Ar Jauniešu garantiju ceļā uz ģimenes uzņēmumu

03.02.2017

Jelgavniecei Annai Pinkauskai ir tikai 23 gadi, bet jau divas profesijas, kas ļauj nopelnīt un, kā atzīst viņa pati, padarīt savus klientus laimīgākus un skaistākus. Viņa ir friziere un vizāžiste. Anna turpina mērķtiecīgi īstenot savus sapņus un ir ceļā uz trešo profesiju - mācās par grāmatvedi, lai liktu lietā gan savas, gan vīra prasmes, veidojot ģimenes uzņēmumu. 

Visu profesiju apgūšanā Anna devusi priekšroku mācībām Jelgavas Amatu vidusskolā, tajā skaitā divas no tām - programmā Jauniešu garantija. Annai tā bijusi lieliska iespēja iegūt jaunas, darba tirgū pieprasītas prasmes īsā laikā un savienot mācības ar darbu, jo neierobežo normēts darba laiks.

Vispirms profesija - bērnības sapnis

"Bērnībā es sapņoju kļūt par frizieri," savu stāstu iesāk Anna. "Kad biju četrus līdz piecus gadus veca, māte ņēma mani līdzi pie friziera, un man tas ļoti patika. 9. klasē daudzi klasesbiedri domāja, ko darīt pēc tam, bet es zināju, par ko vēlos kļūt. Toreiz Jelgavas Amatu vidusskolā bija liels konkurss uz frizieriem, bet, par laimi, es to izturēju."

Šajā profesionālās izglītības programmā bija jāmācās četri gadi, jo paralēli bija jāiegūst arī vidējā izglītība. "Trešajā gadā jau sākās prakse, tāpēc, lai nezaudētu vēl vienu gadu un varētu ātrāk pabeigt mācības, aizgāju mācīties neklātienes vakarskolā. Trešajā kursā jau prakses laikā strādāju un paralēli apguvu 12. klases vielu. Tas bija ļoti nogurdinoši, bet tā vērts," Anna stāsta par savu sākumu profesijas apgūšanā.

Pie apvāršņa Jauniešu garantija un vizāžista profesija 

Lai arī toreiz slodze bija liela, Anna zināja, ka savā profesionālajā karjerā viņa gribēs darīt un prast vairāk, jo gūst prieku, darot savus klientus laimīgākus un skaistākus.

"Mācoties 3. kursā, uzzināju par Jauniešu garantiju un iespēju gada laikā iegūt vizāžista profesiju. Jau biju gatava pēc 3. kursa beigšanas iesniegt dokumentus, bet bija jānogaida gads," stāsta Anna. Jāpiebilst, ka Jauniešu garantijā var mācīties ne ātrāk kā gadu pēc iepriekšējās kvalifikācijas iegūšanas. "Man tas nelika pārdomāt, jo gada laikā uzkrāju vairāk darba pieredzes kā friziere. Ieguvu arī savu pastāvīgo klientu loku."

Pagāja gads, un Anna par savu mērķi kļūt arī par vizāžisti nebija aizmirsusi un iesniedza dokumentus. "Mācības šajā profesijā tiešām izbaudīju. Īpaši man patika sejas glezniecība un ēnu kombinācija - izmēģināt, kā profesionāls grims izskatītos pie frizūras un apģērba. Piedalījos arī konkursā, kurā bija jāveido ļoti māksliniecisks grims. Neuzvarēju, bet ieguvu vērtīgu pieredzi, kas ļāva iegūt pārliecību par saviem spēkiem."

Veiksmīga kombinācija un trešā profesija 

Annai paveicās, jo viņa varēja veiksmīgi savienot mācības ar darbu - pa dienu intensīvi mācījās, bet vakaros turpināja strādāt par frizieri. Turklāt vizāžista praksi varēja veiksmīgi apvienot ar frizieres darbu, jo netrūkst klientu, kas vēlas ne tikai skaistu frizūru, bet arī profesionālu grimu. Piemēram, līgavas novērtē iespēju savā kāzu dienā sapucēties pie viena meistara. Piemērs ar Annas veikumu kādas līgavas kāzu dienā attēlā.

Jauniešu garantija piedāvā dažādas priekšrocības - bezmaksas kopmītni, ceļa izdevumu apmaksu uz praksi, stipendiju līdz 115 eiro mēnesī un citus atbalsta pasākumus. "Tā kā dzīvoju Jelgavā, kur atrodas arī skola, no tā visa man noderēja tieši stipendija," stāsta Anna.

Jāpiebilst, ka stipendiju var saņemt tikai tad, ja nav neattaisnotu kavējumu (darbs netiek uzskatīts par attaisnojošu kavējuma iemeslu), kā arī sekmīgs vērtējums visos priekšmetos. Ja darba dēļ nākas kavēt nodarbības, bet izdodas nokārtot visas kvalifikācijas prasības, jaunietis var turpināt mācīties Jauniešu garantijā, taču stipendiju nesaņem.

Iemīlu savu darbu arvien vairāk

Pēc mācību pabeigšanas, Anna turpina strādāt par frizieri un vizāžisti skaistumkopšanas salonā Jelgavā un domā par ģimenes biznesu. "Abās profesijās esmu kā māksliniece, un iemīlu savu darbu arvien vairāk. Tā kā vīrs ir fotogrāfs, viņš palīdz reklamēt manus darbus, kurus var apskatīt Facebook lapā Annas Hair and Makeup."

Annai Jauniešu garantija ir devusi dubultu iespēju apgūt jaunas prasmes, kas ir ļoti noderīgas darba tirgū un viņas klientiem. "Mācības ir piecas dienas nedēļā, tāpēc, ja vien nav jābūt darbā no astoņiem līdz pieciem vai var strādāt pa vakariem, mācības var ērti apvienot ar darbu. Viss ir iespējams, ja zini, pēc kā tiecies. Paldies par šo iespēju!"

Mācies par frizieri vai vizāžistu jau šajā ziemā

Jauniešu garantijas programmā šobrīd pēdējā uzņemšana, un tajā var pieteikties apgūt arī friziera un vizāžista profesijas tikai 1 gada laikā. Ja esi vecumā no 17 līdz 29 gadiem, izmanto iespēju. 

Friziera profesiju piedāvā apgūt četras profesionālās izglītības iestādes - Jelgavas amatu vidusskola (pēc 12. kl.), Rīgas Stils un modes tehnikums (pēc 12.kl.), Saldus tehnikums (pēc 9.kl.) un Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums (pēc 9.kl.). Savukārt par vizāžistu var mācīties Jelgavas amatu vidusskolā (pēc 12.kl.). 

Pieteikšanās norit līdz 23. februārim, iesniedzot dokumentus izvēlētajā izglītības iestādē. Mācību sākums - 26. februārī.

Ar visām profesijām, mācību priekšrocībām, uzņemšanas noteikumiem, pieredzes stāstiem un citu noderīgu informāciju var iepazīties šeit.