Atzīti profesionāļi atver profesijas durvis jauniešiem

06.10.2015

Lai jauniešos raisītu interesi par profesiju daudzveidību un vēlmi tās tuvāk iepazīt, šodien Vecrīgā atklāta interaktīva instalācija “Atver profesijas durvis!”. Instalācija vizualizē konditora, mikrobiologa, ārsta, programmētāja, ugunsdzēsēja, modes dizainera un būvinženiera profesijas, ieskandinot Karjeras nedēļu, kas 20 Latvijas pilsētās norisināsies no 12. līdz 16. oktobrim.

Atklāšanas pasākumā simboliski durvis uz šīm profesijām atvēra septiņi profesionāļi, kas iedvesmoja jauniešus iepazīt dažādas profesijas.

 

Liene Zemīte, kafejnīcas „Lapsas Māja” īpašniece un konditore: „Jau skolas laikā jāsāk eksperimentēt un pamēģināt strādāt ne tikai jomā, kas pašam tobrīd interesē, bet paplašināt redzesloku, izmēģinot arī citas lietas. Pati jau bērnībā izmēģināju visdažādākās receptes. Tad sapratu, ka vēlos pati savu uzņēmumu un mērķtiecīgi studēju uzņēmumu vadību. Pašlaik nodarbojos ar savu sirdslietu un vadu uzņēmumu.”

Edgars Štrauss, grupas uzņēmuma SIA “RBSSKALS Būvvadība” valdes priekšsēdētājs, uzskata: “Katrā cilvēkā jau ir ielikts kodiņš, kas nosaka virzienu. Atšķirīgs ir tikai vecums, kurā cilvēks šo virzienu atpazīst. Nevajag izvēlēties darbu pēc tā, cik tajā var nopelnīt, jo nopelnīt var jebkurā profesijā - viss atkarīgs no cilvēka fiziskās un intelektuālās atdeves. Nav labo vai slikto profesiju, jo katrā darbā ir gan maize, gan garoza.”

Uzņēmuma “Accenture Latvia” vadītājs Maksims Jegorovs skaidro: “Jaunieši nereti atliek savas profesijas izvēli uz pēdējām klasēm, kas palielina iespēju, ka viņš var pārdomāt un pārtraukt studijas iecerētajā nozarē. Aicinu jauniešus un viņu vecākus ne tikai rūpīgi izvērtēt katra spēcīgākās puses, spējas un prasmes, bet arī rūpīgi izpētīt darba tirgu, lai virzītu bērnu attīstīties tajos virzienos, kas nākotnē būs perspektīvi.”

Savas profesijas durvis atvēra arī modes dizainere Natālija Jansone, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Rīgas reģiona pārvaldes 1. daļas ugunsdzēsējs glābējs (ūdenslīdējs) kaprālis Arnis Hofmanis, Latvijas Universitātes molekulārbioloģe Inese Čakstiņa un Rīgas Bērnu slimnīcas vadītāja un ārste Anda Čakša.

Līdzīgi kā instalācijā, Karjeras nedēļas pilsētās pasākumu norises vietās būs pieejamas karjeras tematikā noformētas durvis. Jaunieši ir aicināti fotografēties pie šīm durvīm un instalācijas Vecrīgā, kā arī ievietot fotogrāfijas sociālajos tīklos, lietojot mirkļbirku #AtverProfesijasDurvis, lai tādā veidā apliecinātu savu gatavību jau skolas laikā domāt par savu nākotnes profesiju.

Instalācija Vecrīgā Kaļķu un Vaļņu ielu krustojumā būs apskatāma līdz 16. oktobrim.


Par Karjeras nedēļu 2015

Šogad Karjeras nedēļas vadmotīvs ir “Atver profesijas durvis!”, galveno uzmanību veltot nākotnes profesijas iepazīšanai radošā un atraktīvā veidā.

Karjeras nedēļu organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar Latvijas pilsētu un novadu pašvaldībām un izglītības pārvaldēm. To atbalsta Eiropas Komisijas programma Erasmus+ Karjeras konsultēšanas un informācijas tīkla Euroguidance ietvaros.

Šogad Karjeras nedēļa norisināsies vienlaikus 20 Latvijas pilsētās un novados: Rīgā, Cēsīs, Jelgavā, Jēkabpilī, Gulbenē, Kuldīgā, Liepājā, Ventspilī, Rojā, Rēzeknē, Daugavpilī, Valmierā, Alūksnē, Saldū, Ogrē, Lielvārdē, Talsos, Dagdā, Preiļos un Tukumā.

Pasākumu programma šajās pilsētās un novados pieejama interneta vietnē www.viaa.gov.lv/karjeras_nedela.

Foto no vides instalācijas atklāšanas: Flickr.com