Jauns izglītības portāls - www.niid.lv

11.10.2007

Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu ir izveidojusi nacionālu izglītības iespēju datubāzi http://www.niid.lv/, kurā šobrīd ir informācija par Latvijas izglītības iestāžu piedāvātajām izglītības iespējām, bet nākotnē tā kļūs par daļu Eiropas Komisijas izglītības portālā PLOTEUS, kas nodrošina informāciju par izglītību 31 Eiropas valstī.

Portāla http://www.niid.lv/ nacionālā izglītības iespēju datubāze ir veidota kā plašs un ērti lietojams izglītības iespēju ceļvedis visiem tiem Latvijas iedzīvotājiem, kas domā par jebkāda veida izglītošanos.

Patlaban portālā apmeklētāji var iegūt informāciju par augstākās un profesionālās vidējās izglītības programmām. Nākotnē portāla datu bāzi iecerēts papildināt arī ar ziņām par pamatskolām un vidusskolām, tālākizglītību, kā arī par dažādiem kursiem. Par katru izglītības programmu portāla datubāzē atrodams neliels apraksts, kas palīdz saprast izglītības saturu, ir norādīts iegūstamais grāds vai kvalifikācija, mācību ilgums un apguves valoda, ir norādīta mācību maksa, nepieciešamās priekšzināšanas, kā arī kārtojamie iestājpārbaudījumi. Portālā ir apskatāmi arī programmu licencēšanas un akreditācijas dati.

„Galvenā šīs datubāzes priekšrocība ir tā, ka visa ar izglītības iespējām saistītā informācija tajā atrodama vienuviet, turklāt tā sakārtota pēc vieniem parametriem un izklāstīta visiem saprotamā veidā, tāpēc tajā ir viegli orientēties," uzsver VIAA Projekta ieviešanas nodaļas datubāzes vadītājs Didzis Poreiters.

Atrast nepieciešamo katrs var sev visērtākajā veidā: ievadot atslēgas vārdu, kārtojot informāciju pēc iegūstamās izglītības konkrētajā izglītības iestādē vai atlasot informāciju pēc citiem papildu parametriem. Datubāzes veidotāji īpaši uzsver meklēšanas sistēmas ērtumu. „Meklēšana darbojas līdzīgi ierastajiem interneta meklētājiem - ierakstot vienu vai vairākus atslēgas vārdus, datu bāze atlasa atbilstošus rezultātus," stāsta D.Poreiters.

Portāla apmeklētājiem NIID.LV ir pieejama arī vērtīga informācija - mājas lapas sadaļās izvietoti dažādi ar aktuāliem izglītības jautājumiem saistīti skaidrojumi un apraksti, kā arī interaktīvi karjeras izvēles testi. Savukārt sadaļā e-konsultācijas būs iespēja uzdot jautājumus par izglītību un saņemt uz tiem atbildes.

Izglītības iespēju datubāzi NIID.LV VIAA ir izveidojusi Eiropas Sociālā fonda projekta „Karjeras izglītības programmu nodrošinājums izglītības sistēmā" ietvaros. Šī datubāze nākotnē kļūs par daļu no Eiropas Komisijas informācijas portāla PLOTEUS II, kas dienasgaismu ieraudzīs 2008. gadā. Tā galvenā ideja ir kļūt par sava veida vārtiem, caur kuriem Eiropas Savienības valstu iedzīvotāji varēs piekļūt valstu nacionālajām datubāzēm - informācijai par izglītības iespējām attiecīgajā zemē.

Informāciju plānots regulāri atjaunot sadarbībā ar izglītības sniedzējiem, tāpēc datubāze solās būt uzticams informācijas avots. Informāciju datubāzē NIID.LV izglītības iestādes var ievietot attālināti ar interneta palīdzību. Tas ļauj pašiem izglītības sniedzējiem papildināt un labot informāciju par savas iestādes sniegtajām izglītības iespējām jebkurā ērtā laikā.  

Sākot no 2008. gada janvāra, notiks NIID.LV informācijas dienas un apmācību semināri, kurās izglītības iestādes uzzinās, kā notiek informācijas ievietošana NIID.LV datubāzē. Taču jau pirms šiem pasākumiem izglītības iestādes var saņemt pieeju darbam ar NIID.LV datubāzi un veikt datu rediģēšanu vai papildināšanu. Lai palīdzētu veikt šo darbu, ir sagatavota NIID.LV lietotāja rokasgrāmata. Savukārt izglītības iestādēm, kas nevēlas vai nevar veikt informācijas ievietošanu NIID.LV datubāzē pašas, VIAA piedāvā alternatīvu risinājumu, proti, nosūtīt informāciju VIAA. Nepieciešamo atbalstu informācijas ievietošanā var saņemt, rakstot uz pa e-pastu: info@niid.lv Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret spamu, Jums ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu vai zvanot 7830831. Augstāko un profesionālo izglītības iestāžu pārstāvjus VIAA aicina precizēt un papildināt NIID.LV informāciju.

Papildinformācija:

Inita Blačforda
VIAA Komunikācijas nodaļas vadītāja
Tālr.: 7814326, mob. tālr.: 29144193
e-pasts: inita.blacforda@viaa.gov.lv