Ar Jauniešu garantiju uz starptautiskās skatuves

19.12.2017

Elīnai Skrindževskai ir tikai 22 gadi, bet jau divas profesijas un vērtīga starptautiskā pieredze, pārstāvot Latviju pasaules mērogā. Vispirms viņa Jelgavas Amatu vidusskolā četru gadu garumā ieguva tērpu stila speciālista profesiju, bet pirms pāris mēnešiem vēlreiz absolvēja skolu, pusotra gada laikā kļūstot par apģērbu modelēšanas un konstruēšanas speciālisti programmā Jauniešu garantija.

Viena profesija aizved pie nākamās

Elīnu uz profesionālās izglītības ceļa virzīja vecāki. “Pēc 9. klases nezināju, ko gribu, tāpēc biju iecerējusi palikt vidusskolā. Vecāki manu lēmumu neatbalstīja, jo uzskatīja, ka nav jēgas vēl trīs gadus pavadīt vidusskolā bez amata. Sāku domāt, ko varētu darīt un iedomājos par friziera profesiju. Devos uz Jelgavas Amatu vidusskolu (JAV), bet tur man pastāstīja par tērpu stila speciālista profesiju, kurā apvienotas gan friziera, gan vizāžista prasmes, un tā likās veiksmīga kombinācija.”

Pēdējā kursā Elīna nonāca praksē, kuras laikā uzzināja, ka viņai ir talants šūšanā un saņēma ieteikumu iet mācīties tālāk, taču sākumā viņa vēlējās šīs prasmes pārbaudīt praksē un sāka strādāt šūšanas salonā Jelgavā. Pēc kāda laika viņu sasniedza ziņas, ka JAV tikai 1,5 gada laikā programmā Jauniešu garantija var apgūt arī apģērbu modelēšanas un konstruēšanas speciālista profesiju.

“Nākotnē vēlos atvērt savu šūšanas salonu, bet tikai ar šūšanu, kas man padodas, tas nebūtu iespējams, jo nepieciešamas iemaņas arī apģērbu konstruēšanā, ko parasti uztic pieredzējušām šuvējām,” spriež Elīna. Tā kā mācības bija īsas un tajās jāapgūst tikai profesionālie priekšmeti, Elīna pieņēma izaicinājumu.

Jāmācās intensīvi, bonuss - stipendija

“Šoreiz mācības bija krietni intensīvākas. Strauji apguvām profesijai nepieciešamo teoriju, kuras vidū ir arī dažādas formulas aprēķinu veikšanai, tāpēc bez matemātikas arī šajā profesijā nevar iztikt,” piebilst jauniete.

Elīnai noderīga šķita arī profesionālā angļu valoda, uzņēmējdarbības pamati, kas palīdzēs sava biznesa veidošanā, un saskarsmes psiholoģija, kas noder klientu apkalpošanā. Varēja apgūt arī franču valodu, savukārt prakse ilga gandrīz pusgadu.

Mācību un prakses laikā Elīna saņēma stipendiju, kuru viņa uzskata par lielu bonusu. Tā bija lielāka nekā iepriekšējo mācību laikā, - 70 līdz 115 eiro mēnesī, un to var saņemt, ja nav neattaisnotu kavējumu un ir sekmīgas atzīmes. Mācoties šajā programmā, ir arī citas priekšrocības

Pietrūkst viens punkts līdz izcilībai pasaules līmenī

Skolotājas iedrošināta, mācību laikā Elīna piedalījās profesionālās meistarības konkursā apģērba izgatavotāja profesijā. Sākotnēji viņa pārbaudīja spēkus reģionālā mērogā, vēlāk - nacionālā mērogā jauno profesionāļu meistarības konkursā SkillsLatvia 2017 Rīgā, kur savā profesijā ieguva 1. vietu.

Tālāk ceļš veda uz pasaules mēroga jauno profesionāļu meistarības konkursu WorldSkills 2017, kas notika Abū Dabī, Apvienotajos Arābu Emirātos. Tur Elīna apliecināja savas prasmes 29 valstu konkurencē.

“Pati noteikti konkursiem nebūtu pieteikusies, bet skolotāja, ģimene un draugi pārliecināja, ka es varu un neticamā kārtā nonācu līdz pasaules līmenim,” savā stāstā dalās jauniete un atzīst, ka konkursos nācās arī izkāpt no savas komforta zonas un apgūt jaunas lietas, piemēram, uzspraušanu jeb mulāžas tehniku uz manekena, lekālu izstrādi vai zīmēšanas tehniku krietni augstākā līmenī. Jāņem arī vērā, ka daudzi Elīnas sāncenši bija jaunieši, kuri profesiju apgūst ilgāk – trīs vai četrus gadus.

Par spīti prasmēm, kuras nācās apgūt no jauna, Elīnas sniegums starptautiskajā konkursā WorldSkills bija lielisks. Līdz izcilības medaļai, kas tiek piešķirta, iegūstot 700 punktus, viņai pietrūka tikai viens punkts. Lai arī par šo vienu punktu bija daudz emociju, Elīna ir ieguvusi pašapziņu un pārliecību par saviem spēkiem, kas lieliski noder mājās. 

Amats - vispirms sev

“Nākamajā dienā pēc atgriešanās no WorldSkills man bija jākārto kvalifikācijas eksāmens Jauniešu garantijā. Pēc tam, kad starptautiskajā konkursā sešu stundu laikā man bija jāuzkonstruē un jāuzšuj sarežģīta kleita, eksāmens Latvijā šķita viegli paveicams,” atzīst Elīna, kura eksāmenu nokārtoja izcili. To, ko neizdevās ierakstīt vēsturē Abū Dabī, izdevās mājās Jelgavā.

Šobrīd Elīna no pastāvīga darba ir paņēmusi pauzi, taču brīvajā laikā šuj draugiem, ģimenei un ir apņēmības pilna nākotnē atvērt savu salonu.

Jauniešiem, kas vēl tikai prāto par savu nākamo profesiju, Elīna iesaka: “Jebkurš amats noderēs - vispirms sev, tad ģimenei un draugiem. Ja ar to var arī nopelnīt un veidot savu uzņēmumu, - lieliski!”

Mācies šūšanas prasmes jau šajā ziemā

Šobrīd rit Jauniešu garantijas pēdējā uzņemšana 25 darba tirgū pieprasītās profesijās. Apģērbu modelēšanas un konstruēšanas speciālista profesija nav to klāstā, taču jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem var pieteikties mācībām šuvēja vai drēbnieka profesijā, kā arī citās profesijās, kuras var apgūt 1 gada laikā. 

Drēbnieka profesiju piedāvā apgūt Rīgas Stila un modes tehnikums (pēc 12.kl.), savukārt šuvēja profesiju - Jelgavas Amatu vidusskola (pēc 9.kl.). Dokumentu iesniegšana turpinās līdz 23. februārim, lai sāktu mācības jau 26. februārī. 

Sīkāka informācija - uzņemšanas noteikumimācību priekšrocības un visas profesijas.  

Foto galerija: Elīna SkillsLatvia komandas svinīgajā apbalvošanā pie izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska un startējot profesionālās meistarības konkursā WorldSkills 2017.