Eiropas Atzinības zīmi valodu apguvē iegūst projekts reemigrantu atbalstam

29.09.2015

Eiropas Atzinības zīmi valodu apguvē šogad ieguvis Mācību un konsultāciju centra “Baltic Bright” projekts, kurā reemigrējušiem cilvēkiem un viņu ģimenes locekļiem bez maksas ir iespēja apgūt latviešu valodu. Konkursu “Eiropas Atzinības zīme valodu apguvē” jau astoto reizi izsludināja Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). 

Atzinības zīme konkursa laureātam tika pasniegta pirmdien, 28. septembrī, pasākumā “Svini valodu”, ko par godu Eiropas valodu dienai rīkoja Latviešu valodas aģentūra.

“Mūsu uzdevums ir atbalstīt ikvienu Latvijas valstspiederīgo diasporā – gādāt par to, lai ikvienam būtu iespējams uzturēt latvisko identitāti arī ārpus Latvijas. Veicināt šo ģimeņu atgriešanos ir loģisks nākamais solis, un šeit nenovērtējamu atbalstu sniedz digitālajā vidē izstrādāti instrumenti, kas stiprina latviešu valodas statusu un tās lietojumu,” atzīst izglītības un zinātnes ministre Marīte Seile.

Kā uzsver VIAA direktore Dita Traidās: “Valoda ir bagātība. Bez valodas nevar pastāvēt tauta un kultūra. Esam gandarīti šogad pasniegt Eiropas Atzinības zīmi valodu apguvē projektam, kas palīdz reemigrējušiem cilvēkiem un viņu ģimenes locekļiem, kuru dzimtā valoda nav latviešu, pilnvērtīgi iekļauties Latvijas sabiedrībā, apgūstot mūsu valodu ar radošām un novatoriskām mācību metodēm.”

Īpaša uzmanība “Baltic Bright” projektā “Latviešu valodas apguve reemigrantiem un viņu ģimenes locekļiem” ir pievērsta tam, lai mācības ne tikai atbilstu programmai, bet vienlaikus būtu arī interesantas un saistošas, tā motivējot kursantus valodas apguvei. Projektā par valsts budžeta līdzekļiem latviešu valodu ir apguvuši jau 40 cilvēki, un šajā mācību gadā valodas apguvi ir plānots nodrošināt vēl tikpat reemigrantiem un viņu ģimenes locekļiem.

Par labo praksi valodu apguves iespēju attīstīšanā starptautiskās sadarbības projektu ietvaros VIAA atzinības rakstu saņēma Balvu pamatskolas projekts “Sports, spēle, valoda”. Ideja apvienot šos trīs elementus mācību procesā ir nākusi no vecāko klašu skolēniem, kas jaunākajiem vadījuši spēļu rītus un tulkojuši latviešu rotaļas un spēles angļu valodā, apkopojot tās “Spēļu grāmatā”. Skolēni šādā veidā apguvuši latviešu, angļu, krievu un vācu valodu. Spēļu veidā nedaudz apgūta arī čigānu un latgaliešu valoda.

Konkurss „Eiropas Atzinības zīme valodu apguvē” ir Eiropas Komisijas iniciatīva, kas norisinās 30 Eiropas valstīs. Konkursa mērķis ir veicināt valodu mācīšanos un mācīšanu, jaunu metožu izstrādi un izmantošanu valodu apguvē, labas prakses piemēru popularizēšanu. Konkurss rosina izmantot novatoriskas un efektīvas svešvalodu apguves metodes, apgūt svešvalodas visa mūža garumā, kā arī iepazīstina ar jaunām, oriģinālām, citās valstīs un valodās izmantotām svešvalodu apguves metodēm.

Foto no Eiropas Atzinības zīmes valodu apguvē pasniegšanas ceremonijas pieejamas šeit.