Erasmus Mundus NANO- augsta līmeņa, aktuāla maģistra izglītība

16.10.2012

Guntars Kitenbergs savu profesionālās karjeras virzienu izvēlējās jau 9.klasē un joprojām domas nav mainījis. Viņa prioritāte ir pabeigt fizikas studijas un tad - doties zinātnes virzienā. Lai gūtu pieredzi pasaules līmeņa laboratorijās un izmantotu iespēju studēt pie top līmeņa pasniedzējiem, Guntars pieteicās Erasmus Mundus maģistrantūras programmai un divus gadus studēja Beļģijā un Francijā.

Guntars Kitenbergs: „Visiem studentiem es iesaku - vajag braukt un mācīties, bet noteikti vajag braukt arī atpakaļ! Ir vērts paņemt šo naudu, zināšanas un pieredzi. Ielikt sevī investīcijas un atgriezties Latvijā!”

Izvēlas pasaulē aktuālās nanozinātnes studijas

Pēc fizikas bakalaura grāda iegūšanas Latvijas Universitātes Fizikas un Matemātikas fakultātē (LU FMF), Guntars Kitenbergs meklēja maģistrantūras iespējas eksperimentālās fizikas un mīkstās vielas (angļ.val. - soft matter) fizikas virzienos, un atrada nanozinātnes un nanotehnoloģiju maģistrantūras programmu. Par programmas izvēli stāsta Guntars: „Vārds „nano” grieķu valodā nozīmē punduris, savukārt nanometrs izmēru ziņā ir ļoti mazs – tā ir miljardā daļa no metra, un, manuprāt, nanozinātne ļoti dabīgi saiet kopā ar pasaules attīstības tendencēm. Cilvēkiem patīk būt ātriem, komunikabliem, tādēļ ierīces kļūst arvien mazākas. Nanozinātnes virzienam ir liela nākotne, jo visiem patīk nēsāt apkārt mazu mobilo telefonu, nevis veselu telefona centrāli, vai ne? Un man tas šķiet apbrīnojami, ka cilvēki ir iemācījušies manipulēt ne tikai ar šādiem maziem izmēriem, bet pat ar individuāliem atomiem un molekulām. Tas ir liels izaicinājums - saprast, kā to var izdarīt, un kā es pats to varu izdarīt. Izrādās, strādājot šajos mazajos izmēros, mainās gan fizika, gan ķīmija, un EMM-NANO studiju programmā bija ļoti plaši apskatīti nanotehnoloģiju jomā aktuālie fizikālie, ķīmiskie un elektroniskie izaicinājumi, ietverot ne tikai elektroniku un fiziku, bet arī bioloģiju, ķīmiju un materiālzinātnes.”

Lēvenes Katoļu universitāte ir dibināta 1425. gadā. To izjūt ikkatrs students, apmeklējot lekcijas senajās, toties modernizētajās universitātes telpās, kā arī piedalīties seno tradīcijas kopšanā. Attēlā universitātes pasniedzēju gājiens jaunā mācību gada sākumā.

Lēvenes Katoļu universitāte ir dibināta 1425. gadā. To izjūt ikkatrs students, apmeklējot lekcijas senajās, toties modernizētajās universitātes telpās, kā arī piedalīties seno tradīcijas kopšanā. Attēlā universitātes pasniedzēju gājiens jaunā mācību gada sākumā.

Iespēja studēt vairākās universitātēs

Erasmus Mundus maģistrantūras programma ietver mobilitāti Eiropas mērogā, kas nozīmē, ka studentam maģistrantūras laikā jāmācās vismaz 2 dažādu valstu mācību iestādēs. Guntars pirmo studiju gadu pavadīja Beļģijā, Lēvenē (Leuven), bet otrajā gadā varēja izvēlēties no 3 augstskolām – Drēzdene Vācijā, Gēteborga Zviedrijā vai Grenoble Francijā. „Visas šīs universitātes ir ļoti labas un prestižas, bet virziens, ko es vēlējos apgūt vairāk bija pārstāvēts Grenoblē, tādēļ es nolēmu doties uz turieni. Tas ir ļoti patīkami, ka katrs students varēja fleksibli izvēlēties savu virzienu, jo tādā veidā var apgūt tieši to studiju virzienu, kuru pats vēlas. Pēc šiem diviem gadiem varu teikt, ka Erasmus Mundus maģistra programmas noteikti ir ekselences izglītība Eiropā. Studiju laikā to varēja redzēt, jo daudzus kursus pasniedza pētnieki, kas ir vadošie šajā jomā. Beļģijā reiz gadījās tā, ka pasniedzējs atnāk uz lekciju un saka: „Es atvainojos, tā prezentācija, ko devu Jums vakar, vairs nav derīga. Es lasīju tikko veikta pētījuma atskaiti un aktuālā informācija ir mainījusies!” Šāds piemērs pierāda nanozinātnes aktualitāti, jo jaunas publikācijas un pētījumi nāk klajā katru dienu. Un tas, ka mūsu pasniedzēji seko visam līdz un tur roku uz šīs zinātnes attīstības pulsa, ir ļoti svarīgi,” stāsta Guntars.

