2024. gadā aprit 20 gadi kopš tika uzsākta Erasmus Mundus kopīgo maģistra studiju programmu sagatavošana un īstenošana, kas ir Erasmus+ un iepriekšējo Eiropas Savienības programmu viens no celmlaužiem augstākās izglītības starptautiskajā dimensijā, piedāvājot Eiropas augstākās izglītības izcilību studentiem no visas pasaules.
Erasmus+ programmas ietvaros arī 2021 – 2027 periodā tiek turpināts īstenot šo aktivitāti „Erasmus Mundus kopīgās maģistra studiju programmas”, kā ietvaros labākie Eiropas un pasaules valstu augstskolu konsorciji piedāvā studēt augstas kvalitātes kopīgajās maģistra studiju programmās.
Lai atzīmētu šo nozīmīgo programmas pastāvēšanas laiku, Eiropas Komisijas (EK) Izglītības un kultūras ģenerāldirektorāts un Eiropas Izglītības un kultūras izpildaģentūra (EACEA) š.g. maija beigās Briselē (Beļģijā) organizēja 20. gadadienai veltītu augsta līmeņa konferenci “Beyond Borders and Boundaries: 20 years of Erasmus Mundus” (“Pāri robežām un robežpunktiem: Erasmus Mundus programmai 20 gadi”). Pasākums kopā pulcēja Erasmus Mundus kopīgo maģistra programmu konsorciju pārstāvjus no visas pasaules, programmas studentus, absolventus, augstākās izglītības iestādes un politikas veidotājus, EK, EACEA, Erasmus+ Nacionālo aģentūru pārstāvjus, lai atzīmētu šo nozīmīgo jubileju, izceltu programmas līdzšinējos sasniegumus un ietekmi, kā arī diskutētu par tās nākotnes attīstību. Erasmus Mundus ir ievērojami veicinājis globālo izglītības apmaiņu un sadarbību Eiropā un pasaulē. Tā tika uzsākta 2004. gadā kā neatkarīga programma un kopš tā laika ir kļuvusi par neatņemamu Erasmus+ starptautiskās dimensijas sastāvdaļu, kuras mērķis ir sekmēt Eiropas augstākās izglītības atpazīstamību un izcilību, kā arī piesaistīt talantus Eiropai.
Erasmus Mundus nozīmīgajā jubilejā ir publicēts visaptverošs ietekmes pētījums “Erasmus Mundus programmai 20 gadi”. Publikācija izceļ Erasmus Mundus pārveidojošo ietekmi uz indivīdiem, augstākās izglītības iestādēm un valstīm gan Eiropas Savienībā, gan ārpus tās pēdējo divu desmitgažu laikā. Pētījums sniedz vēsturisku pārskatu par Erasmus Mundus attīstību un piedāvā detalizētu analīzi par tās nozīmīgo ietekmi uz visiem iesaistītajiem dalībniekiem. Tajā tiek aplūkota programmas ietekme Eiropas, nacionālā un starptautiskā līmenī. Ar pētījumu iespējams iepazīties Eiropas Savienības Publikāciju biroja tīmekļvietnē šeit.
Erasmus Mundus kopīgās maģistra studiju programmas ir prestižas starptautiskas studiju programmas, kuru izstrādi un īstenošanu kopā nodrošina vairāku augstskolu konsorcijs. Tās ir pieejamas studentiem no visas pasaules, tostarp arī Latvijas. Studijas notiek vairākās universitātēs Eiropā un citur pasaulē. Labākie studenti saņem pilna apmēra stipendijas. Katrā programmā ir iesaistītas vismaz trīs augstākās izglītības iestādes no vismaz trīs dažādām valstīm un vairāki asociētie partneri gan no akadēmiskajām, gan neakadēmiskajām aprindām. Programmas periods parasti ietver studijas, pētniecības darbu, praksi, diplomdarba izstrādi un aizstāvēšanu.
Īpašs gandarījums ir par Latvijas augstskolas augsta līmeņa sasniegumu Erasmus+ augstākās izglītības starptautiskajā dimensijā Erasmus Mundus ietvaros. 2022. gada konkursā pirmo reizi Latvijas augstskola - Latvijas Mākslas akadēmija – tika apstiprināta kā Erasmus Mundus Joint Master programmas SDSI (Service Design Strategies and Innovations) koordinators, programmas tīmekļvietnē atrodama detalizēta informācija: https://www.sdsi.ma/.
Arī iepriekšējā Erasmus+ programmas periodā (2014 – 2020) Latvijai ir bijis nozīmīgs sasniegums – Rīgas Stradiņa universitāte 2020. gadā kļuva par partneri Erasmus Mundus kopīgās maģistra studiju programmas konsorcijā.
Ja Erasmus+ programmas 2014 – 2020 periodā Eiropas studentiem bija noteikti pieejamo vietu skaita ierobežojumi, tad šajā (2021 – 2027) periodā vienādi nosacījumi ir gan pasaules, gan Eiropas, t.sk. Latvijas, studentiem pieteikties studijām Erasmus Mundus ekselences programmās un pretendēt uz Erasmus+ finansējumu visam studiju periodam.
Aktuālais Erasmus Mundus kopīgo maģistra studiju programmu katalogs pieejams šeit: Erasmus Mundus Joint Masters Catalogue. Katalogā atradīsiet visu šobrīd aktuālo programmu sarakstu. Katras Erasmus Mundus kopīgās maģistra programmas konsorcija mājaslapā pieejama informācija par pieteikšanās nosacījumiem, termiņiem, iesniedzamajiem dokumentiem, sniegtas arī atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem u.c. noderīga informācija.
Sekot līdzi aktualitātēm ir iespējams, pievienojoties Erasmus Mundus kopienai (Erasmus Mundus Community), kas ir zināšanu un informācijas apmaiņas platforma Erasmus Mundus programmas dalībniekiem un citiem interesentiem.
Savukārt, studentiem un absolventiem iespējams piedalīties Erasmus Mundus studentu un absolventu asociācijas (EMA) darbā: https://www.em-a.eu/.
Nākamajā Erasmus+ programmas ikgadējā konkursā augstskolām turpināsies iespēja iesniegt projektu pieteikumus gan Erasmus Mundus programmu sagatavošanai, gan Erasmus Mundus programmu īstenošanai. Konkursu EK parasti izsludina gada otrajā pusē (ierasti oktobrī/ novembrī) ar pieteikumu iesniegšanu nākamā gada februārī. Aktualitātēm ērti sekot līdzi, piesakoties jaunumu saņemšanai Erasmus+ tīmekļvietnē.