Izmantojiet iespējas!

11.02.2013

Pateicoties Eiropas Savienības Mūžizglītības programmas Caurviju apakšprogrammai MĀCĪBU BRAUCIENS, piedalījos aktivitātē „Effective leadership skills and competences to improve quality management in schools”, kura notika Bukarestē, Rumānijā no 2012. gada 14. līdz 18. oktobrim. Atbilstoši tematam daudzpusīgi tika izvērtēta skolu akreditācijas kārtība, pašvērtējuma izstrāde un kvalitātes vadība.

Šajā vairāku dienu pasākumā strādājām kopā 14 cilvēki no 12 dažādām Eiropas Savienības valstīm – Lielbritānijas, Vācijas, Beļģijas, Austrijas, Somijas, Zviedrijas, Itālijas, Polijas, Portugāles, Francijas, Spānijas un Latvijas. Astoņi no mums bija izglītības iestāžu vadītāji, pārējie – skolu inspektori un izglītības pārvaldē strādājoši cilvēki. Mācību brauciens izvērtās ļoti interesants, un tika iegūta vērtīga pieredze ne tikai tāpēc, ka pasākumi, darba aktivitātes, bija labi organizētas un saplānotas, bet arī tāpēc, ka savstarpējā sadarbība mūsu grupas ietvaros izvērtās ļoti veiksmīga. Pirmā neformālā tikšanās notika jau svētdienas vakarā viesnīcas konferenču zālē, kuras noslēgumā vienojāmies par kopīgu vakariņu ieturēšanu. Pēc vakariņām, sarunām, jokiem un smiekliem grupa bija saliedēta tā, ka bija sajūta, it kā pēc ilgāka laika būtu satikušies labi paziņas. Protams, tas pacēla turpmākā apmācības procesa kvalitāti augstākā līmenī.

Bukarestē rūpējas par bērnu nodarbināšanu sportā un interešu izglītībā no mācībām brīvajā laikā

Āra gaisa temperatūra ap 25 °C, ☼. Dodamies pastaigā līdz Bukarestes pilsētas hallei, kur notiek tikšanās ar skolu inspektoriem un pilsētas interešu izglītības vadību. Prezentācijā redzam, ka interešu izglītībā tiek veikts ļoti apjomīgs darbs. Pilsētā notiek daudz dažādu pasākumu, radošo nometņu, sporta nodarbību, kur bērni var lietderīgi pavadīt laiku pēc mācību stundām un skolēnu brīvdienu laikā. Īpaši tiek uzsvērta sporta nodarbību nozīme, jo tās vienlaicīgi nodrošina bērnu fizisko veselību. Skolā sporta stundas notiek vienu vai divas reizes nedēļā, kas ir nepietiekami.

Šodien apmeklējam arī Bukarestes skolotāju tālākizglītības centru un iepazīstamies ar tā darbību. Katrā Rumānijas reģionā ir viens šāds centrs. Iestāde nodarbojas ar skolotāju tālākizglītību, piedāvā metodiskos materiālus, organizē kursus, sniedz individuālas konsultācijas. Šeit strādā mūsu Mācību brauciena organizatore Gabriela Suba.

Skolu darba kvalitātes vadībai un kontrolei Eiropas Savienības valstīs ir reģionāls raksturs

Dienas turpmākā daļa tiek veltīta dalībnieku prezentācijām par savas skolas vai citas pārstāvētās institūcijas vadības sistēmu un darba kvalitātes nodrošinājumu. Protams, arī es stāstu par kvalitātes vadību Cesvaines vidusskolā, atbildu uz pārējo valstu dalībnieku uzdotajiem jautājumiem. Atrodu vairākas kopīgas iezīmes ar Zviedrijas, Somijas, Beļģijas un arī Rumānijas skolās lietotajām metodikām kvalitātes nodrošināšanai.

Pa vidu prezentācijām organizējam internacionālās pusdienas viesnīcas restorānā (katram no mums bija uzdots paņemt līdzi tipisku nacionālo ēdienu un dzērienu). Daudzveidība ir liela! Tiek garšoti franču „smaržīgie” sieri, itāļu vītinātā gaļa, pēc beļģu domām pasaulē labākā beļģu šokolāde . Man likās interesanti pamērcēt vācu rudzu maizi austriešu ķirbju eļļā. Maizes garša bija līdzīga mūsu „Ķelmēnu” rupjmaizei. Pirmo reizi mūžā nogaršoju īsto portvīnu, jo portugāliete Cristina ir no Porto pilsētas, kur šo vīnu ražo. Es visus cienāju ar Cesvaines Daigas ceptuvē cepto sāļo un saldo kliņģeri, garšu visi slavēja tāpat, kā mēs to darām Cesvainē.

