Anželika Matileviča no Iecavas jau vidusskolā bija izlēmusi, ka turpmāk mācīsies Rīgā un iegūs profesiju. 12. klases laikā viņa devās uz izstādi Skola 2016, kur meiteni visvairāk uzrunāja Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums un tā atraktīvie audzēkņi.
Vēlāk Anželika izpētīja skolas mājaslapu un izvēlējās Jauniešu garantijas programmas restorānu pakalpojumu speciālista profesiju, jo zināja, ka vēlas strādāt ar cilvēkiem tūrisma vai viesnīcu nozarē. Toreiz Anželika vēl nezināja, ka tās būs darba vidē balstītas mācības - jauna pieeja profesijas apgūšanā, kas viņai pavēra daudz straujāku ceļu uz darba tirgu.
Darba intervija jau sākumā
Darba vidē balstītas mācības nozīmē, ka lielu daļu mācību procesa jaunieši pavada pie darba devēja, gūstot vērtīgu praktisko rūdījumu. Šāds mācību modelis ir atsevišķās Jauniešu garantijas izglītības programmās, kā arī citās profesijās, ko piedāvā tehnikumi, arodskolas un citas profesionālās izglītības iestādes.
Anželika stāsta, ka šādu mācību atšķirību viņa varēja izbaudīt jau pašā sākumā, kad jauniešiem notika darba intervijas ar uzņēmējiem, pie kuriem turpmāk notika mācības. Anželiku izvēlējās viesnīca Radisson Blu Latvija, un turpmāk mācību laikā, kas kopumā ilga pusotru gadu, viņa trīs dienas pavadīja skolā, divas - šajā viesnīcā reālā darba vidē.
No teorijas Anželikai visvairāk patika viesu apkalpošanas organizācija, ļoti noderēja arī prečzinība par to, kā pareizi uzglabāt produktus. Savukārt finansiāli ļoti palīdzēja iespēja dzīvot bezmaksas kopmītnē, stipendija katru mēnesi, arī e-talons ceļam uz viesnīcu, ko mācību laikā apmaksā no Eiropas Savienības līdzekļiem. Skola organizēja arī mācību ekskursijas uz Dikļu pili, izstādi Riga Food un citas papildu izglītošanās iespējas.
Mācības darba vidē palīdzēja straujākai izaugsmei
“Divas dienas viesnīcā bija lielisks pārbaudījums, jo iemācīja plānot savu laiku un organizēt darbu, kā arī turēt slodzi - 8 stundas uz kājām. Turklāt nonākšana vienā vidē ar profesionāliem kolēģiem palīdzēja man augt, jo redzēju, kā strādā citi, un bija jātiek līdzi. Atzīšos, sākumā nebija viegli, bet ļoti daudz iemācījos un nevēlējos padoties, jo jau no paša sākuma gribēju tur palikt strādāt,” stāsta Anželika. Tas viņai arī izdevās, vēlāk Anželika paņēma pārtraukumu darba attiecās un atgriezās Radisson Rīdzene viesnīcā kā viesmīle.
Darbs restorānu pakalpojuma speciālista profesijā ļauj strādāt dažādos amatos. Pabeidzot mācības, var strādāt gan kā pavāra palīgs, gan viesmīlis, bārmenis vai zāles administrators. Anželika ikdienā visbiežāk veic viesmīles pienākumus restorānā vai bārā.
Starptautiska darba vide
Darbs ir maiņās internacionālā vidē, jo arī kolēģu vidū ir ārzemnieki, piemēram, šefpavārs un viesnīcas vadītājs, kurš, nejauši satikts klātienē, neslēpa, ka Anželika ir īsts ieguvums - vienmēr smaidīga un pozitīva.
“Manā darbā katra diena ir īpaša un neparedzama. Nekad nevar zināt, kādi viesi ieradīsies, kādā valodā viņi runās, kāds būs viņu noskaņojums,” stāsta Anželika. “Ir viesi, kas regulāri apmeklē mūsu viesnīcu, un es jau zinu, kāda kafija viņiem garšo un ko viņi pasūtīs.”
Anželikai šis ir pirmais nopietnais darbs pēc tam, kad skolas laikā vasarās viņa ir strādājusi siltumnīcās. Meitene neplāno apstāties - darbā var kļūt par vecāko viesmīli vai zāles pārzini, vēlas iegūt arī augstāko izglītību, lai turpinātu attīstīties.
Informācija atjaunota 2018. gada 4. jūlijā
Uzziņai:
Jauniešu garantijas uzņemšanas laikā profesionālās izglītības iestādes visā Latvijā piedāvā apgūt kādu no darba tirgū pieprasītām profesijām gada laikā. Šīm mācībām var pieteikties jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem. Ar visām profesijām, mācību priekšrocībām, uzņemšanas noteikumiem, pieredzes stāstiem un citu noderīgu informāciju var iepazīties šeit.