Gūst pieredzi pētniecības centros un modernās laboratorijās

Kā stāsta Guntars, Lēvenes universitātes mācību programmās liels uzsvars ir likts uz praktisko bāzi, un universitātei ir piesaistīts viens no Eiropas vadošajiem pētniecības institūtiem elektronikas jomā– Starpaugstskolu mikroelektronikas Centrs ( angļ.val.- Interuniversity Microelectronics Centre-IMEC). Nanozinātnes un nanotehnoloģijas maģistra programma, ko studēja Guntars, ir veidota, sadarbībā ar IMEC institūtu, un vairums pasniedzēju bija tieši šī institūta pētnieki. Stāsta Guntars: „IMEC institūts nodarbojas ar elektronikas pētījumiem, un mūsu lekciju piedāvājumā liela daļa bija tieši elektronikas studijas, kas mani kā fiziķi varbūt īsti neapmierināja. Bet tā bija laba pieredze studēt pie šīs nozares labākajiem speciālistiem. Tā kā Erasmus Mundus stipendiju vietu skaits ir ierobežots, IMEC kopā ar sadarbības partneriem realizē arī ļoti skaistu iniciatīvu - viņi katru gadu iegulda papildus finansu līdzekļus, lai sniegtu iespēju studēt vairāk studentiem. Protams, tas ir viņu interesēs, jo viņiem ir nepieciešami augsti kvalificēti tehniķi un pētnieki, kas strādās viņu institūtā. Bet tā ir arī lieliska iespēja studentiem, kam interesē elektronika, jo viņiem ir iespēja palikt tur un strādāt. Šobrīd divi no maniem kursa biedriem strādā šajā institūtā, un domāju, ka viņi sūdzēties nevar, jo strādā vienā komandā ar pasaules līmeņa speciālistiem.”

Lai gan Guntaram interesējošie fizikas virzieni EMM-NANO studiju kursos nebija plaši piedāvāti, viņš atrada iespēju, kā realizēt savus studiju mērķus. „Grenoble Francijā ir tik liels zinātniskais centrs, ka tur ir pārstāvēta lielākā daļa no iespējamiem pētījumu virzieniem. Tādēļ man bija iespēja izvēlēties sev interesējošu maģistra darba tēmu un darba veidošanai izmantot vienu no pasaules labākajām laboratorijām manā pētījuma virzienā. Tā bija tiešām laba iespēja – izvēlēties no top laboratorijām!” atzīst Guntars.

Ik gadu maijā – Erasmus Mundus studentu tikšanās

Studiju ietvaros katru gadu maijā vienā no dalības universitātēm tiek organizēta visu EMM-NANO programmu studentu tikšanās. Tikšanās laikā bija organizēta praktiskā darbnīca, kur pirmā kursa programmu studentiem notika treniņš, tā saucamajās, tīrajās telpās (angļ.val. - cleanroom), kas ir ļoti tīra vide, kur var nodarboties ar specifiskiem pētījumiem, veikt manipulācijas ar ļoti maziem izmēriem. „Skaidrs, ka strādājot ar nano izmēriem, katrs puteklis jau ir lielāks nekā nano izmērs, un, ja viņš nokrīt uz tava paraudziņa, tad viss ir sabojāts... Mums tika veidota apmācība, kā rīkoties šādā vidē. Latvijā, iespējams, man šobrīd vēl nebūs, kur izmantot šādas prasmes, bet tā bija interesanta pieredze,” stāsta Guntars.

Tāpat šīs tikšanās laikā notiek dažādas aktivitātes, kur studenti dalās savos pieredzes stāstos un iepazīst EMM-NANO programmas otrā kursa studentu pieredzi. „Piemēram, viena no lietām, ko secinājām kopā ar citiem studentiem, ka bakalaura izglītības sistēmas Eiropā tomēr ļoti atšķiras, un Erasmus Mundus maģistrantūras studiju laikā var atklāties, ka daļu teorijas ir jāpiemācās klāt pašam papildus. No tā nevajag baidīties, bet ir jābūt gatavam pielāgoties un mācīties individuāli! Tāpat vērtīgas bija otrā EMM-NANO gada studentu prezentācijas, kurās viņi stāstīja par savām maģistra darbu tēmām un dalījās pieredzē, ko ir vērts darīt, ko nē.”

Fantastiska kultūru pieredze un jauni draugi visā pasaulē

Erasmus Mundus augstākās izglītības programmas galvenais mērķis ir nodrošināt izcilu izglītības kvalitāti, bet programma sniedz studentiem arī virkni citu ieguvumu – iespēju iepazīt citas kultūras, iegūt draugus un sadarbības kontaktus visā pasaulē. Guntars atzinīgi novērtē maģistra studiju ieguvumus: „Erasmus Mundus ir lieliska iespēja iegūt stipendiju un labu izglītību, uzlabot valodu zināšanas, kā arī izbaudīt internacionālu gaisotni. Šāda pieredze ir neatsverama - man vairs nav nekādu problēmu ar kultūras atšķirībām vai komunikāciju ar cilvēkiem no dažādiem kontinentiem. Reiz, kādā saviesīgā pasākumā mēs pie galda sēdējām aptuveni piecpadsmit cilvēki, un vienā brīdī konstatējām, ka mēs katrs esam no citas valsts. Tā starptautiskā gaisotne rada ļoti foršu sajūtu, un šo studiju laikā es ieguvu fenomenālu kultūru pieredzi. Pat reti kurš biznesa cilvēks var lepoties ar tādu starpkultūru kompetenci. Viņš varbūt pāris gadus sadarbojies ar kādu valsti, un zina, kā komunicēt ar šīs valsts cilvēkiem. Bet mēs bijām kopā studenti no tik daudzām valstīm! Tā ir lieta, no kā nav jābaidās un ko ir vērts izmantot.”