Darba dienas noslēgumā strādājam pie grupas atskaites, kurai jābūt gatavai ceturtdien – pēdējā Mācību brauciena dienā. Pulksten 17.00 oficiālā daļa ir beigusies, visi vienojamies satikties 20.00 vecpilsētā, kas atrodas apmēram 3 kilometru attālumā, lai ieturētu kopīgas vakariņas. Tā tas turpmāk notiek katru vakaru. Neformālā gaisotnē var aizskart visdažādākās sarunu tēmas un uzzināt patiešām interesantas lietas, šajā gadījumā no 12 dažādu valstu pārstāvju skatupunkta.

Cotroceni pils

No rīta neliela kultūras programma. Apmeklējam Cotroceni pili, kur dzīvojuši Rumānijas karaļi (faktiski visi vācu tautības). Iekšā ir iespējams iekļūt tikai ar pasi, turklāt jāiziet drošības kontrole, līdzīga kā lidostā pirms iekļūšanas lidojumu zonā. Mana pase palikusi viesnīcā, taču šoreiz paveicas (ne tā kā pirms vairākiem gadiem skolotāju ekskursijas laikā, kad mani atstāja uz Lietuvas robežas, bet pārējie iebrauca), jo nez kāpēc ir līdzi vadītāja apliecība, kura var apliecināt manu identitāti.  Pils patiešām bija skaista, grezna, ar lielu vēsturisko vērtību, arī mūsu gide bija ļoti zinoša un interesanta. Nezināju, ka 19. gadsimtā Rumānijā lietoti kirilicas burti. Bukarestē mūs neveda ekskursijā uz parlamenta ēku, kuru lika uzbūvēt diktators Čaušesku. Vēl šodien tā skaitās otra lielākā ēka pasaulē, pēc Pentagona. Gabriela teica tā: „Tur nav īpaši ko redzēt, tā ir vienkārši liela ēka”. Acīmredzot viņai taisnība. Es tomēr savā brīvajā laikā biju aizgājis to apskatīt. No ārpuses tas tomēr atstāj paliekošu iespaidu. Parlaments būvēts pirms 50 gadiem, bet izskatās it kā būtu 500 gadus vecs, tiešām liels.

Izglītības iestāžu pašvērtējums, darba kvalitātes uzraudzība un akreditācija Rumānijā ir svarīgs un laikietilpīgs process

Bukarestes Tehniskā universitāte atrodas studentu pilsētiņas ielenkumā. Bukarestē mācās apmēram 40000 studentu. Universitāte attīstās, tiek būvēti jauni mācību korpusi un laboratorijas, piesaistīti ārzemju partneri no Vācijas un Lielbritānijas, dekāns arī atzīst, ka naudas universitātei pietiek. Sarunas tēma ir augstskolas pašvērtējuma ziņojums, kura apjoms viņiem aizņem kādas 400 lappuses. Liekas, stipri pārspīlēti, taču viņiem tiek algoti cilvēki, kuri pastāvīgi pie tā strādā. Turklāt šis pašvērtējuma ziņojums ir ļoti nozīmīgs tajā brīdī, kad notiek studiju programmu akreditācija, jo tajā visai detalizēti tiek atspoguļotas visas jomas, kuras tiek vērtētas akreditācijas procesā. Jāatzīmē, ka fakultātes dekāns bija cilvēks ar ļoti izteiksmīgu un atraktīvu runas manieri. Interesantāk bija klausīties un skatīties kā viņš stāsta, nevis ko.

Vakarā Bukarestes vecpilsētā visur milzum daudz cilvēku. Temperatūra ap 25 °C, ☼. Krodziņā, gaidot ēdienu, salīdzinām cenas par taksometra pakalpojumiem. Braucot no lidostas uz to pašu viesnīcu, tās izrādījušās visai atšķirīgas. Bijām samaksājuši no 120 Lejām (1 Leja ~16 santīmi) līdz 225 Lejām par to pašu maršrutu, lai gan uz dzeltenā DACIA taksometra sāna uzrakstīta cena par vienu kilometru. Piektdien pulksten 4.00 no rīta , braucot uz lidostu no viesnīcas (izmantojām trijatā vienu taksi, jo man un polietei Jolantai bija tas pats reiss uz Varšavu, portugālietei  Kristīnei  5 minūtes agrāk), šoferis uzrāda precīzo cenu – 30,25 Lejas. Samaksājam 40, taksometra vadītājs smaidot pateicas.

