3. diena WorldSkills konkursā: pirmspēdējā dienā nedrīkst zaudēt modrību

25.08.2019

Trešā konkursa diena ir kārtējais pārbaudījums Latvijas komandas jauno profesionāļu izturībai - pirmspēdējā dienā nedrīkstēja ļauties nogurumam, kas garajās un saspringtajās dienās nenoliedzami ir sakrājies, un zaudēt modrību kaut uz mirkli, jo konkursa fināls strauji tuvojas. Tāpēc šodien svarīgākais uzdevums bija noturēt vai uzlabot savu sniegumu konkursā.

Smago spēkratu apkopes prasmju konkursa dalībnieks Andis Kārkliņš atzīst, ka trešā diena bija grūta, uzdevumi bija ļoti sarežģīti: “Tagad, dienas beigās, esmu gandarīts, ka izturēju līdz galam. Ieguvu milzīgu pieredzi, kas man dod pašpārliecinātību. Domāju, ka 100% sagatavoties konkursam nav iespējams, jo uz vietas šeit viss ir savādāk. Tehnika man ir pazīstama, bet sarežģīta ir darāmā darba dokumentācija, jo priekšā neviens neko nepasaka. Ja nezinu, lieku lietā loģisko domāšanu.”

Anda šīsdienas 1. uzdevums bija noregulēt smagās mašīnas aizmugurējā tilta diferenciālo pārvadu, bet 2. uzdevums - pārbaudīt ekskavatora hidrauliku. “Tehniskās datorprogrammas šodien mani izsita no darba ritma uz kadām 40 minūtēm. Uz konkurentu darbu neskatos, koncentrējos tikai uz savu darbu. Varu teikt, ka grūtākā uzdevumu daļa nu jau ir aiz muguras, jo rīt ir palicis tikai viens neliels darbs - pēc saraksta jāpārbauda mehānismu funkcijas. Tas būs kā saldais ēdiens, “ secina konkursants.

Ja varētu patīt laiku atpakaļ, ar konkursā uzkrāto pieredzi Andis nu jau daudzas lietas darītu citādāk. “Konkursā esmu daudz mācījies. Domāju, ka mans darba devējs arī ir ieguvējs, jo mana profesionālā kvalifikācija ir augusi,“ vērtē konkursants.

Anda profesionālais konkursa treneris, ilggadējais WorldSkills eksperts Jānis Vītols atzīst, ka smago spēkratu apkopes prasmju konkursā snieguma līmenis dažādu valstu konkursantiem ir ļoti atšķirīgs - ir konkursanti, kuru rezultāts ir ļoti tuvu augšējām robežām, un citi ir tādi, kas dažkārt līdz galam nesaprot uzdevuma būtību. Viņš uzsver, ka ļoti liela loma konkursa uzdevuma izpildē ir arī personiskām īpašībām, stresa noturībai, komunikācijas prasmēm, jo jātiek galā ne tikai ar uzdevumu, bet arī, piemēram, ar starptautisko ekspertu angļu valodas izrunas akcentiem, jo tas rada papildu grūtības. “Prognozēt, kurš dabūs medaļu, nevar līdz pat pēdējai dienai, jo konkurence ir ļoti sīva. Katrai dienai ir nozīme. Pieredze rāda, ka visu izšķir pēdējās dienas rezultāti,“ atklāj J.Vītols.

Eksperts atzinīgi vērtē Latvijas sniegumu konkursā WorldSkills. Viņa pieredze liecina, ka gan nacionālie, gan starptautiskie konkursi atstāj nozīmīgu ietekmi uz jauno profesionāļu turpmākajām darba gaitām. “Prasmes rodas darot, tās izstāstīt nevar. Tāpēc ļoti svarīgi, ka jaunieši piedalās šajos konkursos, jo te viņi iegūst nepieciešamo prakses pieredzi un iemīl šo profesiju. Dalība konkursā ir pierādījums jauniešu prasmēm, un starptautiskie konkursi sniedz vēl augstāku profesionālo raudzi. Visi konkursanti ir ļoti pieprasīti darba devēju vidū,” apliecina J.Vītols.