Kā stāsta Guntars, vēl viens būtisks ieguvums ir studiju draugi un iegūtie sadarbības kontakti. Tā kā Guntara kursabiedri ir no dažādām pasaules malām, tad ceļošanas problēma uz pāris gadiem ir atrisināta, jo būs jāizmanto iespēja doties ciemos pie kursabiedriem. Savukārt, komunikācija ar pasniedzējiem paver sadarbības iespējas nākotnē. „Mūsu pasniedzēji bija nozares vadošie speciālisti, kuriem tagad jebkurā brīdī var jautāt konsultāciju vai aicināt sadarboties. Cilvēkiem jau patīk tādi aktīvi studenti, kas mēģina kaut kā bīdīt lietas uz priekšu. Un es domāju, ka šo nozares speciālistu kontakti nākotnē man noteikti noderēs,” stāsta Guntars.

Ieteikums studentiem – neizlaist kontroli no savām rokām

Studentiem, kas plāno studijas ārzemēs, Guntars iesaka vispirms aizbraukt Erasmus apmaiņas programmā, jo tas ir tāds mazs modelis - kāda būs dzīve ārzemēs. Guntars uzskata, ka tādā veidā var ļoti labi saprast, vai dzīve atstatus no vecākiem, ģimenes, mājām un draugiem ir pieņemama, vai cilvēks māk tikt pats ar sevi galā. „Bakalaura studiju ietvaros es vienu semestri studēju Erasmus apmaiņā Vācijā, Hannoveres Leibnica Universitātē, un man tas bija tāds pārbaudes variants un pierādījums, ka es varu to izturēt un savilkt galus kopā gan finansiāli, gan psiholoģiski,” stāsta Guntars.

Kā norāda Guntars, pirms Erasmus Mundus studijām, par visiem neskaidrajiem jautājumiem vislabāk konsultēties ar studentiem, kas jau ir studējuši šajā universitātē, vai arī atrast sociālajos tīklos attiecīgās universitātes un programmas domubiedru grupas un uzdot jautājumu tur. Parasti bijušie studenti ir gatavi pastāstīt par savu pieredzi, un arī Guntars pats ir palīdzējis jaunajiem studentiem ar dažādiem ieteikumiem. „Ir gan redzēti arī tādi studenti, kas cenšas iepriekš izplānot pārāk daudz, un tad es saku - nav ko iespringt! Vajag iet brīvi, bet būt pārliecinātam, ka Tu pats visu kontrolē. Tikai nevajag to kontroli izlaist no savām rokām! Man bija stāstījuši, ka dzīvesvietu Lēvenē būs ļoti viegli atrast, bet, kad nedēļu iepriekš tur ierados, izrādījās, ka lielākā daļa studentiem piemēroto dzīvesvietu jau bija aizņemtas. Tādēļ varu ieteikt, ka noteikti ir jāuzmanās, vai informācija ir saprasta līdz galam! Katrā ziņā, ja gadās kādas problēmas, var rēķināties, ka visi koordinatori ir ļoti atvērti, ar viņiem var komunicēt un visu sarunāt. Pieredze rāda - jo vairāk uz Dienvidiem brauc, jo vairāk varēs sarunāt, un ne vienmēr viss būs skaidri uzrakstīts. Savukārt, jo vairāk uz Ziemeļiem, jo vairāk viss būs uzrakstīts, un pats varēsi visu saprast un izdarīt!”

Nevajag baidīties pieteikties!

Visiem jaunajiem studentiem Guntars iesaka: „Nevajag baidīties pieteikties! No manas pieredzes ir zināms, ka Erasmus Mundus programmās Eiropas studentu nav daudz, jo Rietumeiropas cilvēkiem šī 500 eiro stipendija šķiet pārāk maza, un, otrkārt, viņiem vairāk patīk sēdēt uz vietas, nevis braukāt pa pasauli. Manā skatījumā, šīs programmas, it sevišķi tehniskās, ir vairāk domātās ārzemniekiem, kas nāk no valstīm ārpus Eiropas Savienības. Tāpēc ir vērts šādu iespēju izmantot. Iegūt izglītību, starptautisko pieredzi! Ielikt sevī investīcijas un braukt atpakaļ uz Latviju! Un nav jau teikts, ka jāapstājas ar vienu Erasmus Mundus programmu. Man ir paziņa, kas ir uzsācis mācības jau otrajā Erasmus Mundus programmā!”