Profesijas ieguvuši pirmie 900 Jauniešu garantijas absolventi

26.08.2015

Kamēr visā Latvijā turpinās uzņemšana Jauniešu garantijas profesionālās izglītības programmās, šovasar profesiju ieguvuši jau pirmie 900 projekta absolventi, kuri mācības uzsāka pērn septembrī. 

Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) novērojumi liecina, ka mācību laikā jaunieši visvairāk novērtē piešķirto stipendiju, kā arī iespēju īsā laikā iegūt praktiskās iemaņas, kas vēlāk palīdz konkurēt darba tirgū. 


Profesijas izvēlētas sadarbībā ar darba devējiem

Vispopulārākā Jauniešu garantijas absolventu iegūtā profesija ir pavārs - to apguvuši 209 jaunieši. 112 jaunieši ieguvuši lietveža profesiju, 91 pievienojies friziera profesijai, bet 64 apguvuši darba tirgū pieprasīto lokmetinātāja profesiju. Vēl 64 jaunieši kļuvuši par konditoriem, 45 par mazumtirdzniecības veikala pārdevējiem, 36 par zobārsta asistentiem un 35 par vizāžistiem.

Kopumā Jauniešu garantijas ietvaros kopš 2014. gada var apgūt vairāk nekā 100 darba tirgū pieprasītākās profesijas, kuras ir izraudzījušās nozaru ekspertu padomes ciešā sadarbībā ar darba devējiem. Šīs profesijas jaunieši iegūst bez maksas, saņemot ikmēneša stipendiju 70 - 115 eiro apmērā. Tāpat mācību laikā tiek apmaksāta dienesta viesnīca un segti ceļa izdevumi uz prakses vietu, kā arī pieejamas citas priekšrocības.

"Mūsu novērojumi liecina, ka tie Jauniešu garantijas absolventi, kas sevi veiksmīgi parādījuši prakses laikā, jau uzsākuši darbu savā profesijā, jo tūlīt pēc mācību beigām arī saņēmuši darba piedāvājumu. Citi uzreiz pēc mācībām nolemj turpināt izglītošanos vēl kādā specialitātē," stāsta VIAA direktore Dita Traidās. Pašlaik mācības Jauniešu garantijas profesionālās izglītības programmās turpina 1256 jaunieši, kuri mācības uzsāka pērn rudenī vai šajā ziemā.


Ļauj piepildīt sapni, iegūt praksi un saņemt darba piedāvājumu

Toms Ļebedevs Saldus profesionālajā vidusskolā ieguva pavāra profesiju un šobrīd strādā restorānā Bibliotēka Nr.1 par pavāra palīgu. Par galveno ieguvumu viņš uzskata iespēju īsā laikā piepildīt savu sapni: „Es jau sen interesējos par pavārmākslu un iespēju to apgūt. Mācībām Jauniešu garantijas izglītības programmā mani motivēja piedāvātā stipendija, jo 115 eiro bija ļoti labs atbalsts katru mēnesi. Darba piedāvājumu saņēmu restorānā, kurā biju praksē. Uzskatu, ka galvenais ir mācīties un pierādīt savas spējas un prasmes!”

Raimondam Loginam pēc mācību pabeigšanas Rīgas Stila un modes profesionālajā vidusskolā piedāvāja darbu salons City Rīgā, kur Raimonds strādā par frizieri: „Mācības Jauniešu garantijā mandeva iespēju apgūt un izmēģināt pilnīgi jaunu profesiju, jo iepriekš darbojos citā nozarē. Mācību gada laikā un praksē sapratu, ka man patīk friziera darbs un vēlos tajā strādāt. Ar apgūto pietika, lai uzsāktu darbu un tad turpinātu pilnveidoties.”

Marta Tērauda mērķtiecīgi bija izvēlējusies apgūt kokkopja – arborista profesiju, kuru Latvijā var mācīties tikai Priekuļu tehnikumā, Ērgļos: „Tas, ka arī arborista profesija ir iekļauta Jauniešu garantijas projekta atbalstītajās specialitātēs, bija ļoti motivējoši, jo kurš gan negrib saņemt tik vērā ņemamu stipendiju? Turklāt, ļoti optimāls bija mācību ilgums. To var izturēt katrs, jo nekas nepaspēj apnikt. Mācības bija interesantas, daudz apguvām praktiskās iemaņas, bija iespēja strādāt kopā un iepazīties ar nozares profesionāļiem, tāpēc darbu pēc mācībām man uzreiz piedāvāja uzņēmums Arborists. Tagad strādāju uzņēmuma objektos visā Latvijā. Mana ikdiena paiet, kāpjot kokos, lai veidotu koku vainagus, atbrīvotu kokus no bīstamajiem zariem un veiktu citus kokkopja darbus.”

Edgars Jusis strādā par autoatslēdznieku. Šo profesiju, mācoties Jauniešu garantijas ietvaros, viņš ieguva Jelgavas tehnikumā: „Iepriekš nekad nebiju domājis par autoatslēdznieka profesiju, bet vecāki ieteica, lai sāku mācīties un tad varēšu pārliecināties, vai profesija ir vilinoša. Īsais mācību laiks un prakses iespējas bija tās, kas man patika visvairāk un pārliecināja. Praksē biju autoservisā, kolēģi redzēja, ka strādāju rūpīgi un teica, ka man ir „ķēriens”, tāpēc piedāvāja darbu arī pēc prakses beigām. Tagad mudinu arī draugus izmēģināt Jauniešu garantijas iespējas, varbūt arī viņiem izdosies atrast savu profesiju!”


Turpinās uzņemšana un informatīvā kampaņa

Visā Latvijā vēl turpinās uzņemšana projekta Jauniešu garantija profesionālās izglītības programmās kopumā vairāk nekā 40 Latvijas profesionālās izglītības iestādēs. Tajās viena vai pusotra gada laikā jaunieši bez maksas var apgūt kādu no vairāk nekā 100 darba tirgū nepieciešamām profesijām.

Lai motivētu jauniešus vecumā no 17 līdz 29 gadiem, kuri nestrādā un nemācās, izmantot projekta Jauniešu garantija priekšrocības, VIAA no 13. augusta līdz 9. septembrim visā Latvijā īsteno sociāli izglītojošu kampaņu "Atmet BEZdarbību!".

Plašāka informācija par projektu Jauniešu garantija pieejama interneta saitē www.viaa.gov.lv/jauniesugarantija. Savukārt ar visām projekta Jauniešu garantija izglītības programmām var iepazīties nacionālajā izglītības iespēju datubāzē: www.niid.lv.

Projekta Jauniešu garantija aktivitāte “Sākotnējās profesionālās izglītības programmu īstenošana Jauniešu garantijas ietvaros” tiek finansēta ar ES Jaunatnes nodarbinātības iniciatīvas un Eiropas Sociālā fonda atbalstu, kā arī no Latvijas valsts budžeta.