Atklāta jauna vietne zinātnieku sadarbībai pētniecības ētikas un godprātīguma jomā

28.10.2020

atklata Labas Zinātnes Vēstniecība

Šodien, 28. oktobrī, ir atklāta jauna starptautiska zinātnieku sadarbības platforma Labas zinātnes vēstniecība (The Embassy of Good Science) pētniecības ētikas un godprātīguma jomā. 2019. gada jūnijā divu Apvārsnis 2020 projektu konsorciji apņēmās izveidot šādu centrālu vietni atbildīgas un godprātīgas zinātniskās darbības nodrošināšanai, kuru šobrīd kā daudzsološu iniciatīvu ir atzinis arī starptautisks zinātnes žurnāls Nature. Programmas Apvārsnis 2020 VIRT2UE projektā Labas zinātnes vēstniecības izveidē ir piedalījies arī Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts.

Līdz šim wiki funkcionalitāte galvenokārt ir izmantota, lai veidotu pasaules lielāko tiešsaistes enciklopēdiju. Labas zinātnes vēstniecība izmanto Vikipēdijas pieredzi un atvērto pieeju, pievienojot jaunas funkcijas, lai palīdzētu zinātnieku kopienai radīt zināšanas un izpratni par labu zinātnisko praksi. Šīs zināšanas ir brīvi pieejamas ikvienam. Ar šādu atvērtību vietnes izveidotāji cer veicināt sabiedrības uzticēšanos zinātnei. Covid-19 krīze ir parādījusi, cik kaitīga uzticamu augstas kvalitātes zināšanu radīšanai un sabiedrībai kopumā var būt “ātrāzinātne”. Ar Labās zinātnes vēstniecības platformas izveidi tās izstrādātāji vēlas panākt to, lai ir sadzirdēti tie zinātnieki, kas cenšas risināt sabiedrībai nozīmīgas problēmas ar uzticamiem pētījumiem un jauninājumiem.

Šajā vietnē pieredzējuši zinātnieki varēs rādīt piemēru, daloties ar zināšanām un viedokļiem par tēmām, kas viņus interesē vai satrauc pētniecības ētikas jomā. Pasniedzējiem būs iespēja veidot mācību programmas par pētniecības ētiku un godprātīgumu zinātnē, ko varēs izmantot klātienes vai tiešsaistes studijās. Doktoranti varēs uzdot jautājumus par sarežģītām situācijām un meklēt palīdzību anonīmi. Šajā vietnē nebūs iespējas izmantot sociālo tīklu saites, iesaistīt biznesa intereses, kā arī uzmanību nenovērsīs reklāmas. Labas zinātnes vēstniecība paļausies tikai uz pētnieku motivāciju un apņēmību veicināt labu zinātnisko praksi.

Labas zinātnes vēstniecība ir izstrādāta EnTIRE un VIRT2UE projektu ietvaros sadarbībā ar 13 augstskolām un 2 uzņēmumiem. EnTIRE un VIRT2UE projekti ir saņēmuši  Eiropas Savienības pētniecības programmas Apvārsnis 2020 finansējumu.