Atrast savu īsto profesiju var arī ar ceturto mēģinājumu, liecina jaunieša Vladislava Voitāna (23 gadi) pieredze, kurš kļuva par konditoru Rēzeknes tehnikumā programmā Jauniešu garantija pēc tam, kad trīs reizes jau bija mēģinājis iegūt augstāko izglītību. Puisis no Latgales profesiju un darbu ieguva gada laikā un ar prieku strādā Āgenskalna kafejnīcā “Kairi”, Rīgā.
Studijās neatrod īsto aicinājumu
Pēc vidējās izglītības iegūšanas viņš gribēja kļūt par fizikas un informātikas skolotāju Latvijas Universitātē. “Studiju laikā sapratu, ka nevarēšu sasniegt augstu profesionālu līmeni informātikā, bija arī citi apsvērumi, kādēļ sāku šaubīties. Uzrunāja transporta loģistika Transporta un sakaru institūtā. Studijas bija foršas, bet jutu, ka tas būs darbs, kura laikā visu dienu būs jāsēž ofisā, kas nav man,” savos meklējumos dalās Vladislavs.
Pēc kārtējā šaubu mirkļa Vladislavs nolēma pievērsties sākotnējam aicinājumam – fizikai, atgriežoties dzimtajā pusē un iestājoties Daugavpils Universitātē. Lai arī viņš nekļuva par fiziķi, šīs studijas bija pagrieziena punkts ceļā uz īsto aicinājumu.
“Toreiz sāku skatīties dažādus pavāru šovus, piemēram, Masterchef. Pirms tam nebiju pārāk aizrāvies ar ēst gatavošanu, taču šad tad mājās kaut ko pagatavoju. Vecākiem vienreiz biju izcepis burkānu cepumus, kuri ļoti garšoja. Savulaik eksperimentēju ar biezpiena lazanju ar ogām. Arī šis ēdiens visiem garšoja!” atceras Vladislavs.
“Agrāk domāju, ka ēst gatavošana būs mans hobijs, taču, skatoties pavāru šovus, atkal sāku pats izmēģināt dažādas receptes un aizrāvos. Ļoti patika, ka šī nodarbe ir radoša un prasa māksliniecisku domāšanu,” skaidro jaunietis. “Labs draugs tajā laikā jautāja, kāpēc sevi moku ar fiziku, ja varu kļūt par pavāru? Sāku aizdomāties.”
Vēlējās mācības ar praksi
Vladislavs noteikti zināja, ka turpmāk grib mācīties programmā, kurā ir prakse. Savus meklējumus viņš sāka Rēzeknes tehnikuma mājaslapā, kur atrada Jauniešu garantijas programmas, kas piemērotas jauniešiem arī pēc vidusskolas.
“Pirmie divi mēneši bija grūti, bailīgi un satraukuma pilni, jo tas bija jau mans ceturtais mēģinājums iegūt kvalifikāciju, kaut kas pilnīgi jauns un atšķirīgs no studijām. Ļoti daudz jaunas informācijas, bet mācības bija interesantas un radošas. Sapratu, ka vajadzēja iet mācīties par konditoru uzreiz."
Atšķirībā no studijām Vladislavs novērtēja citādo pasniegšanas veidu. Augstskolās ir daudz studentu un pasniedzējiem nav iespēju pievērsties katram, tāpēc pašam daudz jāmeklē un jāmācās. Tehnikumā Vladislavam bija sajūta, ka pasniedzēji ir kā mentori, kuri ar personisku attieksmi, atbalstu un ieinteresētību palīdz apgūt profesiju. “Katru nedēļu mums bija mājasdarbs, kas prasīja iepriekšēju sagatavošanos un izpēti. Tas palīdz apgūt profesiju un iedvesmo vairāk nekā, kad priekšmetā ir viens kursa darbs pa visu semestri," secina Vladislavs.
Motivē stipendija, ekskursijas, meistarklase
Visu mācību laiku Vladislavs saņēma stipendiju, kas tiek piešķirta ikvienam, kurš ir sekmīgs visos mācību priekšmetos un kuram nav neattaisnotu kavējumu. Tā kā viņš dzīvoja Rēzeknē pie vecākiem, stipendija noderēja profesionālai izaugsmei.
