Baltijas Starptautiskā vasaras skola 2011 - vides apziņa, komunikācija un interpretācija

23.09.2011

2011. gada 1. augustā Vidzemes Augstskolā Valmierā atklāja 13. Baltijas Starptautisko vasaras skolu (Baltic International Summer School – BISS). Tās ietvaros divu nedēļu garumā vienlaikus norisinājās divas programmas, kurās piedalījās 70 studenti no 20 valstīm.

Jānis Rubulis, Baltijas Starptautiskās vasaras skolas pārstāvis:

Viena no vasaras skolas programmām ir ar Eiropas Savienības Mūžizglītības programmas finansiālu atbalstu organizētā Erasmus intensīvā programma „Vides apziņa. Komunikācija. Interpretācija” („Environment Awareness. Communication. Interpretation”). Divu nedēļu laikā tās ietvaros notika nodarbības Vidzemes Augstskolā, mācību ekskursijas uz Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātu, Gaujas Nacionālo parku un Gaiziņkalna dabas parku, kurās tika pievērsta uzmanība dabas aizsardzības, ilgtspējīga biznesa un vides komunikācijas jautājumiem un skatīti veiksmīgi ilgtspējīgas darbības piemēri tūrisma un viesmīlības nozarē. Šajā programmā piedalījās 40 studenti un 17 pasniedzēji no Latvijas, Vācijas, Nīderlandes, Portugāles, Grieķijas, Turcijas un Lielbritānijas. Kā viesi piedalījās Memfisas universitātes lektori un studenti.

Noslēgumā dalībniekiem bija jāveic dažādi gala pārbaudījumi, kuru rezultātā tapa āra instalācijas par vides komunikācijas un interpretācijas tematiku pie Vidzemes Augstskolas, Valmieras Valsts ģimnāzijas un Valmieras jauniešu centra „Vinda”.

Iepazīst dažādu valstu kultūru

Vasaras skolas rīkotāji bija padomājuši arī par interesantām kultūras un izklaides aktivitātēm. Valmieras pilsdrupās notika deju vakars, kurā dažādu valstu jaunieši prezentēja savas valsts kultūru. Vasaras skolas dalībnieki kāpa uz mazās pilsdrupu skatuvītes, lai cits citam, kā arī sanākušajiem skatītājiem prezentētu savas valstis īpašā veidā caur nacionālajām dziesmām un dejām.

Par tradīciju ir izveidojies nacionālais ēdienu vakars, kad dalībniekiem ir jāpagatavo savas valsts tradicionālais ēdiens. Dalībniekiem bija iespēja doties mācību ekskursijā no Valmieras uz Gaujas Nacionālā parka objektu Sietiņiezi ar riteņiem – tas bija liels piedzīvojums gan dalībniekiem, gan organizatoriem, jo dažiem studentiem šī bija pirmā reize uz riteņa. Visi atzina, ka piedzīvojums ceļā esot bijis lielisks.

Arī latviešu ģimenes no Valmieras un tās apkārtnes iesaistījās vasaras skolas norisēs, palīdzot organizēt ģimeņu vakaru, kura ietvaros ārzemju studentiem bija iespēja pavadīt vienu vakaru ar kādu latviešu ģimeni. Studenti piedalījās dažādās aktivitātēs, tostarp orientēšanās, ekskursijās, gāja pirtī, pavadīja laiku brīvā dabā, apmainījās ar pieredzēm un viedokļiem.

Daiga Balode, uzņēmusi vasaras skolas dalībniekus:

„Manuprāt, ārzemju jauniešus visvairāk sajūsmina iespēja pabūt pavisam citādākā vidē, ne tādā, ko tikai var rādīt tūristiem. Viņi pat savu guļasvietu izvēlējās mūsu pirts augšā, lai gan mēs piedāvājām nakšņot mājā. Kā ģimene, mēs ieguvām iespēju komunicēt ar dažādu tautību pārstāvjiem, iegūt kontaktus un jaunus draugus. Tas bija lielisks piedzīvojums.”

Tiekas dažādu valstu jaunieši

Kā atzīst Stjuarts Vains no Amerikas Savienotajām Valstīm, lekcijas un mācību ekskursijas sniedza plašas un noderīgas zināšanas, turklāt parādot, kā var darboties videi draudzīgi, bet saglabājot darba kvalitāti.

