No 1998. gada Eiropas Savienības (ES) izglītības programmas Erasmus iespējas Latvijā izmantojuši ap 100 000 cilvēku. Ja visi “erasmusieši” dzīvotu vienuviet, programmā iesaistīto studentu, skolēnu, skolotāju, pasniedzēju un dažādu nozaru profesionāļu veidotā pilsēta būtu otrā lielākā Latvijā.
Šogad visā Eiropā tiek atzīmēta Renesanses laika domātāja Roterdamas Erasma vārdā nosauktās programmas 30 gadu jubileja.
“Vienu no populārākajām Eiropas Savienības programmām pavisam droši var dēvēt arī par viseiropeiskāko – tā ir dzīvs apliecinājums Savienības moto “vienoti daudzveidībā”. Eirobarometra aptaujās cilvēki visā Eiropā to bieži min kā pozitīvāko, ko devusi Eiropas Savienība – parasti vēl pirms tādām nopietnām lietām kā eiro vai kopīgās lauksaimniecības politikas,” norāda Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka.
Valsts izglītības attīstības aģentūras direktore Dita Traidās akcentē: “Ja Eiropā Erasmus+ programma atzīmē 30 gadu jubileju, tad Latvijā šogad atzīmējam tās pilngadību. Tādējādi šobrīd varam runāt par veselu Erasmus+ paaudzi, ko veido cilvēki, kas programmā smēlušies daudzveidīgas zināšanas, attīstījuši inovatīvas prasmes un guvuši starptautisku pieredzi. Laika posmā no 1998. - 2016. gadam Erasmus programmā izglītībā ir ieguldīti 119,2 miljoni, kas nodrošinājuši starptautiskās mobilitātes pieredzi 46 894 augstākās, profesionālās, vispārējās un pieaugušo izglītības pārstāvjiem: studentiem, audzēkņiem, kā arī mācībspēkiem un personālam.”
Erasmus ir viena no vissekmīgākajām Eiropas Savienības programmām. Tā sākās 1987. gadā kā neliela augstākās izglītības studentu mobilitātes shēma. Pirmajā gadā tajā piedalījās tikai 3200 studentu, bet pēdējo 30 gadu laikā tā izvērtusies par programmu, no kuras gūst labumu gandrīz 300 000 augstākās izglītības studentu gadā. Vienlaikus programma ir paplašinājusies, sniedzot studiju un apmācības/prakses iespējas gan augstākās izglītības, gan profesionālās izglītības līmenī, kā arī studentu apmācības, jauniešu apmaiņas, brīvprātīgā darba un darbinieku apmaiņas iespējas visās izglītības jomās, mācībās un sportā.
Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas rektors un Erasmus+ vēstnesis Edmunds Teirumnieks uzsver programmas devumu mācību iestādes attīstībā: “Erasmus programma ir plašs iespēju lauks, ko apgūstot, var iegūt ne tikai sadarbības partnerus, bet arī izmantot viņu sasniegumus savas izglītības iestādes attīstībai, studiju un zinātnes modernizēšanai, kā arī sevis pilnveidošanai. Viedokļu un pieredzes apmaiņa ar kolēģiem ir devusi to, ka mēs kā izglītības iestāde strauji esam attīstījušies, uzlabojot gan studiju vidi, gan saturu.”
Savukārt Jana Janaite, Erasmus+ projektu koordinatore nodibinājumā "Baltijas Reģionālais fonds", Starptautiskās komunikācijas studente Biznesa augstskolā Turība, iesaka: “Kaut vienreiz, bet katram jaunietim ir jāizmēģina spert soli Erasmus pasaulē. Daudziem šis kļūst par kārtīgu ceļojumu, pilnu ar piedzīvojumiem un ieguvumiem.”
Programmas ģeogrāfiskā darbības joma ir paplašinājusies no 11 valstīm 1987. gadā līdz 33 šobrīd (visas 28 ES dalībvalstis, kā arī Turcija, bijusī Dienvidslāvijas Maķedonijas Republika, Norvēģija, Islande un Lihtenšteina). Pat vairāk – kopš 2015. gada augstskolu mācībspēkiem un studentiem šī programma pieejama visā pasaulē. Pašreizējā programma Erasmus+, kura darbojas no 2014. līdz 2020. gadam, un, kuras budžets ir 14,7 miljardi eiro, vairāk nekā 4 miljoniem cilvēku dod iespēju iegūt darba pieredzi vai arī strādāt brīvprātīgo darbu. Latvija Erasmus programmā piedalās kopš 1998. gada, un šajā laikā tās ietvaros īstenoti projekti par 142,1 miljonu eiro.