“Par stipendiju iegādājos konditorejas piederumus, piemēram, otas un formiņas, jo vēlējos praktizēties arī ārpus mācībām. Katru reizi, kad mēs pabeidzām kādu tēmu vai apguvām mīklas pagatavošanu, mēģināju kaut ko pats izcept un rīkoju degustāciju radiniekiem. Visiem garšoja, saņēmu daudz komplimentu. Tas ļoti iedvesmoja mācīties.”
Mācību laikā jauniešiem bija iespēja piedalīties arī karjeras atbalsta pasākumos. Kopā ar kursabiedriem Vladislavs viesojās konditorejas fabrikā Daugavpilī, savukārt otrajā semestrī, kad viņi jau daudz vairāk gatavoja dažādus desertus, Rēzeknes tehnikumā notika profesionālā meistarklase, kuru vadīja pavāri no Rīgas.
“Mācījāmies gatavot dažādus desertus ar spoguļglazūru un citas aktuālos konditorejas izstrādājumus. Meistarklases vadītāji, Pavāru kluba biedri, bija ļoti atsaucīgi, kad interesējāmies par prakses iespējām Rīgā. Pats uzrakstīju pieteikumu un saņēmu iespēju izvēlēties starp trim prakses vietām. Rūpīgi izpētīju uzņēmumus un ļoti iepatikās kafejnīca “Kairi”. Piezvanīju, satikāmies un mani ļoti draudzīgi pieņēma,” Vladislavs ir priecīgs par iespēju.
Konditora darbs būs vairāk piemērots cīruļiem, jo katra darba diena sākas 6:00 no rīta, kad Vladislavam jāizcep smalkmaizītes rīta klientiem, taču viņa pienākumos ir pagatavot arī citus desertus – piemēram, kūkas un eklērus, kas šobrīd ir modē un ir kafejnīcas topa produktu klāstā.
Nākotnē Vladislavs plāno apgūt arī konditora meistara kvalifikāciju, kas ļauj pašam izdomāt un izstrādāt jaunas receptes. Mūsdienās arvien populārāki kļūst deserti ar netradicionālām sastāvdaļām, piemēram, makarūni bez olām, tāpēc jāseko tendencēm.
Vladislava karjeras ceļš bija straujš – septembrī sāka mācības, februārī piedalījās meistarklasē, martā devās praksē, bet jau mēnesi pirms izlaiduma un kvalifikācijas eksāmeniem viņš saņēma pastāvīgu darba piedāvājumu prakses vietā. Ne visi jaunieši tik ātri sevi pierāda. Kur slēpjas panākumu atslēga, jautājām Vladislava prakses vadītājam un darba devējam Jānim Kairim, kafejnīcas “Kairi” līdzīpašniekam.
“Ir praktikanti, kur uzreiz redzams, ka viņi nāk tikai atstrādāt praksi un nekas vairāk neinteresē, bet ir tādi jaunieši, kuriem spīd acis. Manā pieredzē tieši viņi saņem darba piedāvājumu, bet tādu nav daudz – aptuveni 10%. Kopumā praktikants ir pateicīgs topošais darbinieks, jo viņu var apmācīt tieši mūsu vajadzībām un receptūrām. Ar pieredzējušiem darbiniekiem, kuriem ir savas idejas, tas vairs nav tik viegli. Vladislavs šajā ziņā bija ļoti atsaucīgs. Turklāt puiši konditora profesijā ir retums - viņi ir jāķer ciet. Šobrīd mūsu virtuvē trīs darbinieki no septiņiem ir bijušie praktikanti.”
Mācies par konditoru jau ziemā
Ikviens jaunietis vecumā no 17 līdz 29 gadiem var izmantot iespēju apgūt profesiju gada laikā programmā Jauniešu garantija. Šobrīd rit pēdējā uzņemšana, kurā konditora profesiju piedāvā apgūt piecas profesionālās izglītības iestādes - Jelgavas Amatu vidusskola, Jēkabpils agrobiznesa koledža (Barkavā), Smiltenes tehnikums, Valmieras tehnikums un Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums. Pieteikšanās notiek līdz 23. februārim izvēlētajā izglītības iestādē, lai jau 26. februārī sāktu mācības.
Mācību laikā var saņemt stipendiju līdz 115 eiro mēnesī, apmaksātu dzīvesvietu kopmītnē un citas priekšrocības. Par visām profesijām, priekšrocībām, uzņemšanas noteikumiem un citu jauniešu pieredzi uzzini VIAA mājaslapā šeit.
Informācija atjaunota 2018. gada 26. janvārī