12. februārī norisinājās Erasmus+ centralizētā projekta "Partnerships and cooperations for Upskilling Pathways" jeb “PartnerUP” noslēguma pasākums – tiešsaistes konference, kurā organizāciju un Eiropas Komisijas (EK) pārstāvji izklāstīja projekta rezultātus un to devumu plašākā Eiropas Savienības (ES) pieaugušo prasmju pilnveides politikas kontekstā. Projekta īstenošanā no Latvijas piedalījās divas organizācijas – Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) un Latvijas Pieaugušo izglītības asociācija (LPIA).
Tiešsaistes seminārā aktualizēja pieaugušo izglītības nozīmi un tās lomu ES, “PartnerUp” projekta devumu starptautiskās sadarbības lomu prasmju attīstībā un pieaugušo izglītībā, kā arī nozīmīgākos izaicinājumus mūžizglītības jomā. Projekta partneri izzināja pieejas pieaugušo izglītības nodrošināšanā un ieviestu jauninājumus pieaugušo prasmju pilnveidē.
Semināru atklāja “PartnerUp” projekta koordinatore, Eiropas Pieaugušo izglītības asociācijas (EAEA) pārstāve Tina Mavrič. Pieaugušo izglītības nozīmi Eiropā aktualizēja EK Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāra (EMPL) pārstāve Klāra Engels-Perenyi.
Turpinājumā tika akcentēti projekta “PartnerUp” rezultāti un to ilgtermiņa ietekme uz prasmju pilnveidi ES iedzīvotāju vidū, nozīmīgākie projekta secinājumi, izaicinājumi iedzīvotāju iesaistē mācībās un iespējamie risinājumi.
Semināra kulminācijā sekoja paneļdiskusija ar projektā iesaistīto partneru dalību, tai skaitā no Grieķijas, Kipras, Horvātijas un Latvijas, izceļot “PartnerUp” projekta un citu iniciatīvu lomu nākotnes darbaspēka prasmju veidošanā. Galvenās diskusijas tēmas:
- Faktori, kas veicina pieaugošo nepieciešamību pēc prasmju pilnveides un pārkvalifikācijas Eiropā;
- “PartnerUp” projekta ieguldījums šo vajadzību risināšanā;
- Izaicinājumi prasmju pilnveides un pārkvalifikācijas programmu īstenošanā;
- Pārrobežu sadarbības nozīme efektīvā prasmju attīstībā;
- Ilgtermiņa ilgtspējas nodrošināšana prasmju pilnveides programmās;
- Prasmju pilnveides nākotne Eiropā.
Paneļdiskusijā VIAA pārstāvēja Plašākas izglītības pieredzes departamenta direktors Didzis Poreiters, akcentējot VIAA pieredzi pieaugušo izglītības projektu īstenošanā, kā nozīmīgāko izaicinājumu redzot pieaugušo ar zemu izglītības līmeni iesaisti mācībās. Būtiska nozīme ir labai sadarbībai ar pašvaldībām, piemēram, pašvaldību pieaugušo izglītības koordinatoru lomai personu individuālā uzrunāšanā un iesaistē mācībās. Šobrīd, VIAA īstenojot Eiropas Sociālā fonda Plus projektu "Atbalsts pieaugušo individuālajās vajadzībās balstītai pieaugušo izglītībai" jeb "Mācības nodarbinātajiem", tiek plānota sadarbība ar karjeras konsultantiem pašvaldībās, kas ir projekta sadarbības partneri. Tāpat notiks sadarbība ar NVA karjeras konsultantiem, kā arī ar sadarbības partneru – izglītības iestāžu karjeras konsultantiem, lai piedāvātu iespēju pieaugušajiem projekta ietvaros saņemt karjeras konsultācijas un karjeras attīstības atbalstu.
Semināra ierakstu angļu valodā iespējams noskatīties YouTube platformā.
Par “PartnerUP” projektu
Projektā tika apkopota un analizēta situācija pieaugušo prasmju apguvē virknē ES valstu ar atšķirīgām sociāli ekonomiskajām situācijām Itālijā, Īrijā, Horvātijā, Beļģijā, Rumānijā, Kiprā un Latvijā. Kopumā projektā iesaistījās 11 organizācijas un aģentūras no 8 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, lai iepazītos ar dažādu valstu pieredzi un Eiropas labās prakses piemēriem pieaugušo izglītībā.
Kopīgi sadarbojoties 11 organizācijām no 8 ES valstīm, projektā izstrādāti ieteikumi EK, kā uzlabot un palielināt pieaugošo prasmju pilnveidē iesaistīto organizāciju, iestāžu un uzņēmumu sadarbību. Projektā sagatavots ceļvedis, atspoguļojot partneru sadarbības pieredzi projekta pārstāvēto dalībvalstu un Eiropas līmenī.
Plašāk par organizāciju dalību projektā iespējams lasīt šeit.