Portugāliete Mariana Paseko: „Es studēju Komunikāciju zinātņu fakultātē, tā iedalās trīs programmās – žurnālistika, sabiedriskās attiecības un multimediji Esmu sabiedrisko attiecību programmā. Daudziem šķiet dīvaini, ka pieteicos šai skolai, jo mana specialitāte neatbilst vasaras skolas tematikai. Manuprāt, sabiedrisko attiecību programmā nesagatavo studentus augstā līmenī, nejūtos kompetenta sadarbībā ar citām valstīm. Dalība vasaras skolā sniedz iespēju papildināt zināšanas citā nozarē.

Šis ir mans pirmais Eiropas Savienības projekts, kurā piedalos. Es izbaudīju visu, ko tas sniedza. Lekcijas bija interesantas, jo pasniedzēji ir no dažādām valstīm. Nonācu ļoti multikulturālā vidē, un tas ir liels ieguvums, katram projekta dalībniekam ir sava dzīves pieredze un interesants stāsts, ar ko dalīties. Mēs mācījāmies cits no cita.
Latvija ļoti atšķiras no Portugāles. Šeit ir daudz zaļās zonas, manā valstī tās ir ļoti maz. Portugāles pilsētā ir grūti atrast parku vai spēļu laukumu. Latvijā viss ir zaļš, es varu pastaigāties pa pilsētas centru un pēc pāris minūtēm nonākt mežā. Uzskatu, ka tas ir ļoti skaisti un patīkami, jo var atrast klusu vietu relaksācijai. Daba noteikti ir viens no tūrisma produktiem, ko izmantot ceļotāju piesaistei.

Cilvēki Latvijā ir klusi un neizrāda vēlmi komunicēt, taču, iepazīstoties tuvāk, redzu, ka latvieši ir laipni un komunikabli, tikai nemāk to parādīt.”

Esmeja Vetzele, Tūrisma vadības studente no NHTV Bredas lietišķo zinātņu universitātes Nīderlandē: „Pēdējā gada laikā neesmu bijusi mājās, jo studēju apmaiņas programmās ASV un Čehijā. Tomēr nolēmu atbraukt uz šo vasaras skolu, jo tēma mani uzrunāja. Mani saista vides ilgtspējas jautājumi un nākotnē plānoju šajā jomā strādāt. Šis ir mans pirmais Latvijas apmeklējums un nezināju, kas mani šeit sagaida. Esmu pārsteigta par modernajām telpām un aprīkojumu Vidzemes Augstskolā, kas dažā ziņā pat pārspēj to, kas pieejams manā universitātē. Vasaras skolas programma ir veidota tā, ka jebkuras jomas pārstāvjiem šeit ir lietderīgi un interesanti piedalīties, jo mēs runājām par vides jautājumiem, kas skar ikvienu cilvēku.”

Kristina Ivanova, studente no Porto universitātes Portugālē: „Esmu no Ukrainas, bet pašlaik studēju komunikācijas zinātnes Porto universitātē. Ierados, lai satiktu cilvēkus no citām valstīm un iegūtu jaunus kontaktus. Tāpat mani interesē tūrisma un vides jautājumi, kuros es kā žurnāliste vēlos specializēties.
Esmu bijusi projām no mājām vairāk par diviem gadiem. Kad ierados Latvijā, sajutos gandrīz kā mājās. Atšķirības no Ukrainas nav pārāk lielas. Cilvēkiem ir līdzīga mentalitāte, un man viņus ir viegli saprast. Joprojām daudziem ir ērtāk sazināties krieviski, nevis angliski. Neapstiprinājās stereotips, ka pret krieviski runājošiem Latvijā izturas slikti.”

Vasaras skola piesaista interesantus pasniedzējus

Dr. Timotijs Novls, Manchester Metropolitan University profesors: „Akadēmiskajā jomā darbojos apmēram 20 gadus, bet Mančestras universitātē esmu profesors septiņus gadus, kur nodarbojos ar pētījumiem un esmu maģistrantu un doktorantu zinātnisko darbu vadītājs. Tāpat esmu iesaistījies vairākos projektos ārzemēs gan Eiropas Savienībā, gan citviet pasaulē. Latvijā atrodos jau ceturto reizi. Trīs gadus sadarbojos ar Vidzemes Augstskolu kā vieslektors un ceru, ka mūsu sadarbība turpināsies jaunos Eiropas projektos.

