Cēsu un Priekuļu novadā var pieteikties mācībām pieaugušajiem 53 programmās

11.06.2019

Visā Latvijā turpinās ceturtā pieteikšanās kārta Eiropas Savienības (ES) fondu pieaugušo izglītības projektā “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”, kuru īsteno Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Cēsu un Priekuļu novadā var pieteikties mācībām 53 izglītības programmās sešās izglītības iestādēs. Strādājošie vecumā no 25 gadiem pirmoreiz to var ātri un ērti izdarīt tiešsaistē līdz 28. jūnijam.

Cēsu un Priekuļu novadā palielinājies mācību klāsts

Latvijā kopumā šajā kārtā iedzīvotāji var izvēlēties apgūt kādu no vairāk nekā 800 dažāda garuma un satura izglītības programmām, kas pieejamas 46 Latvijas pilsētās un novados. Cēsu un Priekuļu novadā piedāvāto mācību klāsts audzis no 23 izglītības programmām trešajā pieteikšanās kārtā uz 53 mācību programmām šajā kārtā. 48 mācību programmas no tām piedāvātas Cēsu novadā, bet piecas - Priekuļu novadā.

Visā Latvijā, kā arī Cēsu un Priekuļu novadā pirmoreiz var pieteikties mācībām mūžizglītības kompetencēs, kas palīdz iegūt dzīves garumā noderīgas prasmes, lai pielāgotos izmaiņām darba tirgū. Cēsu novadā šīs kompetences piedāvā apgūt kādā no 11 izglītības programmām, kuru klāstā ir tādas mācības kā komandas darba vadīšanas ABC, produkta veidošana un pārdošana, digitālās prasmes darba vajadzībām, zaļā biznesa idejas mazā uzņēmuma darbības uzsākšanā un citas. Priekuļu novadā var pieteikties apgūt profesionālo angļu valodu mehāniķiem.

Līdzīgi kā iepriekšējās kārtās 41 izglītības programma Cēsu un Priekuļu novadā pieejama 10 tautsaimniecības nozarēs. To vidū ir arī tādas programmas, kurās var iegūt profesiju. Cēsu novadā var pieteikties apgūt apdares darbu strādnieka, šūšanas iekārtu operatora vai lokmetinātāja profesiju, savukārt Priekuļu novadā - augkopības tehniķa, autodiagnostiķa, automehāniķa un spēkratu mehāniķa profesiju.

Jaunums - pieteikšanās tiešsaistē

Pirmo reizi projekta laikā pieteikšanās norit tiešsaistē mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv jebkurā diennakts laikā. Iedzīvotājiem vairs nav jāsūta pieteikums e-pastā vai jādodas uz izglītības iestādi klātienē.

Ja strādājošajiem nepieciešams informatīvs atbalsts piemērotāko mācību izvēlei vai nav iespēju pieteikties mācībām tiešsaistē, konsultācijas un iespēju pieteikties klātienē nodrošina pieaugušo izglītības koordinatori 82 VIAA sadarbības pašvaldībās, tostarp arī Cēsu, Priekuļu, Līgatnes un Raunas novados. Visu koordinatoru kontakti pieejami www.macibaspieaugusajiem.lv.

Mācībām var pieteikties strādājoši un pašnodarbināti iedzīvotāji vecumā no 25 gadiem līdz neierobežotam vecumam, tostarp jaunie vecāki bērna kopšanas atvaļinājumā, saglabājot darba attiecības, un strādājoši pensionāri. Ikviens strādājošais mācīties šī projekta ietvaros var vienu reizi. Cēsu, Priekuļu un citu tuvējo novadu iedzīvotāji var pieteikties mācībām arī citās Latvijas vietās.

Cēsu un Priekuļu novadā mācības šajā kārtā piedāvā sešas izglītības iestādes - Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Cēsu Tehnoloģiju un Dizaina vidusskola, Priekuļu tehnikums, mācību centrs BUTS un Profesionālās izaugsmes centrs.

Maznodrošinātajiem un trūcīgajiem iedzīvotājiem mācības ir bez maksas, savukārt pārējiem strādājošajiem jānodrošina 10% līdzmaksājums, kuru var finansēt arī darba devējs. Mācību maksa ir atkarīga no izglītības programmu veida un ilguma. Tie ir vidēji 36 eiro īsākajās izglītības programmās, kā arī vairāki simti eiro garākajās programmās, kurās var iegūt profesiju.

Plašāka informācija par uzņemšanas nosacījumiem, mācību un atbalsta iespējām, kā arī visu mācību saraksts ir publicēts projekta tīmekļa vietnē www.macibaspieaugusajiem.lv.

Mācījušies jau vairāk nekā 460 cilvēku

Kopš projekta uzsākšanas 2017. gadā tajā noritējušas jau trīs pieteikšanās kārtas, kurās mācības uzsākuši vairāk nekā 17 000 strādājošo. No Cēsu, Amatas, Līgatnes, Pārgaujas, Priekuļu, Raunas, Jaunpiebalgas un Vecpiebalgas novadiem projektā līdz šim iesaistījušies 466 strādājošie, no kuriem 73% mācības jau ir pabeiguši. 33% jeb katrs trešais mācību dalībnieks ir vecumā no 45 gadiem, kas apliecina novadu iedzīvotāju gatavību mācīties mūža garumā.

Līdz šim Cēsu, Priekuļu un citu tuvējo novadu iedzīvotāju vidū populārākās mācību programmas ir bijušas dažādu kategoriju autovadītāju apmācība, mācības šūto un dekoratīvo izstrādājumu ražošanas tehnoloģijā, datu analīze un pārskatu sagatavošana ar MS Excel, koka izstrādājumu dizains un restaurācija, kā arī jaunākās tendences konditorejas izstrādājumu gatavošanā un noformēšanā. Daļa no tām pieejamas apguvei arī šajā kārtā.

ES fondu pieaugušo izglītības projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” mērķis ir pilnveidot nodarbināto personu profesionālo kompetenci, lai novērstu darbaspēka kvalifikācijas neatbilstību darba tirgus pieprasījumam un veicinātu gan strādājošo konkurētspēju, gan darba produktivitātes pieaugumu. Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, ieguldot tajā vairāk nekā 25 miljonus eiro.

Papildu informācija:

Zane Ieviņa
Kampaņas “Tuvāk jaunam darbam!” sabiedrisko attiecību speciāliste
P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības
Tālrunis: 26278178
E-pasts: zane.ievina@prae.lv

Kristīne Keiča
VIAA Komunikācijas un programmu publicitātes nodaļas
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālrunis: 67785461, Mob.: 25541985
E-pasts: kristine.keica@viaa.gov.lv