Uz ātro randiņu ar profesiju pārstāvjiem ierodas teju 200 jauniešu

14.10.2015

Turpat 200 jauniešu otrdien, 13. oktobrī, pulcējās Vecrīgā pie Karjeras nedēļas vides instalācijas “Atver profesijas durvis”, lai klātienē tiktos ar sešu dažādu profesiju pārstāvjiem. Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) organizētajā aktivitātē “Ātrais randiņš ar profesiju” jaunieši varēja uzzināt, kā paiet tipiska darba diena profesijā, izzināt tās plusus un mīnusus, pieprasījumu darba tirgū un citus nozīmīgus aspektus, piemēram, nepieciešamās prasmes un izglītību.

“Augustā veicām jauniešu aptauju sociālajā tīklā “Draugiem.lv”, kurā 77% jauniešu norādīja, ka viņuprāt labākais veids, kā iepazīt profesijas, ir aprunāties ar to pārstāvjiem klātienē, bet ne visiem ir šādas iespējas,” skaidro VIAA Informācijas un karjeras atbalsta departamenta direktore Aleksandra Joma, “tāpēc šogad Karjeras nedēļas laikā organizējām “ātro randiņu”, kurā īsā laikā pēc iespējas vairāk jauniešiem bija iespēja gūt pirmo iespaidu par profesijām. To vidū gan sabiedrībā zināmas nodarbošanās, gan mazāk populāras specialitātes, lai paplašinātu jauniešu redzesloku par profesiju daudzveidību.”

Šajā akcijā tika pārstāvētas sešas dažādas profesijas, par kurām paši jaunieši bija nobalsojuši sociālajā tīklā “Draugiem.lv”, norādot, ka tieši šajās jomās praktizējošus speciālistus viņi vēlētos satikt un iztaujāt klātienē. Populārāko profesiju vidū šajā balsojumā bija modes dizainers, ārsts, pavārs, programmētājs, dīdžejs un žurnālists.

Šīs profesijas ātrajā randiņā pārstāvēja restorāna “Lido” pavārs Emīls Lunte, programmētājs Jānis Kadeģis no uzņēmuma “Accenture”, dīdžejs Toms Grēviņš no radio “Pieci”, rīta raidījuma “Pieci Rīti” vadītājs, gastroenteroloģe Ilona Vilkoite no Veselības centra 4, modes dizainere, zīmola “Vaskala” radītāja Ērika Rudika, žurnāliste, izdevuma “Tautas Veselības Avīze” redaktore Anda Leiškalne. Pasākumā interesenti varēja arī konsultēties pie karjeras konsultantes Daigas Udrases.

Profesiju pārstāvji atzina, ka jauniešiem visvairāk interesēja, kādi ir viņu darba pienākumi un atalgojums. Daudzi lūdza padomu, kurus mācību priekšmetus skolā vairāk mācīties vai par ko interesēties, lai varētu strādāt konkrētajā profesijā.

Programmētājs Jānis Kadeģis atzīst: „Par programmētāja profesiju visvairāk interesējās tie, kuriem ir interese par datoriem. Visbiežāk jautājumi tika uzdoti par profesijas plusiem un mīnusiem.”

Dīdžejs Toms Grēviņš: „Galvenokārt jauniešiem interesē entuziastiski un pārliecinoši stāsti, kas iedvesmo kaut ko darīt. Izskatījās, ka viņi mēģina iegūt kopskatu par profesijām. Labi, ka randiņā bija tik dažādas profesijas un jaunieši redz, ka nav tikai profesijas, kur jāstrādā no deviņiem līdz pieciem. Visbiežāk uzdotais jautājums, protams, bija par atalgojumu un vai tas ir pietiekošs izdzīvošanai.”

Gastroenteroloģe Ilona Vilkoite pēc pasākuma secina:“Skolēnus ļoti interesēja praktiski jautājumi – kādus priekšmetus skolā izvēlēties, lai varētu startēt medicīnas fakultātē, cik ilgi jāmācās, cik daudz jāstrādā, vai darbs ir grūts. Daudziem bija arī interese par iespējām studēt un strādāt ārzemēs. Skolēni atstāja ļoti ieinteresētu un plaši domājošu, mērķtiecīgu jauniešu iespaidu.”

Līdzīgi “randiņi” notiek arī pārējās pilsētās, kurās šonedēļ norisinās Karjeras nedēļa, piemēram, Liepājā un Rojā.

Piedāvājot jauniešiem dažādus veidus, kā iepazīt profesijas, Karjeras nedēļas laikā sociālajā tīklā “Draugiem.lv” pieejama interaktīva un izzinoša spēle “Atver profesijas durvis”, kurā, uzminot profesijas, var cīnīties par vērtīgu balvu. Spēle pieejama VIAA “Draugiem.lv” lapā: http://www.draugiem.lv/viaa/. Vecrīgā, Kaļķu un Vaļņu ielu krustojumā, Karjeras nedēļas laikā apskatāma Karjeras nedēļai veltīta instalācija “Atver profesijas durvis!”, kur ikviens var iejusties septiņu profesiju tēlos. Profesijas jau vairākus gadus jaunieši var iepazīt arī portālā “ProfesijuPasaule.lv”, ceļojot virtuālā pilsētā un apciemojot 20 mājas ar 112 dažādām profesijām, kā arī mājas “Kļūsti uzņēmējs” un “Izpēti profesiju pats”.

 

Foto no Karjeras nedēļas aktivitātes “Ātrais randiņš ar profesiju”: Flickr.

Detalizēta pasākumu programma 20 pilsētās pieejama VIAA mājaslapā: www.viaa.gov.lv/karjeras_nedela.