Latgalē jaunieši var kļūt par speciālistiem pieprasītās profesijās

21.08.2015

Latgales reģionā desmit profesionālās izglītības iestādēs vai to filiālēs turpinās uzņemšana projekta Jauniešu garantija izglītības programmās. Tajās viena vai pusotra gada laikā bez maksas var apgūt kādu no 32 Latgales darba tirgū pieprasītām profesijām, saņemot stipendiju līdz 115 eiro mēnesī un citas priekšrocības. Pieteikšanās izglītības iestādēs notiek līdz vasaras beigām. 

Lai motivētu jauniešus vecumā no 17 līdz 29 gadiem, kuri nestrādā un nemācās, izmantot projekta Jauniešu garantija priekšrocības, Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) no 13. augusta līdz 9. septembrim visā Latvijā, tostarp Latgales reģionā, īsteno sociāli izglītojošu kampaņu "Atmet BEZdarbību!".

"Tuvojas vasaras beigas un 1. septembris, taču ir jaunieši, kas vēl nav izlēmuši, kur mācīties tālāk, vai vienkārši nezina, ko vēlas nākotnē darīt un kādu profesiju izvēlēties," situāciju skaidro VIAA direktore Dita Traidās. "Mums ir risinājums – 32 Latgales reģiona darba tirgū pieprasītas profesijas projektā Jauniešu garantija, kur īsā laikā bez maksas var iegūt kādu perspektīvu kvalifikāciju. Jaunieši var izvēlēties sev tīkamu profesiju un izglītības iestādi arī citā reģionā, jo Jauniešu garantija norit visā Latvijā. Mācību laikā tiek apmaksāta dienesta viesnīca un segti ceļa izdevumi uz prakses vietu."


Profesiju klāsts - atbilstoši visām interesēm

Uzņemšana Jauniešu garantijas izglītības programmās notiek kopumā vairāk nekā 40 Latvijas profesionālās izglītības iestādēs vai to filiālēs visā Latvijā. To vidū ir arī 10 profesionālās izglītības iestādes Latgales reģionā – Balvu profesionālā un vispārizglītojošā vidusskola, Barkavas profesionālā vidusskola, Bebrenes vispārizglītojošā un profesionālā vidusskola, Daugavpils Būvniecības tehnikums, Daugavpils tehnikums, Daugavpils Tirdzniecības profesionālā vidusskola, Malnavas koledža, Rīgas Valsts tehnikuma Krāslavas filiāle, Rēzeknes tehnikums un Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma Preiļu filiāle.

Šīs mācību iestādes Jauniešu garantijas ietvaros piedāvā apgūt virkni Latgales darba tirgū pieprasītu profesiju, no kurām jaunieši var izvēlēties piemērotāko atbilstoši savām interesēm. Piedāvāto profesiju vidū ir tādas būvniecības profesijas kā apdares darbu tehniķis vai strādnieks, galdnieks, sausās būves montētājs, ēku siltinātājs, krāšņu podnieks un betonētājs. Mehānikas un elektronikas cienītāji turpat Latgales reģionā var kļūt par autoatslēdzniekiem, automehāniķiem, elektromontieriem vai lokomotīvju saimniecības tehniķiem.

Tūrisma jomā Latgales reģionā nepieciešami ekotūrisma speciālisti, tūristu grupas pavadoņi un viesnīcu pakalpojumu speciālisti, savukārt ēdināšanas jomā - pavārs, konditors, restorānu pakalpojumu speciālists, maiznieks un pārtikas produktu ražošanas tehniķis. Latgales reģiona darba devēji meklē arī dārzkopības tehniķus, lauku īpašuma apsaimniekotājus un koka izstrādājumu ražošanas tehniķus. Jauniešu garantijas piedāvāto profesiju klāstā Latgalē ir arī tādi arodi kā klientu apkalpošanas speciālists, mazumtirdzniecības veikala pārdevējs, finanšu darbinieks, šuvējs, tērpu stila speciālists, frizieris, SPA speciālists, datorsistēmu tehniķis, veterinārārsta asistents un aukle.


Cieša sadarbība ar darba devējiem

Mācību noslēgumājauniešiem tiek nodrošināta prakse dažādos Latvijas uzņēmumos, tā gūstot darba pieredzi, kas ievērojami palielina iespējas atrast darbu un saņemt konkurētspējīgu atalgojumu.

Daugavpils tehnikuma direktore Ingrīda Brokāne stāsta: "Daugavpils tehnikumā šobrīd notiek kompleksa mācību aprīkojuma, iekārtu un tehnoloģiju modernizācija. Īpašus uzlabojumus jau sagaidījušas automobiļu diagnostikas darbnīca un dzelzceļa transporta mācību darbnīcas. Uzstādītas vienas no modernākajām tehnoloģiskajām iekārtām. Aicinām jauniešus izmantot Jauniešu garantijas sniegto iespēju, pieteikties un pusotra gada laikā apgūt progresīvas zināšanas dzelzceļa transporta un autotransporta nozarēs, kurās uzņēmumi piedāvā mūsu audzēkņiem gan prakses iespējas, gan darba vietas pēc mācību beigām."

Projekta Jauniešu garantija ietvaros jaunos elektromontierus no Rēzeknes tehnikuma praksē Rēzeknē un Ludzā uzņem AS Sadales tīkls. "Mēs katru gadu nodrošinām mācību prakses iespējas visā Latvijā vairāk nekā 120 jauniešiem. Ņemot vērā, ka AS Sadales tīkls ir viens no lielākajiem darba devējiem Latvijā, mums nepieciešami labi sagatavoti speciālisti. Uzskatām, ka projekts Jauniešu garantija ir viens no veidiem, kā apgūt profesiju un saprast, kādā virzienā viņš vēlas turpināt attīstīties vai strādāt," pieteikties mācībām aicina AS Sadales tīkls Personāla daļas vadītāja Anda Muceniece.

Apdares darbu tehniķa profesijā Barkavas arodvidusskolā un betonētāja profesijā Daugavpils Būvniecības tehnikumā tiek piedāvāta ne tikai prakse, bet arī darba vidē balstītas mācības sadarbībā ar būvniecības uzņēmumiem Latvijas Energoceltnieks un Skonto Prefab. Tas nozīmē, ka jaunieši lielāko daļu mācību laika pavada, mācoties uz vietas uzņēmumā un gūstot praktiskas iemaņas reālā darba vidē.

 

Kopumā visā Latvijā jauniešiem ir iespēja apgūt vairāk nekā 100 darba tirgū pieprasītas profesijas. Plašāka informācija par projektu Jauniešu garantija pieejama VIAA interneta vietnes www.viaa.gov.lv sadaļā “Jauniešu garantija”. Ar visām projekta Jauniešu garantija izglītības programmām var iepazīties nacionālajā izglītības iespēju datubāzē: www.niid.lv.