Jauniešu garantija - durvis uz darba tirgu

14.02.2017

Stefānija Broliša (23) šobrīd strādā savā dzimtajā pilsētā Rēzeknē un iegūst otru augstāko izglītību, taču pa vidu starp abām studijām viņas ceļš aizveda uz profesionālās izglītības iestādi un programmu Jauniešu garantija, kas pavēra durvis uz darba tirgu un profesiju, kurā Stefānijai ir lieli mērķi. 

Pārsteidza stipendija un motivēja prakse 

“Man bija 21, kad absolvēju Daugavpils universitāti un ieguvu bakalaura grādu filoloģijā. Nebija darba pieredzes un jutu, ka ar iegūto izglītību ir par maz, lai atrastu darbu, kas tiešām patīk,” atceras Stefānija. Viņa izlēma, ka vēlas turpināt mācības kādā praktiskākā nozarē, kas piedāvā plašāku darba pieredzi.  

“Sāku interesēties par mācību programmām Daugavpilī un tuvākajā apkārtnē. Mani ieinteresēja finanšu darbinieka profesija, ko piedāvāja apgūt Malnavas koledžā programma Jauniešu garantija. Īpaši pārsteidza tas, ka par mācībām pašai nebija jāmaksā, bet tieši pretēji - man vēl maksāja stipendiju. Turklāt, izglītību var iegūt samērā īsā laikā,” stāsta Stefānija. Salīdzinājumā ar studijām universitātē tās bija būtiskas priekšrocības.

Malnavas koledžā Stefānijai strādāja paziņas un tā viņa uzzināja, kas nepieciešams, lai uzsāktu mācības. “Mani ļoti motivēja tas, ka varēšu iziet praksi un iejusties īstā darba vidē. Cerēju, ka, ja sevi pierādīšu, iegūšu darba pieredzi vai iespēju palikt strādāt prakses vietā,” neslēpj Stefānija, jo viņa zināja, ka augstākās izglītības diploms vēl neko negarantē. 

Jau mācību laikā praktiska darbošanās 

Mācības Stefānijai patika, jo tajās varēja uzreiz pildīt dažādus praktiskos uzdevumus. “Iegūtās zināšanas un pasniedzēju sniegtie teorētiskie materiāli man noder vēl tagad: gan veicot darba pienākumus, gan personīgajām vajadzībām. Pasniedzēji vienmēr bija atsaucīgi un pretimnākoši,” mācības un pasniedzējus slavē Stefānija.

“Patiesībā viss, ko piedāvāja Jauniešu garantija, bija ļoti noderīgs. Mācību laikā saņēmu stipendiju un dzīvoju kopmītnēs Malnavā, nemaksājot par īri. Paralēli apmeklēju karjeras konsultācijas. Braucām arī bezmaksas ekskursijā uz galveno bankas Citadele ēku Rīgā, kur mūs iepazīstināja ar bankas darbu.”

Atbildīga prakse Rēzeknes slimnīcā 

Vairāk nekā trīs mēnešus mācībām atvēlētā laika jauniešiem ir jāpavada kvalifikācijas praksē. To Stefānija atrada pati - interesējās Rēzeknes slimnīcas finanšu daļā, kur viņu arī laipni uzņēma un ļāva sevi pierādīt.

“Prakse ļoti patika. Tās laikā aktīvi veicu pienākumus ne tikai finanšu daļā, bet arī citās struktūrvienībās, piemēram, personāldaļā un grāmatvedībā. Izbaudīju sajūtu, ka ļauj strādāt un paļaujas, dodot veikt arvien atbildīgākus uzdevumus,” iespaidos dalās Stefānija.

Prakses laikā slimnīca ieviesa jaunu grāmatvedības programmu, kurā bija nepieciešams ievadīt un salīdzināt grāmatvedības datus. “Guvu pieredzi un zināšanas darbā ar divām grāmatvedības programmām vienlaikus. Esmu pateicīga prakses vadītājai, kura man daudz iemācīja,” saka Stefānija.

Turpina strādāt un studēt 

Pēc absolvēšanas Stefānija palika strādāt slimnīcas grāmatvedības nodaļā. “Man bija liela vēlme turpināt mācīties un iegūt augstāko izglītību jaunajā profesijā, bet pietrūka finanšu mācību uzsākšanai, tāpēc uz laiku devos projām no Latvijas uz ārzemēm, lai nopelnītu naudu studijām,” savas karjeras līkločus raksturo Jauniešu garantijas absolvente.

“Atgriežoties man piedāvāja vakantu vietu turpat slimnīcā, taču citā amatā. Veicot jaunos pienākumus, izmantoju gan mācību laikā iegūtās zināšanas, gan praksē gūtās iemaņas. Galvenais ir prasme ātri visu apgūt un pielāgoties. Pašlaik strādāju un studēju grāmatvedību neklātienē Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā.”

Stefānija neplāno apstāties pie sasniegtā. Viņas plāni ir turpināt un pabeigt iesāktās studijas, kā arī kļūt par kvalificētu un augsti vērtētu darbinieku uzņēmumā, ar laiku paralēli darbam iesākot kaut ko savu.

“Iesaku Jauniešu garantiju arī citiem jauniešiem, jo tā ir iespēja pierādīt sevi. Viss, ko esmu apguvusi, man noder darba tirgū. Turklāt, Jauniešu garantija piedāvā plašu izglītības programmu klāstu, kas var kļūt par iesākumu lieliem panākumiem,” iedrošina Stefānija.

Uzziņai

Jauniešu garantijas uzņemšanas laikā profesionālās izglītības iestādes visā Latvijā piedāvā apgūt kādu no darba tirgū pieprasītām profesijām gada laikā. Šīm mācībām var pieteikties jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem. Ar visām profesijām, mācību priekšrocībām, uzņemšanas noteikumiem, pieredzes stāstiem un citu noderīgu informāciju var iepazīties šeit.