Piedalīties vasaras skolā mani rosināja vairāki faktori. Es gūstu baudījumu, atkal apmeklējot Latviju — Rīgu, Valmieru un citas vietas. Man ir interesanti piedalīties pasākumā, kur varu satikt kolēģus un studentus no daudzu valstu augstskolām, kas pārstāv plašu zinātņu spektru. Skolas norise bija labi organizēta. Rīkotāju komanda par mums visiem ļoti rūpējās, lai mēs pavadītu laiku lietderīgi un interesanti gan nodarbībās, gan brīvajā laikā. Mums bija iespēja iepazīt vietējās dabas krāšņumu un daudzveidību.

Vasaras skolas nodarbībās es runāju ar studentiem par vides jautājumu saistību ar ilgtspējīgu ekonomiskās, sociālās un kultūras jomas attīstību. Latvijā šie jautājumi tiek risināti diezgan veiksmīgi. Citām valstīm ir ko mācīties no jums. Šeit Vidzemē es novēroju vairākus piemērus, kā visa sabiedrība strādā kopā, lai tūrisma attīstība būtu sabalansēta ar vides saglabāšanu. Konferences dalībnieki atklāja, ka Latvija ir daudz kas vairāk par Rīgu, un, atgriežoties mājās, mēs stāstīsim, ka ir vērts apceļot šo valsti.”

Ugurs Tandogans, Adnan Medneres Universitātes (Turcijā) profesors: „Es pārstāvu tūrisma fakultāti, mana pētniecības joma ir vides ilgtspējīga attīstība. Pašlaik strādāju projektā, kur pētām piesārņojuma problēmu ezerā, kas atrodas netālu no mūsu pilsētas. Šo piemēru atvedu uz Latviju, lai kopīgi apspriestu iespējamos risinājumus. Esam ieradušies divi pasniedzēji un pieci studenti. Pirmo reizi viesojos Latvijā un esmu pārsteigts par zaļo dabu un viesmīlīgajiem cilvēkiem. Šī ir interesanta kultūras pieredze, jo atšķirības starp Turciju un Latviju ir lielas. Šeit dzīve ir lēna un mierīga, savukārt pie mums ir ļoti daudz cilvēku, it sevišķi tūrisma sezonā, tādēļ dzīves ritms ir krietni straujāks. Tūrisma bizness rada lielu slodzi uz vidi, tas izraisa piesārņojumu. Tomēr vides problēmas nevar būt lokālas, tās ietekmē ikvienu zemes iedzīvotāju, tādēļ ir svarīgi problēmas risināt kopējiem spēkiem. Esmu ieradies uz šo vasaras skolu, lai satiktu citu valstu pārstāvjus un gūtu pieredzi.”

Vasaras skola aug un attīstās līdz ar augstskolu

Vidzemes Augstskolas rektore Dr.hist. Vija Daukšte norāda, ka šogad vasaras skolas dalībnieku skaits bija rekordliels, salīdzinot ar citiem gadiem, kas ir gan vasaras skolas kvalitātes rādītājs, gan arī papildus atbildība. Vasaras skolas vides jautājumiem veltītā tematika saskan ar Vidzemes Augstskolas centieniem darboties videi draudzīgi – ne velti 2011. gadā Vidzemes Augstskola ieguvusi ceļojošo „Zaļā punkta kausu” kā zaļākā jeb videi draudzīgākā augstskola Latvijā.
Ilgvars Ābols, Vidzemes Augstskolas prorektors: „Baltijas Starptautiskā vasaras skola jau ir Vidzemes Augstskolas tradīcija, kura ir sevi apliecinājusi vairāku gadu garumā. Tāpat kā citus gadus, ir vērojama izaugsme šī pasākuma organizēšanā, piemēram, šogad tika uzņemts lielākais studentu skaits vienlaicīgi. Tādējādi tas padara Vidzemes Augstskolu vēl atpazīstamāku ārpus Latvijas, un, iespējams, paver papildus starptautiskās sadarbības iespējas nākotnē.”