Piepildījusi bērnības sapni ar Jauniešu garantiju

25.08.2017

Linda Mullere (25) no Ogres novada par frizieri vēlējās kļūt jau bērnībā, bet skolas vecumā apkārtējie mudināja izvēlēties nopietnāku profesiju. Sapnis par friziera darbu tika nolikts malā, un pēc 9. klases Linda izmācījās par ēdināšanas pakalpojumu speciālistu Bulduros. Deviņus gadus vēlāk īstā profesija tomēr vēlreiz atgādināja par sevi un Linda vairs nešaubījās. 

Vēlējās strādāt Latvijā

Pēc pirmās profesionālās izglītības iegūšanas Bulduru dārzkopības vidusskolā Linda strādāja par viesmīli Latvijā un vēlāk arī ārvalstīs, tajā skaitā uz kruīza kuģiem, lai varētu vairāk nopelnīt. “Strādāju ārzemēs, darbs kopumā patika, daudz komunicēju ar cilvēkiem, bet man tuvojās 25 gadi un sāku domāt par ģimeni. Darba dēļ ceļojot apkārt, ģimeni ir grūti nodibināt, tāpēc pieņēmu lēmumu, ka jāatgriežas Latvijā,” stāsta Linda.

Linda atgriezās mājās novembrī. Pirmos divus mēnešus viņa bija bez darba, dzīvoja pie vecākās māsas un domāja, ko darīt tālāk. Māsa ierosināja, ka jāiet mācīties, jo pa radio bija dzirdējusi par ziemas uzņemšanu Jauniešu garantijas programmā un ieteica painteresēties vairāk, jo mācības ir bez maksas un var saņemt stipendiju.

Sameklēju informāciju mājaslapā un sāku vērtēt, kādas profesijas Jauniešu garantijā var apgūt. Tā kā par frizieri vēlējos kļūt jau bērnībā, šoreiz ilgi nebija jādomā. Izvēlējos Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumu (RTRIT), jo tas atrodas Rīgā man izdevīgā vietā netālu no draudzenes dzīvesvietas, pie kuras mācību laikā dzīvoju," atceras Linda.

Mācības Linda uzsāka februārī un laiks tajās paskrēja ātri - vairāku mēnešu garumā līdz praksei viņa apguva gan teoriju, gan praktiskos knifus.

Pasniedzēji bija sava aroda meistari no dažādiem friziersaloniem, un Lindai patika, ka profesijas iemaņas varēja apgūt soli pa solim praktiskajās nodarbībās, kas bija divas reizes nedēļā. Varēja mācīties veidot griezumus gan vīriešiem, gan sievietēm.

Izmantojot stipendiju, Linda sāka pamazām iegādāties savus friziera instrumentus - kvalitatīvu ķemmi un šķēres, kas ir viņas galvenie darba ieroči. RTRIT piedāvāja arī apmeklēt dažādus frizieru kursus.

Lielākā daļa kursabiedru iegūst darbu

Jauniešu garantijas programmā obligāta ir kvalifikācijas prakse, kas ilgst 15 nedēļas. Prakses vietu palīdzēja sameklēt kursa audzinātāja RTRIT.

“Kad jau biju praksē, jutu, ka varētu no tās gūt vairāk - jaunas prasmes. Piezvanīja kursa biedrene, kura bija ļoti apmierināta ar savu prakses vietu un stāstīja, ka viņa iemācās ļoti daudz jauna un jau strādā ar klientiem. Viņas frizētavā bija vieta vēl vienam praktikantam un sapratu, ka nav vērts ilgāk gaidīt un jāmaina prakses vieta, ja tāda izdevība pavērsusies.”

Ar šo soli Linda bija tikai ieguvēja - pēc prakses viņai piedāvāja pastāvīgu darbu turpat friziersalonā Rīgā. Tālāk karjeras ceļš viņu aizveda uz saloniem Kolonna, kur viņa strādā Jūrmalā un Rīgā.

Friziera profesija ir pieprasīta darba tirgū, šajā jomā valda arī konkurence. “Prakses aizstāvēšanā uzzināju, ka lielākā daļa kursa biedru pēc prakses bija saņēmuši darba piedāvājumu, jūtamies darba devējiem vajadzīgi,” gandarīta jaunā friziere.

Galvenie klienti - vīrieši

“Klientu loks veidojas ļoti pamazām, bet ir jau arī savi pastāvīgie klienti. Ir patīkami, kad ienāk klients, esam brīvas mēs abas ar kolēģi, bet viņš izvēlas frizēties tieši pie manis,” par ikdienu stāsta Linda. “Mani galvenie klienti ir vīrieši - man patīk ar viņiem strādāt. Vīrieši nāk regulāri - katru mēnesi un nebaidās riskēt izvēlēties jaunu meistaru, bet sievietēm friziera apmeklējumu nereti ietekmē garastāvoklis, tāpēc sievietes pati izvēlos reti, bet nekad neatsaku.”

Lai strādātu šajā profesijā, jāseko līdzi arī modes tendencēm, tāpēc Linda regulāri internetā īpaši seko aktualitātēm vīriešu matu sakārtojumos.

“Šajā darbā nepieciešama gan pacietība, gan optimisms. Jāsaprot, ka pieraksts veidojas pamazām, bet katrs klients jāsagaida un jāpavada ar smaidu, pat ja neizdevās tik lieliski kā iecerēji, lai viņš grib pie tevis atgriezties. Jāprot arī uzklausīt.”

Atgādinot par viņas sākotnējo mērķi atgriezties Latvijā, lai veidotu ģimeni, Linda silti pasmaida un bilst, ka arī šis mērķis nav piemirsts un virzās uz savu sasniegšanu, tāpēc nav pat domas, ka vajadzētu doties strādāt ārpus Latvijā. Turklāt šajā profesijā viņa redz sev perspektīvu arī finansiāli - katrs jauns klients ļauj nopelnīt vairāk un dod gandarījuma sajūtu par darbu, kas sagādā prieku.

Jauniešu garantijas programma ir ļoti izdevīga - gada laikā var iegūt ļoti labus pamatus savā profesijā. Viss pārējais ir atkarīgs no paša cilvēka, viņa attieksmes un pacietības,” arī citus jauniešus iedrošina Linda.

Mācies par frizieri jau šajā ziemā

Friziera profesija regulāri atrodas TOP 10 populārāko Jauniešu garantijas profesiju vidū. To var pieteikties apgūt jau šajā ziemā, piesakoties mācībām līdz 23. februārim, lai mācības uzsāktu 26. februārī.  

Friziera profesiju 2018. gada sākumā piedāvā apgūt četras profesionālās izglītības iestādes. Divas ārpus Rīgas - Saldus tehnikums un Jelgavas amatu vidusskola, un divas Rīgā - Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums un Rīgas Stila un modes tehnikums.

Mācību laikā var saņemt stipendiju līdz 115 eiro mēnesī, apmaksātu dzīvesvietu kopmītnē un citas priekšrocības. Par visām profesijām, priekšrocībām, uzņemšanas noteikumiem un citu jauniešu pieredzi uzzini VIAA mājaslapā.

Informācija atjaunota 2018. gada 26. janvārī