Skolēni kā skolas gidi patiesi iepriecina

Programmā Ploiesti pirmsskolas izglītības iestādes Nr. 28, Ekonomikas koledžas un Nacionālās koledžas apmeklējums. Visas izglītības iestādes atstāj ļoti labu iespaidu. Skolās mūs sadala pa grupiņām, gidu lomā iejūtas skolas skolēni, kuri labā angļu valodā pastāsta par skolu, atbild uz mūsu jautājumiem, izrāda klases un kabinetus. Piedalāmies arī vienā angļu valodas mācību stundā. Šoreiz gan mēs, gan skolotājs ir skatītāja lomā, jo skolēni ir sagatavojuši vizuālo prezentāciju ar uzdevumu citiem skolēniem un stundu vada paši. Stāstījums ir par vikingu dzīvi. Skolā katrā klasē pamanu novērošanas kameru, tāpēc vienmēr ir ļoti laba disciplīna. Stundu videonovērošanai ir nepieciešama skolotāja piekrišana, iespējams, ne visi jūtas ērti, zinot, ka pastāvīgi tiek novēroti. Rumāņi atklāti pasaka, ka mums tiek rādītas labākās skolas, jo iemācīties kaut ko vērtīgu var tikai no pozitīva piemēra.

Bērnudārzā ļoti daudz izmanto fona mūziku dažādās nodarbībās. Interesanta ir džudo nodarbība, kuru vada profesionāls džudists, notiek arī angļu valodas nodarbības. Par šīm nodarbībām gan jāmaksā vecākiem pašiem.

Vakarā mūsu 14 cilvēku komandai izdodas atrast vietu ielas kafejnīcā, saliekam galdiņus kopā, lai visi varētu sasēsties viens otram pretī. Itālis Djego izlemj, ka būtu īstais brīdis nogaršot picu. Viņš atklāj arī dažus īstas picas receptes noslēpumus. Viens no svarīgākajiem pasākumiem ir tāds , ka mīklai vispirms 24 stundas jānostāv, tikai pēc tam tā ir gatava cepšanai. Djego tomēr atzīst, ka šodienas picai arī nav ne vainas, tikai mīkla, protams, nav īstā. Tiek izprašņāta mūsu kolēģe no Spānijas, kurai vienmēr ir smaidošas acis, jo visiem šķiet neparasts spānietes vārds – Sonsoles. Vēl jocīgāk, liekas, tas, ka viņa savu meitu nosaukusi tieši tādā pašā vārdā, par Sonsoles. Šķiet, nevienā citā Eiropas tautā tas nav ierasti. Gadās, ka dēlu nosauc tēva vārdā, bet meitu mātes vārdā gan nē.

Pozitīvas sajūtas nedēļas garumā

Pēdējā mācību dienā apmeklējam „Titu Maiorescu” pamatskolu. Pie skolas dežūrē drošības dienesta cilvēki uniformās, kuri sargā skolu no nepiederošu personu iekļūšanas tajā. Arī šajā skolā mūsu gidi ir bērni, kuriem angļu valoda nesagādā grūtības. Uz īsu brīdi apmeklējam dažas mācību stundas, pēc tam tiekamies ar skolas administrāciju un pārrunājam dažādus kvalitātes vadības jautājumus. Sagatavots īss rumāņu tautisko deju koncerts. Dejotāji ģērbti nacionālajos tērpos.

Apmeklētajās Rumānijas skolās sākumskolas vecuma bērniem ir skolēnu formas, vecāko klašu skolēniem ir prasība, lai apģērba augšdaļa būtu baltā krāsā. Vienotas prasības apģērbam atstāj patīkamu un pieklājīgu iespaidu.

Noslēgumā ir palicis pēdējais darbs, jānoformē grupas atskaite. Tā kā esam katru dienu cītīgi strādājuši, darbs veicas ātri un pusdienlaikā esam pabeiguši, varam saņemt sertifikātus par piedalīšanos šajā lieliskajā un vērtīgajā Mācību braucienā. Vēlos īpaši pateikties brauciena organizatorei Gabrielai Subai, jo viss patiešām bija priekšzīmīgi sagatavots, turklāt šoreiz nekas nebija pārspīlēts, arī brīvā laika iespējas tika nodrošinātas. Iesaku visiem izmantot šādu vai līdzīgu projektu iespējas, jo šāda pieredzes apmaiņa veicina personisko izaugsmi, palīdz izbēgt no ikdienas rutīnas, ļauj strādāt radošāk un brīvāk, turklāt tiek iegūti draugi, jeb iespējamie nākotnes sadarbības partneri visās Eiropas malās. Vienmēr esmu patīkami pārsteigts, sadarbojoties ar Valsts izglītības attīstības aģentūras Mūžizglītības programmas darbiniekiem, jo vienmēr tiek sniegta iespējami plaša informācija par visām projektu iespējām, pieteikumu un atskaišu aizpildīšanu, izsmeļošas atbildes uz visām vēstulēm tiek sagatavotas maksimāli īsā laikā.

Būšu priecīgs, ja mans Mācību brauciena apraksts sniegs priekšstatu par notiekošo Eiropas Savienības mobilitāšu projektos un tas pamudinās iesaistīties citus cilvēkus.