Zinātnieku nakts pasākumus šogad apmeklējuši vairāk nekā 18 tūkstoši cilvēku

28.09.2015

Šogad Zinātnieku nakti pirmoreiz organizēja Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Pasākums guvis īpaši lielu apmeklētāju atsaucību – deviņās Latvijas pilsētās to apmeklējuši vairāk nekā 18,5 tūkstoši interesentu. 

VIAA sadarbībā ar LZA, augstskolām un zinātniskajām institūcijām piedāvāja dažādus eksperimentus, izstādes, diskusijas un citas aktivitātes 27 norises vietās. Pasākumu tēma bija “Gaisma”.

“Lielā apmeklētāju interese par Zinātnieku nakts pasākumiem liecina, ka labi pārdomāta un koordinēta VIAA sadarbība ar augstskolām un zinātniskajām institūcijām var veicināt sabiedrības interesi par zinātni.  Izvēloties pareizos instrumentus un pieejas, ir iespējams celt zinātnes prestižu un veicināt jauniešos vēlmi izvēlēties zinātnieka karjeru,” atzīst VIAA direktore Dita Traidās.

Visdažādāko vecumu apmeklētāji bijuši aktīvi ne tikai Rīgā, bet arī Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī – vairāk nekā 1500 apmeklētāju un Liepājas Universitātē – vairāk nekā 800 cilvēku.  Lielu atsaucību guvuši arī pasākumi Jelgavā, Rēzeknē un Daugavpilī – katrā no pilsētām vairāk nekā 1000 interesentu.

Īpaši lielu apmeklētāju interesi Rīgā saistīja jaunais Latvijas Universitātes (LU) Dabaszinību akadēmiskais centrs, kur klātesošos priecēja ķīmiķu šovs. Pārsteigumu - gaismas klavieres – bija sagādājis Atomfizikas un spektroskopijas institūts, kurā varēja novērot arī luminiscenci, krāsu veidošanos un pat pārbaudīt briļļu kvalitāti.

Ventspils Augstskola apmeklētājus iesaistīja praktiskās nodarbībās ar rotējošiem globusa tipa displejiem, CubeSat tipa satelītiem, trīsdimensiju sejas atpazīšanas tehniku un robotu ar gaismas diodēm. Tika organizēti arī mēness novērojumi ar optisko teleskopu.

Daugavpils Universitātes (DU) apmeklētājiem bija iespēja izzināt gaismas fizikālās īpatnības, vērot zvaigznes jaunajā DU Observatorijā un izbaudīt uguns un ūdens spēku DU Sporta kompleksa baseinā.

Zinātnieku nakts Latvijā norisinājās jau desmito reizi. Nākamā Zinātnieku nakts notiks pēc gada, kā parasti, septembra pēdējās piektdienas vakarā.

Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas šogad norisinājās 24 Eiropas valstīs un vairāk nekā 300 pilsētās, ļaujot ikvienam interesentam saistošā veidā uzzināt par zinātnes sasniegumiem un ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos.


Foto ieskats vienā no Zinātnieku nakts norises vietām - LU – pieejams LU fotoarhīvā.

 

© Titulbilde: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Preses centrs