Trešā un beidzamā konkursa diena ir noslēgusies. Sajūtas konkursantiem ir dažādas – citam atvieglojums un ilgi gaidītais miers, citam satraukums par vēl nezināmajiem rezultātiem. Jauniešiem konkurss ir beidzies, taču ekspertiem sācies atbildīgais pienākums novērtēt visu konkursantu darbus, lai svinīgajā noslēguma ceremonijā paziņotu, kurš ir bijis talantīgākais, zinošākais un veiksmīgākais jaunais profesionālis.
Ēdienu gatavošanas konkursa trešās dienas uzdevumā Nils Ģēvele pasniedza šefpavāra komplimentu, zivs pamatēdienu un desertu. Gatavojot pirmo ēdienu, konkursanti ievēroja nosacījumu, izmantot tikai vegānās sastāvdaļas, atsakoties no gaļas, piena un olu produktiem. Nila pagatavotais ēdiens sastāvēja no tomātu želejas un consume jeb buljona, bumbieru salātiem, āboliem, fenheļa, selerijas un mīklas čipsa. Ēdiens sanāca labs, bet tas svēra par 10 gramiem mazāk kā nepieciešams. Pamatēdienu ar zivs dominanti jaunais pavārs pagatavoja divos veidos - svaigi ceptu un tās kroketi, klāt pievienojot 3 veidos pagatavotu fenheli: citrusu – fenheļa mērci, fenheļa - ābolu biezeni, un fenheļa salātus. Pamatēdienu Nils papildināja ar polentas - kartupeļu plāceni. Savukārt pēdējā pusstundā desertā Nils paspēja radīt apelsīnu sabajonu, kurš tika apdedzināts ar deglampu, papildināts ar skābā krējuma saldējumu, alkoholā noturētām ogām, kā arī šokolādes dekoru.
Nils atklāj: “Pārsteiguma moments bija no rīta, jo uzzināju, ka visas iepriekš izveidotās ēdiena sagataves nedrīkst izmantot un tās jāsāk gatavot no nulles. Šis uzdevums aizņēma 2,5 stundas. Īpaši patika gatavot zivi. Neskatoties uz to, kādu vietu iegūšu, man ļoti patika piedalīties konkursā un atrasties uz vienas skatuves ar Francijas, Beļģijas, Nīderlades jaunajiem profesionāļiem.”
Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) prasmju konkursā Latviju pārstāv Ričards Trofimovs un Igors Būmanis. IKT katras dienas uzdevumi bija savstarpēji saistīti. Pirmajā dienā jaunieši izveidoja iedomāta uzņēmuma filiāļu datortīklu sistēmu, tajā skaitā e-pastu sistēmas un telefona līnijas, kuras darbojas ar datora un interneta palīdzību. Konfigurēšanā jaunieši izmantoja Linux operētājsistēmu. Otrajā dienā uzdevums bija ļoti līdzīgs iepriekšējā dienā paveiktajam, tikai šoreiz jaunieši izmantoja Windows programmatūru. Savukārt trešajā dienā konkursanti iepriekš radīto infrastruktūru papildināja ar drošības un ērtības funkcijām. Ričards Trofimovs, IKT prasmju konkursa dalībnieks, atzīst: “Pirmā konkursa diena bija visgrūtākā, jo abi ar Igoru bijām ļoti uztraukušies. Tikt galā ar pirmo divu dienu uzdevumiem bija liels izaicinājums.”
Jānis Ozols piedalās smago spēkratu prasmju konkursā. Jāņa uzdevums trīs dienu garumā bija problēmu identificēšana smagās tehnikas motorā un detaļās. Priekšējā amortizējošā tilta kalibrācija Jānim sākotnēji neizdevās, jo tā sensors bija atvienots, taču Jānis defektu novērsa un uzdevumu paveica veiksmīgi. Ar oscilogrāfu veica degvielas augstspiediena sūkņa regulācijas vārsta PWM signāla ierakstu, izmērīja strāvu un spiedienu dzinējā startēšanas brīdī, atrisināja problēmu ar jūgvārpstu un veica PWM signāla ierakstu. Jānis piebilst: “Liela daļa uzdevumu saistījās ar hidrauliku. Pārbaudīju tās funkciju darbību, taču nekādu nepilnību neatradu. Varbūt tādas nemaz arī nebija. Pēc tam veicu spiediena pārbaudi augstspiediena sūknim, LS sistēmai un pilotspiedienam, kā arī pārbaudīju plūsmas mērījumus aizmugurējiem izvadiem.”
Trešajā konkursa dienā darba uzdevums saistījās ar Jon Deere dzinēju. Konkursanti pielika comonrail degvielas sistēmas augstspiediena sūkli un sprauslu, pārbaudīja vārstu gājienu un atstarpes regulējumu, veica vārstu pārsedzes mērījums un aprēķināja, cik grādu liels tas ir. Nākamajā uzdevumā jaunieši novērtēja turbīnu, izmērīja aksiālo brīvkustību. Pēc redzamu defektu un darbības traucējumu pārbaudes turbīnu pievienoja dzinējam. Visas darbības jaunieši veica, vadoties pēc rūpnīcas remonta aprakstošās literatūras, obligāti ievērojot darba secību un veicamo darbu norādījumus.
Par darba uzdevumiem stāsta konkursants Jānis: “Kopumā trīs dienu garumā veicu dažādus uzdevumus saistītus ar elektrību, elektroniku, hidrauliku, transmisiju, gaisa kondicionieri, pneimatiskām bremzēm un dzinēju. Uzdevumu veiksmīgai izpildei nepieciešams labi orientēties aprakstošajā literatūrā un paļauties pašam uz savu intuīciju. Salīdzinot ar pasaules konkursu WorldSkills 2017, šie bija ļoti interesanti uzdevumi - mazi un savstarpēji neatkarīgi, tādēļ, ja nesanāk viens, ķeros pie nākamajiem. Pēdējās dienas uzdevumi šķita visveiksmīgākie.”
Smago spēkratu eksperts Jānis Vītols norāda: “Esmu pārliecināts, ka Jānis izdarīja labāko, ko varēja.”
Grafikas dizaina konkursante Katrīna Elizabete Sīle trešajā dienā veidoja plakāta un Spotify mājaslapas dizainu desktopa un mobilo ierīču versijās, iekļaujot galveno lapu, infografiku galerijas un kontaktu sadaļas. Infografikā jauniete iekļāva informāciju par 25 dziesmu klausīšanās biežumu, sagrupējot tās dilstošā secībā. Katrīna dalās iespaidos: “Grūtākais mājaslapas dizaina veidošanas procesā bija atrast pareizo ideju jau tā veiksmīgam dizainam, kāds ir Spotify, taču mēģināju domāt radoši un idejas radās. Pašai patika dizaina tehniskais risinājums un kopumā ar paveikto tik īsā laika periodā esmu apmierināta.”
SkillsLatvia komandu konkursā pārstāv 12 jaunieši no 9 profesionālās izglītības iestādēm. Latvijas dalību konkursā EuroSkills 2018 finansē Eiropas Sociālais fonds un līdzfinansē Latvijas valsts projektā “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”.
EuroSkills 2018 konkursa trešās dienas fotogalerija pieejama VIAA Flickr kontā.