Augstākā izglītības programma

Augstākās izglītības programma atbalsta Ziemeļu un Baltijas reģiona augstākās izglītības iestāžu, kā arī ar tām saistītu organizāciju sadarbību. Apakšprogrmmas ietvaros augstākās izglītības iestādes īsteno studentu un pasniedzēju mobilitātes, veido sadarbības tīklus, organizē intensīvos kursus, dalās pieredzē. Augstākās izglītības apkšprogrammas projekti attīsta un izplata labās prakses piemērus un inovatīvus projektu rezultātus, sniedz iespējas kopīgu studiju programmu attīstīšanai, kā arī veicina mijiedarbību starp akadēmisko un darba vidi.

Augstākās izglītības apakšprogramma:

  • sniedz ieguldījumu augstākās izglītības iestāžu programmas dalībvalstīs un citu augstākās izglītības jomā strādājošu iestāžu un organizāciju starptautiskās sadarbības veicināšanā;
  • veicina sadarbību starp augstākās izglītības iestādēm programmas dalībvalstīs, veidojot sadarbības tīklus un izplatot labo praksi un inovatīvus rezultātus;
  • sniedz ieguldījumu sadarbībā starp augstākās izglītības iestādēm un darba devējiem.

Mērķgrupas

  • augstākās izglītības iestāžu studenti; 
  • augstākās izglītības iestāžu akadēmiskais personāls;
  • augstākās izglītības iestāžu administrācijas darbinieki un ar augstākās izglītības jomu saistītu organizāciju pārstāvji.

Atbalstāmās aktivitātes

Nordplus Augstākās izglītības apakšprogrammā tiek atbalstīti trīs projektu veidi - mobilitātes projekti, sadarbības projekti, kas ietver intensīvos kursus, kopējās studiju programmas un attīstības projektus, un sadarbības tīklu projekti. Visu veidu projektu īstenošanas ilgums ir no 15. maija līdz nākamā gada 1. oktobrim.

Augstākās izglītības apakšprogramma neatbalsta doktorantūras studijas un zinātniskus pētījumus, kā arī neparedz iespēju individuāli, bez augstskolas starpniecības, pieteikties stipendijām.

1. Mobilitāte

  • Ilgtermiņa studentu mobilitāte: augstākās izglītības iestādēs studējošie (bakalaura un maģistra studiju programmu studenti) ar projektā iesaistīto augstskolu starpniecību var saņemt finansējumu no 3 līdz 12 mēnešu ilgām pilna laika studijām citā Ziemeļu vai Baltijas valsts augstskolā, kura iesaistījusies attiecīgajā projektā.
  • Īstermiņa studentu mobilitāte: augstākās izglītības iestādēs studējošie (bakalaura un maģistra studiju programmu studenti) ar augstskolas starpniecību var saņemt finansējumu no 1 līdz 2 mēnešu ilgām pilna laika studijām vai praksei citā Ziemeļu reģionā vai Baltijas valstī.
  • Intensīvā (ekspress) mobilitāte: augstākās izglītības iestāžu studenti (bakalaura un maģistra studiju programmu studenti) ar augstskolas starpniecību var saņemt finansējumu īsa perioda (no vismaz 1 nedēļas - piecām darba dienām - līdz 1 mēnesim) studijām citā Ziemeļu vai Baltijas valsts augstskolā, kura iesaistījusies attiecīgajā projektā.
  • Prakse – augstākās izglītības iestāžu studenti (bakalaura un maģistra studiju programmu studenti) un jaunie speciālisti (ja prakse beidzas 1 gada laikā pēc studiju noslēguma) ar augstskolas starpniecību var saņemt finansējumu prakses nodrošināšanai.
  • Pasniedzēju mobilitāte: pasniedzēji ar savu augstskolu starpniecību var saņemt finansējumu apmaiņas braucieniem vai praksei, kas saistīta ar pedagoģisko darbu vismaz 8 stundu apjomā citā Ziemeļu vai Baltijas valsts augstskolā, kura iesaistījusies attiecīgajā projektā.

2. Sadarbības projekti

  • Intensīvie kursi: augstskolas var saņemt atbalstu 1 līdz 4 nedēļu ilgu intensīvo kursu īstenošanai. Kursu īstenošanā jābūt iesaistītiem bakalaura vai maģistra līmeņu studenti un pasniedzēji vismaz no trim dažādām Nordplus programmas dalībvalstu augstskolām, kuras iesaistījušās attiecīgajā projektā.
  • Kopējās studiju programmas: tiek atbalstītas tādu kopējo studiju programmu izveides, kuru noslēgumā var iegūt izglītības grādu un kurās mobilitāte ir studiju programmas sastāvdaļa.
  • Attīstības projekti: tiek atbalstīti inovatīvi projekti, piemēram, jaunu studiju programmu attīstībai, jaunu mācību metožu izstrādei, kvalitātes nodrošināšanai, sadarbībai ar darba tirgu.