Savukārt restorānu pakalpojumu prasmju konkursa dalībnieces Madaras Miņinas vērtējumā šodiena bijusi vieglākā no visām trim dienām. Pirmais uzdevums viņai bija flambēšana. “Mums bija pašiem jāizdomā savs deserts. Es flambēju pankūkas ar svaigiem āboliem un kalvadosu apelsīna un sīrupa mērcē. Tas man sanāca pat labāk nekā treniņos, par to esmu priecīga, jo tas bija uzdevums, par kuru biju visvairāk satraukusies, “ stāsta Madara. Viņai šodien bija jāveic arī banketa apkalpošanas moduļa uzdevums - bija jāapkalpo seši cilvēki pie galdiņa. Uzkodas piegādāja no virtuves servētas gatavā veidā, pamatēdiens uz paplātes bija jāporcionē sešām personām. Grūtākā esot bijusi kūkas pasniegšana, kad bija jāuzservē uz šķīvja arī mērce, turklāt tā, lai tas viss kopā labi izskatās. Dzēriena pasniegšana - sarkanvīns, baltvīns, ūdens,- meitenesprāt, nav ļoti sarežģīts uzdevums.

Madarai visvairāk patīk cilvēku apkalpošana, kad var stāstīt par ēdieniem un komunicēt ar viesiem. Viņa ir pārliecinājusies, ka konkursā izdarīt var visu, bet vairāk ir jāpiedomā pie receptēm, pie komunikācijas ar cilvēkiem, jo nekad nevar zināt, kādi viesi atnāks. Arī šodien viena no viesiem bija ļoti īpatnēja dāma. “Vēl viens klupšanas akmens ir laiks, jo mums ļoti intensīvi viens uzdevums seko otram, un tad ir jāmāk saplānot laiku visiem uzdevumiem,” uzsver konkursante.

“Pēc šodienas es jūtos daudz labāk nekā pēc pirmajām divām dienām, kaut uztraukums tieši šodien bija vislielākais. Man bija bažas, ka neko nepaspēšu, nekas neizdosies. Protams, vienmēr var atrast kādus sīkumus, pie kā varētu piestrādāt vairāk, bet, šķiet, ka izdarīju visu, ko varēju, un jūtos apmierināta ar savu darbu. Cenšos nedomāt atpakaļ par padarīto konkursā, jo laiku tāpat neatgriezt. Mēģinu domāt uz priekšu, nevis par to, ko būtu varējusi darīt labāk, “ atklāj Madara.

Grafikas dizaina prasmju konkursante Laine Zvirgzdiņa stāsta, ka viņai šodien bija jāpaveic ļoti daudz darba. Konkursantei bija jāizveido logotips arābu žāvēto augļu kompānijai, jāizstrādā arī plakāts, Instagram ieraksti. Turklāt darba vidū visus pārtrauca un uzdeva izveidot uzlīmes, kas aizņēma laiku, jo bija jāmaina krāsas. Savukārt dienas beigās bija jāveido automašīnas reklāmas dizains. “Tas bija ļoti piņķerīgs darbs, jo bija dots šablons, kas, manuprāt, nebija īsti labs. Vismaz man tajā darboties bija ļoti grūti un vismazāk patika šis darbs,“ atzīst jauniete.

Laine vērtē, ka konkursā kopumā emocionāli ir bijuši augstāki un arī zemāki momenti: “Es nevarētu teikt, ka man visi darbi, ko es veicu, ir izdevušies tik labi, cik man būtu gribējies. Ir daži uzdevumi, kuros, domāju, ka varēju kaut ko citādāk izdarīt. Pietrūka laiks. Konkursā tomēr galvenais ir virzīties uz priekšu, ļoti daudz laika nav, lai iedziļinātos detaļās. Tāpēc nepietiek laika izdarīt tā, kā patīk. Būtu gribējusi vairāk laika logotipa izstādei. Ļoti grūti uztaisīt labu logotipu tik īsā un saspringtā laika sprīdī jeb divās dotajās stundās.”

Rīt, 26. augustā, gaidāma pēdējā izšķirošā konkursa norises diena. Atsevišķos konkursos atlikušas vien 3-4 pēdējās darba stundas, taču ne visiem rīt ir īsāka diena.

Latvijas komandas dalību konkursā WorldSkills 2019 finansē Eiropas Sociālais fonds un līdzfinansē Latvijas valsts projektā “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”.

Trešās dienas foto galerija pieejama VIAA Flickr kontā.