Lai iedvesmotu jauniešus studijām un, iespējams, zinātnieka karjerai, Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar Latvijas Jauno zinātnieku apvienību, 6. decembrī, potenciālajiem zinātniekiem – vidusskolēniem un studentiem – organizēja diskusiju forumu “Ko nozīmē būt zinātniekam?”.
Pasākumu apmeklēja vairāk nekā 300 vidusskolēnu, studentu un interesentu no visas Latvijas. Forumu ar svinīgām uzrunām atklāja Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietniece, Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore Agrita Kiopa un VIAA direktore Dita Traidās. Jauniešus uzrunāja arī Latvijas Jauno zinātnieku apvienības priekšsēdētāja Ieva Krūmiņa.
Atklājot zinātnieka karjeras ikdienu un lielākos izaicinājumus, par savu darbu un sasniegumiem foruma pirmajā daļā jauniešiem aizrautīgi stāstīja Latvijas izcilākie zinātnieki un jaunie pētnieki:
- Inese Čakstiņa, Rīgas Stradiņa universitāte;
- Maija Dambrova, Latvijas Organiskās sintēzes institūts;
- Kaspars Kalniņš, Rīgas Tehniskā universitāte;
- Ivars Kalviņš, Latvijas Organiskās sintēzes institūts;
- Vjačeslavs Kaščejevs, Latvijas Universitāte;
- Andris Šutka, Rīgas Tehniskā universitāte.
Foruma turpinājumā jauniešiem bija iespēja apmeklēt tematiskās diskusiju grupas, kurās jaunie pētnieki iepazīstināja ar saviem pētījumiem tādās jomās kā digitālā folklora un netradicionālā mitoloģija, netradicionālā pārtika, inovatīvi materiāli, IKT risinājumi ikdienai, kā arī nākotnes medicīna (vēža diagnostika un ārstēšana). Tematiskajās grupās jaunieši varēja vērot jaunu tekstilmateriālu, 3D printeru izdruku un kaulu implantu, kā arī folkloras digitalizācijas demonstrējumus, kā arī iepazīt un nogaršot jaunus, netradicionālus pārtikas produktus.
Noslēgumā jauniešiem devās ekskursijā uz kādu no zinātniskajām institūcijām - Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtu, Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmisko centru, Rīgas Tehniskās universitātes laboratorijām, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru un Latvijas Organiskās sintēzes institūtu.
Pasākums notika Eiropas Savienības fondu projekta “Atbalsts pēcdoktorantūras pētniecības īstenošanai” ietvaros. Projekta kopējais attiecināmais finansējums 7 īstenošanas gadiem ir 64 029 231 eiro, tajā skaitā ES Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums – 54 424 846 eiro, valsts budžeta līdzfinansējums – 6 404 385 eiro un privātais līdzfinansējums 3 200 000 eiro apmērā.
Atskats bildēs uz diskusiju forumu “Ko nozīmē būt zinātniekam?” VIAA Flickr kontā.