Jauniešu garantija palīdz uzņēmējiem sagatavot nepieciešamos speciālistus

17.08.2016

Līdz augusta beigām notiek uzņemšana Jauniešu garantijas izglītības programmās, kurās bez maksas viena vai pusotra gada laikā iespējams apgūt darba tirgū pieprasītas profesijas. Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) aptauja rāda, ka 80% no Jauniešu garantijas Vidzemes izglītības iestāžu absolventiem mēnesi pēc profesijas iegūšanas strādā, un gandrīz puse no tiem - iegūtajā profesijā.


Iespēja izvēlēties no 33 profesijām

Uzņemšana Jauniešu garantijas profesionālās izglītības programmās notiek 37 Latvijas profesionālās izglītības iestādēs. To vidū ir arī sešas Vidzemes reģiona profesionālās izglītības iestādes – Barkavas Profesionālā vidusskola, Cēsu Profesionālā vidusskola, Priekuļu tehnikums, Smiltenes tehnikums, Valmieras tehnikums un Mālpils Profesionālā vidusskola.

Jauniešu garantijas programmās Vidzemē jauniešiem ir iespēja apgūt 33 Latvijas darba tirgū pieprasītas profesijas, kuru vidū ir veterinārārsta asistents, grāmatvedis, pavārs, konditors, viesmīlis, ekotūrisma speciālists, lauku īpašuma apsaimniekotājs, drēbnieks, SPA speciālists, motorzāģa operators, automehāniķis, spēkratu mehāniķis un citas.

Jūlijā jaunieši Vidzemes izglītības iestādēs priekšroku deva tādām profesijām kā celtniecības un ceļu būves mašīnu mehāniķis, mehatronisku sistēmu tehniķis, kokkopis un apdares darbu tehniķis. Zema interese bija par tādām būvniecības un kokapstrādes profesijām kā ēku būvtehniķis, mēbeļu galdnieks (Mālpils Profesionālā vidusskola), namdaris (Cēsu Profesionālā vidusskola), jumiķis, guļbūves ēku celtnieks (Priekuļu tehnikums). Darba devēji aicina nenovērtēt par zemu arī ķīmiskās produkcijas ražošanas operatora, piena produktu ražošanas tehniķa un tekstiliju ražošanas speciālista profesijas (Valmieras tehnikums), kā arī lopkopības tehniķa arodu (Smiltenes tehnikums).


Uzņēmējiem trūkst kvalificētu speciālistu

Ir uzņēmumi, kas cieši sadarbojas ar profesionālās izglītības iestādēm, lai sagatavotu tieši viņiem nepieciešamos speciālistus. Valmierā uzņēmumi AS “Valmieras piens” un AS “Valmieras stikla šķiedra” jau ilgstoši iesaistās jauno speciālistu sagatavošanā, prakses vietu nodrošināšanā, kā arī ir ieinteresēti jaunu darbinieku piesaistīšanā.

“Valmieras tehnikumam ir izveidojusies laba sadarbība ar uzņēmumiem, kuros īsteno darba vidē balstītās programmas tādās profesijās kā piena produktu ražošanas tehniķis, mehatronisku sistēmu tehniķis un citi. Sagatavojam speciālistus arī konkrētu uzņēmumu vajadzībām, un ieguvēji ir visi – audzēkņiem ir prakses vietas, motivējoša stipendija un darba iespējas pēc skolas absolvēšanas, uzņēmums iegūst kvalificētu darbaspēku, savukārt skola var lepoties ar audzēkņiem, kuri pēc absolvēšanas ir apmierināti ar savu izglītības izvēli,” pieredzē dalās Valmieras tehnikuma direktors Ēriks Spuriņš.

AS “Valmieras piens” un Valmieras tehnikuma sadarbība uzsākta vairāk nekā pirms 30 gadiem, kad uzņēma pirmās grupas, kas tika apmācītas piena pārstrādes uzņēmumu vajadzībām. Pa šiem gadiem uzņēmuma rindas kuplinājuši daudzi šo programmu absolventi.

