bet pamazām viss aiziet. Mani ieguvumi - drošība, pārliecība un jauni draugi!

ViA students Jevgeņijs Klimanovičs:
- Ierodoties vasaras skolā, neko īpašu no tās negaidīju. Iepriekš dzīvē pierādījies: jo mazāk sagaidi, jo vairāk dzīve tev sniedz. Tā tas bijis arī šajā gadījumā. Vasaras skola man deva vēl nebijušus iespaidus, jaunus draugus, ļāva iepazīt paša dzimteni no pavisam cita skatu punkta. Esmu pabijis Latvijas lielākajās pilsētās, iepazinis dzimto pusi. Bet tā iepazīt valsti, kā man tas izdevās, piedaloties vasaras skolā, vēl nebija nācies nekad. Lielu iespaidu uz mani atstāja Teiču purvs. Tur redzētais lika saprast, ka Latvijā iespējams skatīt tādas ainas, kas, pirmoreiz tās ieraugot, neasociējas ar mūsu valsti, drīzāk ar Japānu un tās miniatūrajiem dārziem. Noderīgi bija no jauna atklāt lietas, kas man kā lauku cilvēkam likās pavisam ierastas – bebru dambji, neskarti meži pavisam citā skatījumā, staigājot pa dabas takām.

Studijas vasaras skolā man bija noderīgas gan kā sabiedrisko attiecību studentam, jo daudzas lekcijas tika veltītas komunikācijai tūrisma nozarē, gan kā cilvēkam. Lekcijas, kas bija veltītas resursu patēriņam tūrisma nozarē un kopumā pasaulē, lika aizdomāties par to, cik tomēr nozīmīga ir zaļā domāšana, lai, ko tur slēpt, cilvēce izdzīvotu nākotnē.

Runājot par cilvēkiem, ar ko iepazinos vasaras skolā, biju ļoti patīkami pārsteigts –nebiju domājis, ka tik īsā laika sprīdī iespējams kļūt par labiem draugiem. Joprojām ar dažiem bieži sarakstos, bet labprāt vēlētos vēlreiz satikties ar visiem, kas piedalījās vasaras skolā. Tā ir neatsverama pieredze – dzīvot, studēt, ceļot kopā ar citu valstu pārstāvjiem un izprast, ka īstenībā mēs esam tik līdzīgi.

Tu nevari saprast, kāpēc šīs vasaras skolas sauklis ir „Vienkārši vislabākā vasara Baltijā”, pirms neesi pats tur piedalījies, bet, kad esi - , tad nemaz citādāk to nenosauksi.