Konkursantu lielākais izaicinājums ir iekļaušanās ierobežotajā laikā

27.09.2018

SkillsLatvia komandas jaunieši aizvadījuši pirmo no trim konkursa dienām EuroSkills 2018. Jaunieši atzīst, ka lielākais izaicinājums ir iekļaušanās ierobežotajā laikā.

Pirmās dienas noslēgumā Latvijas komandas psiholoģe kopā ar jauniešiem apsprieda paveikto. Lai uzlabotu darba rezultātu un kvalitāti, kopīgi meklēti veidi, kā pārvarēt satraukumu, kā veiksmīgāk reaģēt neierastās situācijās un izkļūt no tām.

Citu valstu eksperti atzinīgi novērtēja pavāra Nila Ģēveles darba tempu. Viņam esot ātrākais ritms starp 28 valstu konkurentiem. Savukārt flīzētājs Danijs Slugovičs dienas sākumā bija uzņēmis labu, raitu tempu, taču uz dienas beigām temps palika lēnāks un pietrūka laiks pabeigt iecerēto.

Madara Miņina Latviju pārstāv restorāna pakalpojumu prasmju konkursā. Pirmajā dienā Madara iekārtoja darba vidi, sagatavoja traukus, glāzes, piederumus, instrumentus darbam, atpazina alkoholiskos kokteiļus pēc smaržas, sagaidīja un apkalpoja viesus pie 2 galdiņiem, sadalot vienādu uzmanību abiem. Madara atzīst: “Nepatīkamu pārsteigumu sagādāja uzdevums ar ananāsu: noņemot mizas virskārtu, atlikušos mizas gabaliņus vajadzēja nomizot spirālveidā. Nekad to nebiju darījusi! Starp konkursantiem valda draudzīgas attiecības, bet uzdevumu laikā špikot no kolēģiem gan nevajag – tā var pieļaut tieši tās pašas kļūdas, ko citi konkursanti. Jādomā pašam.”

Savukārt Aleksejs Tarasovs piedalās elektrisko instalāciju prasmju konkursā. Aleksejs atklāj: “Pirmajā dienā montēju kabeļu nesošās konstrukcijas (kabeļu trepes, kabeļu plauktus, kabeļu kanālus) un nostiprināju visas iekārtas (gaismekļus, sadales, montāžas kārbas) to paredzētajās vietās pēc dotajiem rasējumiem. Šis darbs tiek veikts trīs sienu plaknēs. Svarīgākais ievērot precizitāti izmēros un līmeņos. Izpildīt uzdevumus 100% apmērā nav iespējams lielā apjoma dēļ. Līdz ar to nākas izvēlēties, kurus no darbiem jāatmet. Gala rezultāts ir virsapmetuma elektromontāža. Iepriekš nebija zināms, ka konkursantiem būs jāveido elektroinstalāciju projekts no nulles, tas aizņēma neplānoti daudz laika. Dalība EuroSkills 2018 man ir liels izaicinājums, lai saprastu, kurā vietā Eiropas un pasaules mērogā ierindojos.”

Laura Kreivina no modes tehnoloģijām dalās pieredzē: “Rīta cēlienā skicēju tematisko Street Art tērpu kolekciju no 4 apģerbu vienībām, kā arī veidoju divdesmitgadīgas jaunietes tērpus festivālam ar vienotiem stila elementiem. Pēc tam kopā ar Elīnu veidojām lekālus lietusmētelim. Pēcpusdienā  prezentējām iepriekš sagatavoto baneri, kurš kalpo kā iecerēto lietusmēteļu iedvesmas avots. Baneris tapa, klausoties dziesmu Rhinestones eyes, ko izpilda Gorillaz.”

Lauras komandas pāriniece Elīna Skrindževska piebilst: “Vispirms izgriezu lietusmēteļa pamatpiegrieztnes detaļas, modelēju uzlaides, konstruēju piedurkni. Taču darbs neritēja tik gludi, kā biju paredzējusi, jo dažas piegrieztnes vajadzēja pārtaisīt. Šodien viss ir sagatavots, lai rītdienas laikā varētu sašūt lietusmēteli.”

EuroSkills 2018 konkurss aizņem ap 60 000 m2, tajā piedalās 525 konkursanti 35 prasmju konkursos, eksperti, pedagogi, delegāti un atbalstītāji no 28 valstīm. Konkurss kopumā ilgs trīs dienas. 

SkillsLatvia komandu konkursā pārstāv 12 jaunieši no 9 profesionālās izglītības iestādēm.  Latvijas dalību konkursā EuroSkills 2018 finansē Eiropas Sociālais fonds un līdzfinansē Latvijas valsts projektā “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”.

EuroSkills 2018 konkursa pirmās dienas fotogalerija pieejama VIAA Flickr kontā.