“Esam novērojuši, ka atsaucība uz izsludinātajām vakancēm ir liela, taču izteikti jūtama kandidātu izglītības neatbilstība uzņēmuma vajadzībām un piedāvātajām vakancēm. Šobrīd nodarbinām gandrīz 200 darbiniekus, no kuriem vairāk nekā puse ir ražošanā strādājošie – piena produktu pārstrādātāji un meistari, ražošanas operatori un iekārtu remontatslēdznieki. Tieši šajās specialitātēs izjūtam vislielāko atbilstoši izglītotu darbinieku trūkumu,” stāsta AS “Valmieras piens” personāla daļas vadītāja Sannija Novika. Lai veicinātu interesi par uzņēmumam nepieciešamām programmām, plānots veikt korekcijas iepriekšējā sadarbībā, piedāvājot jauniešiem apgūt šīs profesijas uzņēmuma darba vidē.

Valmieras uzņēmums AS “Valmieras stikla šķiedra” regulāri iegulda līdzekļus ražošanas tehnoloģiju modernizācijā, tomēr bez cilvēku zināšanām un prasmēm neiztikt. Visvairāk uzņēmums nodarbina vidējā līmeņa speciālistus, kuri spēj apkalpot modernās un jaudīgās iekārtas, noturēt augstu kvalitātes latiņu, reaģēt problēmu gadījumos un novērst nelielus ražošanas traucējumus. Arī augstāka līmeņa inženieriem, piemēram, ķīmijas, tekstila, mehatronikas vai energoresursu jomās, ir interesanti darba uzdevumi un izaicinājumi.

“Pašreiz uzņēmumā vairāk nekā trešā daļa strādājošo ir vecumā no 18 līdz 29 gadiem - kolektīvs ir jauns, dinamisks, daudziem ir līdzīgi vaļasprieki, tāpēc īpaši aicinām jauniešus pievienoties mūsu kolektīvam, izvēlēties praktisku profesiju, apgūt to modernā veidā Valmieras tehnikumā, sākt strādāt un pelnīt. Uzņēmums piedāvā labas karjeras iespējas gan Latvijā, gan ASV,” par ieguvumiem stāsta AS “Valmieras stikla šķiedra” apmācību koordinatore Ilze Andersone.


Uzņemšana Jauniešu garantijā

Lai bez maksas iegūtu profesiju kādā no Jauniešu garantijas izglītības programmām, jaunietim jābūt vecumā no 17 līdz 29 gadiem ar pamatskolas, vidusskolas vai vidējo profesionālo izglītību. Piedāvātās iespējas var izmantot arī tie, kas strādā algotu darbu un pašnodarbinātie. Pieteikties mācībām aicināti arī vakarskolu audzēkņi un jaunieši, kas iegūst vidējo izglītību tālmācībā vai studē nepilna laika studiju programmās augstskolās, kā arī jaunās māmiņas.

Mācības Jauniešu garantijā ļauj saņemt dažāda veida atbalstu, tai skaitā stipendiju no 70 līdz 115 eiro mēnesī. Audzēknim nodrošināti nepieciešamie mācību līdzekļi, bezmaksas dzīvošana dienesta viesnīcā un karjeras atbalsta pasākumi. Mācības ietver 15 nedēļu ilgu kvalifikācijas praksi, kuras laikā tiek apmaksāti ceļa izdevumi un naktsmītne, ja pamatoti nepieciešams.

Dokumentus izvēlētajā profesionālās izglītības iestādē var iesniegt līdz augusta beigām. Ar uzņemšanas noteikumiem un visām 100 profesijām var iepazīties VIAA mājaslapā – www.viaa.gov.lv/jauniesugarantija.

Projekta Jauniešu garantija aktivitāti “Sākotnējās profesionālās izglītības programmu īstenošana Jauniešu garantijas ietvaros” finansē no ES Jaunatnes nodarbinātības iniciatīvas, Eiropas Sociālā fonda, kā arī Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. 

 

Papildu informācija:

Liene Jurkāne
Hauska & Partner
Kampaņas “Tavas dzīves plāns mācībām ar Jauniešu garantiju” komunikācijas konsultante
tālr.: 26453661
e-pasts: liene.jurkane@hauska.com

Kristīne Keiča
VIAA Komunikācijas un programmu publicitātes nodaļas
Sabiedrisko attiecību speciāliste
tālr.: 67785461, 28628088
e-pasts: kristine.keica@viaa.gov.lv