3. Sadarbības tīkli

Austākās izglītības apakšprogrammas finansējumu var piešķirt augstskolu sadarbības tīklu izveidei un attīstībai, kuru ietvaros tiek īstenotas: 

  • administratīvās tikšanās jaunu projektu un sadarbības tīklu veidošanai, jaunu partneru piesaistei;
  • īstermiņa akadēmiskā personāla tikšanās mobilitāšu plānošanai un kvalitātes nodrošināšanai.

Sadarbības projekti un tīkli var tikt finansēti 3 gadus pēc kārtas, katru gadu iesniedzot jaunu projekta pieteikumu.

Projekta koordinators un projekta partneri

Projekta pieteikumu iesniedz viens no projekta partneriem, kas uzņemas koordinatora pienākumus. Projekta koordinatoram ir jābūt attiecīgajā dalībvalstī akreditētai augstākās izglītības iestādei. Kā partneri Augstākās izglītības apakšprogrammas projektos var piedalīties arī citas organizācijas, iestādes un uzņēmumi, kas iesaistīti augstākās izglītības procesos, taču partnerībā noteikti jābūt vismaz 2 akreditētām augstskolām no 2 dažādām valstīm.

Koordinators ir atbildīgs par projektā paredzēto aktivitāšu īstenošanu un piešķirtā finansējuma izlietojumu. Partneru skaits projektā nav ierobežots.

  • Mobilitātes projektos jāpiesaista vismaz viens sadarbības partneris - augstskola no citas programmas dalībvalsts;
  • Sadarbības projektiem un sadarbības tīkliem jāpiesaista vismaz divi sadarbības partneri no divām dažādām programmas dalībvalstīm, no kuriem viens ir akreditēta augstskola.

Nordplus programmas finansējums tiek piešķirts noteiktām izmaksu kategorijām un saskaņā ar programmas noteiktajām likmēm

  • Mobilitātes projektiem:
    • ceļa un uzturēšanās izmaksām mobilitāšu dalībniekiem saskaņā ar programmas noteiktajām likmēm;
    • 5% no mobilitātes granta var tikt izmantoti mobilitātes projekta administrācijas un vadības izdevumiem;
    • faktisko izmaksu segšanai mobilitāšu dalībniekiem ar īpašām vajadzībām.

 

  • Sadarbības projektiem un sadarbības tīklu projektiem:
    • fiksētu summu projekta vadības, īstenošanas un rezultātu izplatīšanas izmaksām (4000 eiro koordinatoram un 2000 eiro katram partnerim);
    • ceļa un uzturēšanās izmaksām partneru sanāksmju dalībniekiem saskaņā ar programmas noteiktajām likmēm;
    • atalgojums par darbu projekta produktu izstrādē saskaņā ar programmas noteiktajām likmēm;
    • faktisko izmaksu segšanai sanāksmju dalībniekiem ar īpašām vajadzībām.

Maksimālais grants, kāds var tikt piešķirts Nordplus augstākās izglītības apakšprogrammas projektiem, ir 100 000 eiro.

Projektu pieteikumu sagatavošana 

  • Nordplus projektu pieteikumus iesniedz elektroniskā formā, izmantojot Nordplus projektu pieteikumu un atskaišu vadības sistēmu Espresso. Ir pieejama  Espresso lietošanas instrukcija, kas sagatavota jauniešu apakšprogrammas projektiem, taču tajā var iepazīties ar Espresso sistēmas darbības pamatprincipiem arī citu apakšprogrammu projektu pieteikumu sagatavotāji.
  • Projektu pieteikumiem jāpievieno visu partneru (tai skaitā projekta koordinatora) atbildīgo amatpersonu parakstītas apliecinājuma vēstules par gatavību iesaistīties projekta īstenošanā, vēstules veidlapu ģenerē Espresso sistēma.
  • Attīstības un sadarbības tīklu projektu pieteikumiem jāpievieno projekta budžets, kurš jāsagatavo, izmantojot attiecīgās apakšprogrammas un projektu veida budžeta veidlapu

Atskaites

Nordplus projektu atskaites (kā arī starpatskaites, ja projekta ilgums pārsniedz 18 mēnešus) iesniedz elektroniskā formā, izmantojot Nordplus projektu pieteikumu un atskaišu vadības sistēmu Espresso. Atskaitei nav jāpievieno izdevumus apliecinošo dokumentu kopijas, taču projekta koordinatoram piecus gadus pēc atskaites apstiprināšanas ir jāuzglabā visa projekta dokumentācija, kura jāuzrāda iespējamā audita gadījumā.

Programmas administrēšana

Augstākās izglītības programmu administrē Somijas Nacionālā izglītības aģentūra (Finnish National Agency  for Education, EDUFI).

2023. gads


2022. gads


2021. gads


2020. gads


2019. gads


2018. gads 


2017. gads 


2016. gads 


2015. gads 


2014. gads


2011. gads


2010. gads


2009. gads 

Linards Deidulis

Vecākais projekta vadītājs
linards.deidulis [at] viaa.gov.lv