Izglītības ministrs pārņem piektās Āzijas - Eiropas Savienības valstu izglītības ministru konferences organizēšanu Rīgā

14.05.2013

Šodien, Kualalumpūrā (Malaizija), Latvijas Republikas izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis piedalās 4. Āzijas - Eiropas Savienības valstu izglītības ministru konferencē (ASEM ME) un pārņem piektās ASEM ME organizāciju.

Nākamā ASEM ME konference notiks Latvijā, Rīgā, 2015. gadā, Eiropas Savienības (ES) prezidentūras ES Padomes ietvaros.  

Konferencē ministrs spriež par turpmāko ASEM reģionu sadarbību augstākās izglītības un mūžizglītības jomā. Vizītes laikā notika divpusējās tikšanās ar Dienvidkorejas un Japānas delegācijām, izrunājot turpmāko sadarbību ASEM izglītības procesa ietvaros, kā arī Indijas pārstāvim tika nodots Latvijas puses sagatavotais Latvijas Republikas valdības un Indijas Republikas valdības līguma par sadarbību augstākajā izglītības jomā projekts tālākai izvērtēšanai.

“Āzijas reģions ir viens no prioritārajiem izglītības eksporta tirgiem Latvijas augstskolām, tāpēc ASEM ME rīkošana Rīgā būs ļoti nozīmīgs pasākums jaunu kontaktu veidošanai. Tik liels starptautiska līmeņa notikums ļaus piesaistīt uzmanību Latvijas augstskolām. ASEM ME paver mums plašas iespējas un uzliek arī lielu atbildību, jo Rīgā sagaidīsim vairāk nekā 30 valstu ministrus un pavadošās delegācijas,” norāda izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis.

Starpkontinentālajā sadarbībā tieši izglītības sistēmu dažādība abos reģionos rada vislielākos izaicinājumus. Āzijā un Eiropā izpratne par kvalifikāciju ietvaru un kredītpunktiem var būt ļoti atšķirīga. Tādēļ, lai veicinātu dažādu izglītības sistēmu caurskatāmību un rezultātā padarītu tās saskaņojamas, izglītības ministri uzsāka šo procesu, kas jau ir radījis labāku savstarpēju sapratni, ciešāku sadarbību izglītībā un pieaugošu mobilitāti starp abiem reģioniem. ASEM izglītības ministri sadarbībai izvirzījuši četras prioritātes: 1) kvalitātes nodrošināšana un atzīšana; 2) uzņēmējdarbības un industrijas iesaistīšana izglītībā; 3) līdzsvarota mobilitāte; 4) mūžizglītība, tai skaitā profesionālā izglītība un apmācība.

ASEM ME piedalās līdz 200 dalībnieku, t.i., delegācijas no 27 ES dalībvalstīm un 16 Āzijas valstīm (Brunejas, Kambodžas, Ķīnas, Indijas, Indonēzijas, Japānas, Korejas, Laosas, Malaizijas, Mongolijas, Mjanmas, Pakistānas, Filipīnām, Singapūras, Taizemes, Vjetnamas) (turpmāk –Āzijas valstis). Kopš 2012.gada piedalās arī Austrālijas, Jaunzēlandes, Krievijas, Bangladešas, Norvēģijas un Šveices pārstāvji.  ASEM ME ikreiz piedalās arī Eiropas Komisijas un Dienvidaustrumāzijas Nāciju Asociācijas (turpmāk – ASEAN)  sekretariāta pārstāvji, kā arī novērotāji – Āzijas-Eiropas fonds (turpmāk – ASEF), UNESCO, OECD, Eiropas Universitāšu asociācijas, ASEAN universitāšu tīkla u.c. organizāciju pārstāvji, par kuru uzaicināšanu lemj organizētāj valsts.

Pārņemot 5.ASEM ME organizēšanu, Latvijas delegācija tikās ar Vāciju, kas nodrošina ASEM Izglītības sekretariāta darbību līdz 2013. gada oktobrim, Indonēziju, kas nodrošinās tā darbību sākot ar š.g. oktobri, ka arī ar Eiropas - Āzijas Fondu, kas aktīvi sadarbojas ar ASEM sekretariātiem un valstīm, kas organizē ASEM ME.